@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

BannerReklamAvrasya Tüneli Geçiş Ücretleri İçin Bakanlık Açıklaması
İstanbul'un iki yakasını tünel vasıtasıyla sağlayan ve araç geçişine açık olan Avrasya Tüneli ücretlerinin açılış yılında duyurulan oranlara göre tahsil edilmediği ortaya çıktı.

Açıldığı dönemde Avrasya tünel geçiş ücretlerinin tek yönde otomobiller için 4 Dolar artı KDV, minibüsler için ise 6 dolar artı KDV olacağı belirtilen geçiş ücretlerinin daha fazla olarak tahsil edildiği ortaya çıktı.

Avrasyatuneli.com adresinde 1 Şubat 2021 tarihinden itibaren geçerli olan fiyatlar otomobiller için 46 TL minibüs 69 TL olarak belirlenmiş durumda ilan edilmektedir.

Oysa Avrasya Tüneli’nin 2016’daki açılışında dönemin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, “Tünel geçişi otomobiller için 4 dolar + KDV, minibüsler için 6 dolar + KDV karşılığı Türk Lirası seviyesinde olacak” demişti.

Bugünkü dolar kuru üzerinden ortalama olarak hesaplandığında aşağıdaki tablodaki değerlerin esas alınması gerekiyordu. Buna göre otomobillerden 9 TL minibüslerden 13 TL fazla ücret alındığı görülüyor

MİNİBÜSLER İÇİN
6 DOLAR KURU: 52 TL
%8 KDV ORANI: 4,16 TL
TOPLAM FİYAT 56,16 TL
BUGÜNKÜ FİYAT 69 TL
FARK 13 TL

OTOMOBİLLER İÇİN
4 DOLAR KURU: 34,75 TL
%8 KDV ORANI: 2,78 TL
TOPLAM FİYAT 37,53 TL
BUGÜNKÜ FİYAT 46 TL
FARK 9 TL
Haber : @erolkaranet - 06.07.2021 

Bakanlık Açıklaması

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü, Avrasya Tüneli geçişlerinde "hatalı döviz kuru nedeniyle 2020 yılı şubat-haziran döneminde otomobillerden fazla ücret alındığı" iddiasıyla ilgili olarak, "alınan ücretin sözleşmede yazıldığı üzere her yıl doğru şekilde hesaplandığını ve uygulandığını" bildirdi.
Genel Müdürlük, Twitter hesabından yaptığı Açıklamada, her yıl ocak ayı içinde belirlenerek şubat ayı başında uygulamaya konulan yeni ücrete esas döviz kurunda hangi tarihin dikkate alınacağına dair sözleşme maddesi de yer aldı.
Buna göre, işletme yılının ocak ayının 2'inci günü için Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasınca yayınlanan Amerikan doları için döviz alış kurunun, söz konusu günün tatil gününe rastlaması durumunda ise bir önceki ayın en son çalışma gününün kurunun esas alınacağı belirtildi.
Açıklamada, şunlar kaydedildi:
"Sözleşmede açık olarak belirtilen bu hüküm gereğince Avrasya Tüneli geçiş ücreti belirlenirken her yıl 'Ocak ayının ikinci günü T.C. Merkez Bankası tarafından yayınlanan (dolar) için döviz alış kuru' esas alınmaktadır. 2020 yılı için de aynı kural uygulanmıştır. Sayıştay denetçisinin yazdığı şekilde 31 Aralık kurunun alınması sözleşmeye aykırıdır. 2 Ocak 2020 tarihli kur 5,9478 lira, 31 Aralık 2019 tarihli kur ise 5,9400 liradır. Fazla tahsilat yapılan bir ücret belirlenmesi asla söz konusu olmamıştır ve olmayacaktır. Diğer yandan bu husus, Sayıştay denetim raporunun 'mali rapor ve tablolara verilen görüş ile ilgili olmayan B. Diğer Bulgular' bölümünde yer almış ve 'bulgu' vasfındaki kanaatidir. Somut gerçeklikle uyuşmayan bulgular değişebilir, çürütülebilir vasıftadır." 
Etiket

Reklam


Reklam

İlginç Bilgiler

Reklam