@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Reklam


Bulgur, Çocuklara Faydalı mıdır.?

Son derece sağlıklı ve besleyici olan bulgur, özellikle büyüme çağındaki çocuklar için önemli bir besin. İşte bulgurun çocuklara olan faydaları…

Buğdayın en doğal halinden üretilen ve taş değirmende öğütülmeden kabuğunun soyulmasıyla elde edilen iri taneli bulgur; içeriğindeki zengin besin değerleri bakımından annelerin, lezzeti nedeniyle de çocukların gözdesi.

Çocuğunun dengeli ve sağlıklı beslenmesini isteyen anneler; çorbalarda, pilavlarda, salatalarda, dolmalarda ve hatta tatlılarda da son derece sağlıklı ve besleyici olan bulguru kullanıyor. Çocukların favori lezzeti ise taş değirmende buğdayın sadece kabuğunun soyulmasıyla üretilen başbaşı bulguru.

İşte annelerin çocuklarına bulgur yedirmeleri için 8 önemli sebep:

– Başbaşı bulguru, yüksek miktarda lif içerir. Lif, çocukların sindirim sisteminin doğru çalışması için önemlidir.

– Bulgurun yapısındaki B1 vitaminleri çocukların sinir sisteminin gelişmesinde önemli oynar.

– Tam tahıl tanımına uygun bir besindir. Tahıl grubu beslenme pramidi tabanında yer alan, önemli ve en ekonomik karbonhidrat kaynağıdır.

– B vitaminleri, potasyum ve fosfor bakımından oldukça zengindir. Bulgurun içerdiği vitaminler çocukların büyüme ve gelişme dönemine olumlu yönde katkı sağlar.

– Pişme esnasında tamamen suyunu çektiği için vitamin ve mineral kayıpları minimum düzeyde olur, böylece çok daha sağlıklı bir besin olur.

– Çocukların kilo kontrolünü sağlamak için yüksek oranda lif içeren bulgurun tok tutucu özelliği çok fazladır.

– Çocuklar oyun çağı dönemlerinde daha çok enerjiye ihtiyaç duyarlar. Bu yüzden, artan enerji ihtiyaçlarını karbonhidrat yönünden zengin bulgur ile karşılayabilirler.

– Glisemik indeksi yüksek pirinç ve makarna yerine, düşük glisemik indeksli bulgur ile yapılan pilavlar ve sebze yemekleri çocukların doğru ve dengeli beslenmelerinde önemli katkı sağlar.

Derleme @erolkaranet - 12.03.2021
Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm