@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner


erolkaranet

Sözleşmeli öğretmen başvurusu nasıl yapılır?
MEB sözleşmeli öğretmenlik ÖN BAŞVURU İÇİN  ilkatama sayfasında erişime açıldı. Peki, sözleşmeli öğretmenlik başvuru nasıl yapılır? 
Aşama aşama anlatmaya çalışacağız.
Sözleşmeli öğretmenlik için yapılacak sözlü sınava davet edilmek üzere yapılacak ön başvurular,“ilkatama.meb.gov.tr” adresinden Elektronik Ön Başvuru Formu doldurmak suretiyle yapılacaktır.


Adaylar başvuru sistemine e-devlet kullanıcı adı ve şifrelerini kullanarak giriş yapacaklardır.İlk ekranda sadece atanmak istediğiniz bir alanı işaretliyorsunuz.

Mezun olduğunuz okulu seçiyorsunuz.

Adayın Elektronik Ön Başvuru Formunda seçmiş olduğu yükseköğretim programı, eğitim fakültesi dışındaki bir program ise; onay ekranına “Pedagojik Formasyon Belgesi var mı?” sorusu gelecektir. Formasyonunuz varsa işaretliyor yoksa boş bırakıp geçiyorsunuz

1. Aşama 
Kimlik ve Belge Yükleme ekranı..
Adaylar Elektronik Ön Başvuru Formuna güncel fotoğraflarını yükleyeceklerdir. Kimlik bilgileri otomatik gelmektedir.
Mezuniyet, Formasyon, Denklik, Diğer Belgeleri ekranda belirtilen şekilde TC Numaranız_ belge adını isimlendirerek önlü arkalı yüklüyorsunuz ve ardından kaydediyorsunuz


2. Aşama
Başvuru Bilgilerini giriyorsunuz. 

Mezuniyet Bilgileri, Formasyon bilgilerini giriyorsunuz, Başvuruyu onaylatacağınız il ya da il.e MEM'i seçiyorsunuz

Atamaya esas belgeler (mezuniyet belgesi veya diplomanın, varsa formasyon belgesinin, varsa denklik belgesinin ön ve arka yüzleri ile felsefe bölümü mezunlarından 16 kredi sosyoloji, 16 kredi psikoloji; sosyoloji bölümü mezunlarından 8 kredi mantık, 16 kredi felsefe, 16 kredi psikoloji aldığına dair belge v.b) taranarak elektronik ortamda aday tarafından sisteme yüklenecektir.

Adayların ön başvuruda sisteme girdikleri iletişim bilgileri (cep telefonu, e-posta v.b),herhangi bir problemle karşılaşıldığında adayla iletişim kurmak açısından büyük önem arz ettiğinden, adayların bu bilgileri sisteme doğru ve eksiksiz girmeleri gerekmektedir

Herhangi bir Kamu Kurumunda 657 'ye tabi olarak çalışıyor ya da ayrılmışsanız gerekli yerleri dolduruyorsunuz

3. Aşama 
Beyana Dair Bilgileri giriyorsunuz

Adli sicil durumunuz ya da sağlık durumunuzu belirtiyorsunuz

4. Aşama
Ön başvuruda adaylar, sözlü sınava katılmak istedikleri Ek-2 Sınav Merkezleri’nde belirtilen 81 il içerisinden 10 il tercihi yapacaklar, tercihlerden birine yerleştirilememesi durumunda Bakanlıkça belirlenen diğer illerden birinde sözlü sınava alınmayı kabul ettiğine dair beyanı işaretleyeceklerdir.

5. Aşama

Bu sayfa isteğe bağlıdır. İş tecrübeniz almış olduğunuz kurs, seminer,ödül ya da takdileri sondan başa doğru yazıyorsunuz.

Aynı sayfaya size ulaşılamadığında aranacak iki kişinin isim ve telefonlarını giriyorsunuz

Aynı sayfanın altında bulunan bölüme de Adli Sicil kaydı ve varsa SGK Hizmet dökümünü yüklüyorsunuz  ( Bu belgeleri e-devletten temin edebilirsiniz. Belgeleri eklerken tc numaranız ve belge adını belge adı olarak yazmayı unutmuyorsunuz

6. Aşama


Hepsi bu kadar .. Burada yer alan başvurumu kaydet butonuna basıyorsunuz ve işlemi bitiyorsunuz.

Kaydet sonrası çıkan uyarıyı mutlaka dikkate alınız. 

Ön başvuru yaptıktan sonra mutlaka il/ilçe MEM'leri ARAYIN

Seçmiş olduğunuz il ya da ilçe MEM'i arayıp durumunuzu mutlaka sorgulayın. ( Laf aramızda, Biz il MEM'i ve listede verilen dahili numaraları defalarca aradığımızda kimse cevap vermedi. :)

Hayırlı olsun


Elektronik Ön Başvuru Formu haricinde veya süresi dışında yapılan, atama alanı ve mezun olduğu yükseköğretim programı yanlış girilerek yapılan ön başvurular ile başvuru şartlarını taşımadığı hâlde gerçeğe aykırı belgeyle ya da beyanda bulunarak, evrakta tahrifat yaparak, gerçek durumunu gizleyerek yapılan başvurular ve buna bağlı gerçekleştirilmiş tüm işlemler geçersiz sayılacaktır.

 Adaylar, zaruri durumlarda ve ön başvuru süresi içerisinde il veya ilçe millî eğitim müdürlüklerince onaylanan başvurularını (mezuniyet bilgisinin, başvurulan alanın, iletişim bilgilerinin hatalı olması v.b nedenler) yine sistem üzerinden iptal ederek (Not: İptal işlemi aday tarafından yapılacaktır.) süresi içerisinde yeniden ön başvuru yapabileceklerdir.

İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜKLERİ İLETİŞİM BİLGİLERİ İÇİN TIKLAYINIZ. AÇILAN SAYFANIN EN ALTINDADIR

Kaynak : MEB
Derleme : @erolkaranet / 17.03.2021
Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm