@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Boş senet imzalamanın zararları
Ticari anlaşmalar ve yüklü ödemelerde daha fazla tercih edilen bir ödeme yöntemi diyebiliriz senetler için. Karşılıklı anlaşma şeklinde gerçekleştiği takdirde herhangi bir sorun yaşamazsınız çünkü ödeyeceğiniz miktar ve ödeyeceğiniz tarih bir şekilde belirlenmiştir ancak zor durumda kaldığınız anlarda geri ödemeli bir anlaşma için boş senet imzalamak gibi bir hataya düşebilirsiniz.

Boş senet imzaladım ne yapmalıyım ve buna benzer sorular çok fazla soruluyor, dilerseniz bu soruların yanıtlarına hep birlikte göz atalım. Boş senede imza attığınız anda karşı tarafın şartlarını kabul etmek zorundasınız çünkü senetler resmi belge ve ödeme niteliği taşıyan ödeme araçlarıdır. Boş senet imzaladım ne yapmalıyım sorusu genellikle bu imzayı zorla atanlar tarafından soruluyor. Eğer anlaşmaya vardığınız rakam ve tarihte bir değişiklik yapılmış ve iyi niyetiniz suistimal edilmişse bir avukat eşliğinde buna itiraz edebiliyorsunuz ancak bu aşamada mahkemenin zorla imza atıldığını ya da bilgilerin bir şekilde değiştirildiğini ispat etmesi gerekiyor. İmza ve mühür yaşı gibi detaylar üzerinden buna karar verilebiliyor.

Boş senet imzalatmak suç mu sorusu da çok fazla soruluyor fakat yasal anlamda herhangi bir suç teşkil etmiyor, sonuç olarak karşılıklı anlaşma doğrultusunda imzalanan boş senetler de söz konusudur. Boş senet imzalamanın zararları hakkında da bilgi vermeye çalışalım ve bu konuda da sizlere yardımcı olalım.

Boş senet imzalamanın zararları arasında ilk olarak göze çarpan, rakamsal değerler oluyor. Tarihte herhangi bir değişim söz konusu olmasa bile art niyetli satıcının ya da şahsın rakamlar ile oynaması başınızı büyük belaya sokacaktır. Açık senede imza attığınız takdirde sizlere sunulan farklı rakamları da ödemek durumunda kalabiliyorsunuz. Yazımızın başında itiraz sürecinden bahsettik ve mühür yaşına değindik ancak bunu tespit edilmesi her zaman için mümkün olmuyor ve bu süre zarfında sıkıntı yaşayabiliyorsunuz. Ucu açık senet kavramı sanırım ne tür zararlar ile karşılaşabileceğinizi en iyi şekilde özetliyor. Bu senedi anlaşma dışındaki rakamlar ve ödeme tarihi şeklinde düzenlemek mümkündür ve bu aşamada ek bir resmi belgeye sahip değilseniz eğer, büyük bir borcun altına girmeniz de olabilesi sonuçlar arasında yer alıyor.

@erolkaranet - 27.08.2019
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.