erolkara

Kış aylarında ayva kabuğu ile şifa bulun. Eskiler ne kadar ayva bol olursa, kışın o kadar sert geçeceğini söylerlerdi. Sert geçen kış günlerinde hasta olmamamız içinse yine baş vuracağımız besin ayva ve ayva kabuğu olacak.


Soğuk algınlığı ve nezle gribe karşı bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirir. İçinde C vitamini, bakır, demir, potasyum ve magnezyum  bulunan ayva içeriği ile kış günlerinin önemli bir yardımcısıdır. Ayva ayrıca kalp dostudur, kalp damar rahatsızlıklarında gönül rahatlığı ile tüketilir, kötü kolestrol’ün düşmesinde yardımcıdır. Sindirime yardımcı olan ayvanın idrar söktürücü özelliği de vardır. Bu nedenle ayva kış aylarının vazgeçilmez bir besinidir ve sofralardan eksik edilmemelidir.

SOĞUK ALGINLIĞINA KARŞI AYVA
“Soğuk ve gribal enfeksiyonlara da iyi geldiğini belirten Kandıralı, “Ayva anti-viral (virüslere karşı) özelliklere sahiptir, antiseptik (mikropkıran) tir. Soğuk algınlığı, grip ve diğer viral patojenlere karşı koruma sağlar. C vitamini, bakır, demir, potasyum ve magnezyum içeriği ile ayva bağışıklığı güçlendirir, inflamasyonu azaltır ve vücudu viral saldırılara karşı korur. Ayva aynı zamada anemi, karaciğer hastalığı, kardiyovasküler hastalıklar, göz hastalığı, astım ve diğer solunum yolu hastalıkları ve anti-allerjenik özellikleri ile sistitle mücadelede de yardımcıdır. Kalp-Damar Hastalıklarında çözüm ayva. Ayva yüksek seviyede çözünür lif olan pektin içeriği ile kötü kolesterolü düşürmede yardımcıdır, beraberinde sindirime yardımcı olup, safra taşı oluşumunu azaltır. İyi oranda potasyum içermesi ile kan basıncını düşürmede etkilidir. Kilo kaybı: Ayva yüksek lif içeriğinden ötürü kilo kaybına fayda sağlar. 100 g taze ayva 57 kaloridir. İdrar söktürücü bir özelliği olduğundan ayva vücutta sıvı birikimini de ortadan kaldırır” dedi.

Kandıralı, “Ayvadan reçeller, jöleler, soslar, pudingler, şuruplar ve hatta kekler yapılabilir. Pişirmeden önce ayva çekirdekilerini mutlaka çıkarın. Elma, kayısı ve benzer meyvelerde olduğu gibi çekirdekler amigdalin içerir, bu bileşik midede hidrojen siyanide dönüşür. Fazla miktarda alınması siyanid zehirlenmesine neden olur.” şeklinde konuştu.”

Yorumunuzu yazın

Daha yeni Daha eski