@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Selimiye Camii'ne YakışmıyorEdirne'nin en popüler, en meşhur , en kıymetli camilerinden olan ve Mimar Sinan'ın ustalık eseri olarak tanınan ve deha harikası Selimiye Camiini ilgisizlikten midir, boş vermişlikten midir, cahillikten midir bilinmez ama adına yakışmayan bir halde görmek çok üzücü...

Osmanlı’ya 93 yıl başkentlik yapan, camileri, medreseleri, hanları, hamamları, kervansarayları, köprü ve nehirleriyle adeta bir açık hava müzesi olan Edirne’nin sahip olduğu Tarihi Selimiye Camii meydanı kazı çalışması nedeniyle ilk bakışta bir çirkinlik içinde yer almaktadır.

"Edirne’ye gelen ziyaretçilerin ilk uğrak yeri tarihi Selimiye Camii. Tarihi caminin içinden çıktıklarında ise kendilerini işte bu harabeler karşılıyor. Bir türlü tamamlanamayan meydan projeleri hem Selimiye’ye hem de Edirne’ye zarar veriyor. Böyle bir caminin böyle kötü bir meydana sahip olması bizleri üzüyor." diyerek sıkıntılarını dile getiren esnaf kazı çalışmalarının camiye zarar verdiğini, çirkinleştirdiğini söylüyor.


Şehrin merkezinde olmasına rağmen cuma cemaatini de az olduğunu ifade eden Edirneliler " camiye cuma diye dolar taşar diye bakmıyoruz. Zira fazla bir cemaat yok. Bunun en bariz açıklaması ses düzeneği hiç iyi değil. Vaaz ya da namaz sırasında okunan, söylenenleri anlamıyoruz. Her hopörlerden farklı ton ve frekansta ses çıkınca ne denildi, ne anlatıldı belli değil. Tüm ses farklı geliyor. Namazda bir ulviyet hissedilmiyor." diye ses probleminden rahatsızlıkları olduğunu ifade ediyorlar.

Ziyaretimizde bizi rahatsız eden bir diğer faktörde cemaatin seccade şeklindeki halılar yüzünden birbirinden uzak durmaları oldu. 2016 yılından Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in bizzat yasak ettiği seccade halıların halen böylesine büyük bir camide kullanımına devam edilmesinin de ısrarcılığı da anlaşılamamaktadır.

Selimiye'de insan sağlığının korunması ve caminin temiz tutulması amacıyla geçen yıl Edirne İl Müftülüğü ziyaretçilere ücretsiz çorap dağıtımı yapmaya başladığını ancak yapılmadığını dile getiren çevre sakinleri diğer bir sıkıntılarının da cami girişine poşet konulmaması nedeniyle halılarda toz, toprak ve çamurlara basmak zorunda kaldıklarını, buralarda secde yapmak zorunda kaldıklarını ve caminin iyi bir temizlikten geçmesi gerektiğini belirttiler.

Cami girişinde duran zabıtaların ve cami güvenlik görevlilerinin her geleni potansiyel bir şüpheli gibi görmelerinden de turistlerin rahatsız oldukları belirtilen Selimiye Camiinde 2017 yılında restorasyon yapılması için karar alındığı ve bu süreçte bir takım düzeltmelerin yapılacağı ümit ediliyor

Erol Kara - 29.09.2016
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda