@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Battal Gazi'nin Babasının Türbesi Haberimiz Ses GetirdiSivas Divriği'nde bulunan Battal Gazi'nin babası Hüseyin Gazi’nin mezarı ve çevresi yaptığımız haberin ses getirmesiyle belediye tarafından düzenlenerek daha kullanılır ve ziyaret edilir hale getirildi.


Kasım 2015 yılında Divriği'ne yaptığımız gezi sırasında görüp sitelerimizde hem yazın hem görsel olarak dile getirdiğimiz ve yetkili mercilere ilettiğimiz Sivas'ın tarihi ilçesindeki kabir ve çevresi adeta kaderine terk edilmiş, yolu yordamı olmayan bir yer halinde idi.


Divriği Belediyesi tarafından bu yılın yaz başından beri düzenleme çalışması yapılan Divriği'ndeki Iğımbat dağının zirvesindeki Hüseyin Gazi Türbesinde çeşme, tuvalet, ağaçlandırma ve ulaşım yolu yapılarak meraklıların daha kolay ve rahat ulaşması sağlanmış oldu.


Divriği Belediye Başkanı Hakan Gök yaptığı açıklamada "Ağaçlandırma çalışmaları kapsamında ağaçlar diktik.Halkımızdan isteğim buraya her geldiklerinde bu ağaçlara su verip onu korumalarıdır yeşil olan her yerde hayat yeşil olan her yerde güzellik vardır burayı layık olduğu duruma getirmeye çalışıyoruz. Türbe etrafına şu an için çam ağacı Çoğunlukta olmak üzere 100 Adet ağaç diktik Buranın korunup daha da güzel hale getirilmesi artık burayı ziyaret eden adak adayıp dilek dileyen siz değerli halkımıza ait olacaktır.Hüseyin Gazi Türbesinde su sorunu kalmamıştır"dedi
Daha önceleri adeta kaderine terk edilmiş halde bulunan suyu, yolu, oturacak yeri bulunmayan Divriğindeki kabre çıkmak çok zor oluyordu. Kabrin içine yapılmış olan ve daha önceleri mescid olarak kullanılan yer Cemevi çevrilmiş olarak kullanılıyordu.


Bazı ziyaretçilerin alkol almak için geldikleri, çöp ve pislikten geçilmeyen yerde rahatsız edici ağır bir koku insanı rahatsız etmekteydi.

Divriğindeki tüm tarihi eserler, kümbetler, camiler gibi Hüseyin gazi türbesi de kaderine terk edilmiş, çevresi çöplükle dolmuş, sahipsiz amacı dışında kullanılmaya başlanılan yerlerden biri durumununda idi.

İşte yenilenen Kabir ve çevresi


Iğımbat dağı ve Hüseyin Gazi’nin mezarı adlı haberimizi okumak için tıklayınız

Iğımbat dağı ve Hüseyin Gazi’nin mezarı videomuzu izlemek için tıklayınızerolkarasiteleri haber merkezi
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda