@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Araba kullananlar dikkat!Türkiye'de suç ortalaması en yüksek olan İstanbul, asayiş suçlarının niteliğiyle de öncü durumda. Otomobil hırsızlıklarından gaspa, adam yaralamadan mala zarar vermeye kadar çok sayıda suçun tavan yapması, suç şekillerinde çeşitliliği artırıyor. Gaspçıların ve otomobil hırsızlarının son oyunu, araçların ön camına yumurta atarak saldırıya geçmek oldu.


Yumurtayı silecekle silmeye çalışan sürücüler, yumurtanın camda daha çok yayılmasına neden oluyor. Su fışkırtılarak camların silinmeye çalışılması durumunda ise yapışkan bir görünüm alan yumurta görüş oranını yüzde 92 oranında düşürüyor. Aracı durdurmak zorunda kalan sürücü ise gaspçıların kurbanı oluyor. Gaspçılar, özellikle bayan sürücüleri hedef alıyor.

İstanbul'da suça karışan ve özellikle sürücüleri hedef seçen gaspçılar, alınan bütün önlemlere rağmen yeni teknikleri uygulamaktan geri durmuyor. Polise başvuran sürücülerin bir çoğu aynı şikayeti dile getirince gaspçıların yeni oyunları da deşefre edildi. Özellikle gece araç kullanan sürücüler ile bayan sürücüleri gözüne kestiren gaspçılar, üst geçit ya da benzeri bir noktada pusuya yatıp araçların ön camına yumurta fırlatıyor. Sürücüler ne olduğunu anlamadan camdaki yumurta kalıntılarını su fışkırtarak sileceklerle temizlemeye çalışıyor. Ancak bir süre sonra su ile birleşen yumurta ön camın tamamını kaplıyor. Aracı durdurmak zorunda kalan sürücü, böylelikle o anı bekleyen gaspçıların kurbanı oluyor.

Son dönemde otomobil servislerinin dikkatini çeken olayda gaspçıların bir çok sürücüyü gasp ettiği ortaya çıktı. Soygunculara direnen sürücülerin yaralanmasına bile neden olaylar nedeniyle polise bir çok başvurunun yapıldığı belirlendi. Ancak karanlıktan yararlanarak kaçan gaspçıların izine ulaşmak kolay olmadı.

Özellikle bayan sürücüleri hedef alan gaspçıların bu yöntemi sıklıkla uyguladığını belirten otomobil servisleri, alınabilecek bazı önlemlerle gaspçılardan korunabileceğini belirtti. Öncelikle paniğe kapılmadan hareket etmeyi öneren uzmanlar, yumurtalı saldırı ile sürücünün görüş oranının düşürülmeye çalışıldığını bilmesi gerektiğini hatırlattı. Atılan yumurtanın sileceklerle su fışkırtılarak silinmeye çalışılması durumunda sıvının cam üzerinde yayıldığı ve yapıştığı belirtildi. Yapışan maddenin ön camdan görüş oranını yüzde 92 oranında düşürdüğü belirtilerek bu tazağa düşülmemesi istendi. Saldırı durumunda "Yumurtayı sileceklerle temizlemeye çalışmayın" uyarısında bulunan uzmanlar, güvenli bir bölgeye ulaşana kadar aracı durdurmamak gerektiğini belirtti.

Gaspçıların son günlerde uygulamaya başladığı bu yönteme karşı sürücüleri dikkatli olmaya çağıran uzmanlar, araçların park edildiği bölgelere ve sürüş sırasında izlenecek güzergahlarda dikkatli olunması çağrısında bulundu.

Emniyet yetkililerinden yapılan yazılı açıklamada da şöyle denildi: “Eğer akşam üzeri arabanızla gezinti yapiyorsanız, aniden arabanın camına yumurtalar atıldıysa, arabanızı kontrol için de olsa sakın durmayın ve cam sileceklerini çalıştırmayın. Cam sileceklerini ne sıvı, ne de su ile yıkamayın. Çünkü yumurta doğal yapışkan bir madde olduğundan ön cam yüzde 90 görünmez hale gelir. İster istemez arabadan çıkmak zorunda kalırsınız ve hırsızların kurbanı olursunuz.”
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda