@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Divriği Ulu Camii Oturduğunuz Yerden GezinGeçtiğimiz aylarda tarihinin en kapsamlı restorasyon çalışmalarına start verilen Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası ile ilgili yürütülen teknolojik çalışmalar neticesine tarihi Ulu Camii’nin internet üzerinden tanıtımı yapılıyor


UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde yer alan ve Cumhurbaşkanlığı’nın himayelerinde bulunan Divriği Ulu Camii ve Darüşşifasının tanıtımı ve anlatımına dair Divriği Kaymakamlığı tarafından yürütülen teknolojik altyapı çalışmaları tamamlanarak hizmete sunuldu.
Divriği Kaymakamlığı’nın hazırladığı resmi tanıtım sitesi www.divrigiulucamii.com, dört farklı dilde (Türkçe, İngilizce, Arapça ve Japonca) yazılı, sesli ve görsel olarak Külliyenin tanıtımını yapıyor. İnternet sitesi, sesli anlatımlı 360 derece tur ile Külliye’de sanal bir gezinti yapılmasını sağlıyor.
Divriği Kaymakamlığı Ulu Camii Resmi İnternet Sitesi’nde Ulu Camii hakkında genel bilgi, Batı Kapı, Cennet Kapı ve Şah Kapısı hakkında detaylı bilgi, Darüşşifa, Türbe, Minber ve mihrap konusunda detaylı bilgi bulunuyor. Ayrıca merak edenler için Ulu Camii ve Darüşşifasının 360 derece görüntüleri ise sanat gezi yapılabiliyor.
Divriği Kaymakamı Mehmet Nebi Kaya, site üzerinden yayımladığı mesajında, “İlçemiz Divriği, Cumhurbaşkanlığı Makamının Himayelerinde bulunan ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Ulu Camii ve Darüşşifa başta olmak üzere; sahip olduğu 52 adet tescilli anıtsal eser ve yine sahip olduğu 119 adet tescilli sivil mimari örneği ile adeta bir “müze kent” niteliğindedir” ifadelerini kullandı.
Kaya mesajında şunları kaydetti:
“Zirvesinde Divriği Kalesi ve Kale Mescidi, karşısında Kesdoğan Kalesi, eteklerinde Ulu camii Ve Darüşşifa hemen aşağısında arasta (tarihi çarşı)… Sokaklarında yürürken karşılaşacağınız kümbet, han, hamam, bedesten, köprü, çeşme, konak ve camiler… Bütün bu eserler, ilçemizin binlerce yıla dayanan tarihinin ve sahip olduğu kültürel zenginliğinin birer yansımalarıdır.
Bu tarihi güzellilere ilaveten doğal güzellikler ve coğrafi zenginlikler, örneğin Cürek Maden Şehri, Tuğut köyü, Çobandurağı köyü, Çaltı Kanyonu, Şeytan Kayalıkları, Sarıçiçek Yaylası, İlçemizin kendine has flora ve faunası ve tabi ki maden yatakları…
Başta Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası olma üzere bu zenginliklerin tamamının ülkemizde ve bütün dünyada tanınması, Divriği’nin dünya çapında bir turizm odağı olması en büyük dileğimizdir. Sizleri, müstesna bir medeniyet merkezi olan ve Dünya Kültür Mirası’nın en kıymetli hazinlerinden Divriği’yi görmeye, tanımaya davet ediyorum.”

HAYRULLAH AĞKAŞ
http://sivasirade.com/haber/d
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda