erolkara

Büyümeden tezgaha konulan çinakop satışları son bulsun...

Balık avı yasağı 1 Eylül’de sona erdi. Havaların sıcak gitmesi ve Kurban Bayramı henüz ilgiyi balık tezgahlarına çekmedi.


Havalar serinleyince, soğuyunca balık talebi artar.

Bugünlerde gündem palamutlarla dolu. Buzhane malı ya da ithal geitirlip tezgahlara konulan balıkların arasında çinakop yine alıcısı olan balık durumunda.

Çinakop lezzetli bir balık. Dosta tavsiye olacak bir ürün. Ne var ki müşterisi çok olan çinakop lüferin yok  olmasına neden oluyor.

Eğer torunlarımızın da lüferi görmesini istiyorsak bu nadide balığı korumak hepimizin görevi...Küçük balık yoksa büyük balık da yok!

Kendinizi umursamıyor olabilirsiniz, bana ne diyebilirsiniz? Ama çocuğunuz için öyle mi? .

Hep dersiniz ya dünya çok bozuldu, tatlar eskisi gibi değil,  Bozan, tüketen bizleriz.

Çocuğunuz, geleceğiniz için siz de binlerce kişi gibi yapın ve yavru balık almamaya dikkat edin.

Pazarlarda balık türleri azalıyor, gelecekte daha da azalması öngörülüyor. Geleceğimizin ne kadarını kurtarırsak çocuklarımız için kardır.

Lüferin küçüğü, yavrıusu olan Çinakop ve Sarıkanat'ın daha yavru olduğu ve yenmemesi gerektiğini biliyor musunuz ?

Ben almasam ne olacak demeyin. Birey olarak, bugün balıklarımıza, yarın çocuklarımızın geleceğine sahip çıkın.

Bir zamanlar lüfer diye bir balık vardı, demeyelim...

Artık lüfer için tehlike çanları çalıyor. Böyle giderse lüferi torunlarımız göremeyecek. Çünkü nesli tükenmek üzere… Çünkü üreyemiyor. Bunun tek bir nedeni var; yanlış ve aşırı avlanma.

Üreme amacıyla her yıl ilkbaharda, Akdeniz’den Marmara denizi ve boğazlar yoluyla Karadeniz’e çıkan, sonbaharda ters istikamette göç yapan lüferin yaşaması için hepimizin çaba göstermesi gerekiyor.

Aslında çinekop adı verilen lüferin yavruları tezgahlarda 10-15 santimlik haliyle satılıyor ki, bu boyda bu tür balık avlamak ve satmak yasak.

Denizlerimizdeki en değerli balıklardan olan lüferin azalması demek, ileriki yıllarda sarıkanat, lüfer ve kofananın hiç kalmayabileceğinin işaretidir.

Gerisi size kalmış...

erolkarasiteleri


Daha yeni Daha eski