@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Acemi Amirler EGM İçin Ne Kadar Faydalı...
Yıllar önce askerlik yıllarım...
Şeytanın akıl erdiremediği bir meslek olarak söylenen askerlik vazifesi ile yaşadığım o günlerde yaşama aykırı bir çok olaya şahit oluyordum.
Olması gerekenler, olmaması gerekenler ve düzeltilmesi gerekenler.
Uzun lafı kısası askerlik ya... Asırlardır aynı çizgide gelip geçen bir düzen.
En çok zoruma giden ise astsubayların durumu idi.
Çileli oldukları kadar vefakar, vefakar oldukları kadar cefakar hizmetliler.
Bizim astsubay 45 yaşlarını geride bırakmış, yılların izleri beyazlaşan saçlarında iyice artmıştı.
Bir gün bölüğe asteğmenler geliyor dendi. Yeni yüzler görmek bir çoğumuzu sevindirmişti.
Geldiler. 5 Asteğmen. Kimi 3-5 yıl önce kimi yeni mezun olmuş beş genç asteğmen...
Ertesi gün ilk içtima.
Astsubay bölük yoklamasını bitirdi. Esas duruşta arkada bekleyen bölük personeli olduğu halde hemen arkasında duran ve askerliğin a'sından anlamayan asteğmene dönerek "Komutanım" sözüyle başlayan tekmilini verdiğinde ben yerin dibine geçmiş, başımdan aşağıya kaynar sular dökülür halde şoka geçmiştim.
Yıllarını askerliğe adamış, tecrübesinin yorumu dahi yapılamayacak 45 yaşındaki astsubay ya da başçavuş sadece üniversite mezunu diye 3 ay eğitim görmüş, askerliğin ne olduğunu henüz anlayamamış, selam vermeyi dahi bilmeyen, topuklarını dahi nasıl yanaştıracağını öğrenmemiş birine "komutanım" demişti.
Askerden sonra Genelkurmay'a bu durumu belirten bir yazı yazmıştım.
Üniversite mezunlarının askerliklerini asteğmen olarak yapılmasının yanlış uygulama olduğunu, lise mezunları yerine üniversite mezunlarının çavuş olarak göreve alınmasını istemiş ve gerekçeleriyle aktarmıştım. Ne yazık ki o düzen halen sürüyor. Ne yazık ki çark değişmedi.
Bunları neden anlattım.
Geçenlerde Emniyet Genel Müdürlüğünce yapılan bir duyuru beni o günlere götürmüştü.
Emniyet Genel Müdürlüğünce Polis Akademisi Başkanlığı Polis Amirleri Eğitim Merkezine emniyet mensubu olmayan lisans mezunu adaylar arasından ilk derece amirlik eğitimi (komiser yardımcısı adayı) için 200'ü kadın, 1800'ü erkek olmak üzere 2000 öğrenci alımının yapılacağı haberini medyadan okurken o çarpık anlayış aklıma geldi.
Lisans mezunu veya denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olanlar dahil KPSS lisans türünden 70 taban puan almış 18 yaşını tamamlamış erkek ve kadın otuz yaşından gün almamış olanlar komiser yardımcısı olabilecekmiş.
Yok artık.
18/20 yaşında meslek cahili bir amir ve karşısında mesleğin kurdu olmuş neredeyse emeklilik günü sayan birine komuta edecek. !
Bu zihniyet değişmeli, derim.. Komik ve anlamsız.
Bugün polis mesleğinde bulunup ta yıllarca emek vermiş, mesleği su gibi içmiş, amir memur kavramını damarlarına akıtmış, üniversite mezunu hatta branşlı, uzman, sivilde olsa kariyer düzeyinde zirve yapacak o kadar düz polis var ve bunlar göze görünmüyor olacak ki dışarıdan mesleğe yabancı acemi amirlere ihtiyaç duyulmuş.
Polis Kanunu 1930'lara dayanıyor. Güncellenmesi gerek.
Emniyette personel hiyerarşisi ve ihtiyaç karşılaması durumunda değişiklik yapılması gerek..
Amir ihtiyacı varken yıllanmış kanuna, yönetmeliğe göre alım yapılması doğru olmadığı gibi çatı altında pişmiş, tecrübe sahibi olanları bırakıp acemi amir almak meslek içinde kaosa sebep olacağı hiç mi kimsenin aklına gelmez.
Paralel olaylarının yaşanmasıyla polis koleji ve polis akademilerinin kapatılmasıyla artık rütbeli polisler 4 yıllık lisans mezunlarından alınmakta... Uygulama şekil değiştirdi. Ama sen meslek içinde bu özellikte olanlardan neden almıyorsun, diye sorsak bir açıklama yapılır mı.? Yapılır, ama yapılacak açıklama bu uygulama sürdükçe pek akla mantığa uygun olmaz, herhalde.
Alıyoruz diyecekler. Evet alıyorlar ama 1000 kontenjan meslek içinden 2000 kontenjan dışarıdan.
Şu an Emniyet içinde düz polis olarak çalışan o kadar kalifiye eleman varken, daha farklı kulvarlarda EGM'ye faydalı olacak kafası çalışan, mucit düzeyinde, çok zeki memurlar var ve bunlar sabah akşam boş boş nöbet tutturularak ya da sokak çapulcularının önüne atılarak harcanıyor.. Diğer yandan dışarıdan kalifiye, meslek ve branş sahibi memur almakta yine anlaşılmayan düşünce olmaktadır.
Teşkilata amir alınacaksa bu öncelikle bu mesleğe emek vermiş ve yetişmişlerin hakkıdır. İlla dışarıdan amir alınacaksa bu ihtiyacın %10'u kadar olmalıdır. Bu yıl 3000 amir alınacakmış. deniliyor. İlginç ki bunun 2000'i polislik mesleğinden anlamayanlardan olacak.. Güler misin ağlar mısın bir durum.
Yıllardır lisans mezunu düz memur alınan EGM, lise mezunlarını da PMYO'larda kendisi yetiştirerek camiaya kazandırmasına rağmen neden amirlerini meslek bilmez acemilerden oluşturur, bunun da bir açıklaması da vardır, herhalde..
Acaba dışarıdan acemi amir alınması düşünülürken EGM içinde Ast / üst ilişki bozukluğu olmayacağı düşünülmüyor mu?
Teşkilatta yıllarca süren günümüz diliyle Mobbing uygulanmasının çalışanları nasıl isyan boyutunda bunalıma sürüklediğinin temelinde bu çarpıklığın etken olduğu düşünülmüyor mu?
Herhalde ordusuna ya da emniyetine dışarıdan direk rütbeli alan bizden başka bir ülke yoktur. Varsa da muhakkak muz cumhuriyetlerinden biridir.

Erol Kara - 18.09.2016
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda