@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Taralı Alan İhlal Tespit Sistemi Nedir
Kavşaklarda trafiğin kilitlenmesini önlemek ve trafik akışını hızlandırmak için, 'Taralı Alan İhlal Tespit Sistemi' kuralı uygulanmaktadır. Kural ihlali yapan sürücülere ise 2016 yılı için 88 TL ceza kesilmektedir.

'Taralı Alan İhlal Tespit Sistemi' kavşaklarda bulunan taralı alanda araç trafiğinin yoğun olması ve diğer araçların bu yoğun trafiğe karışması durumunda hareketli, sabit kameralar tarafından fotoğraflar alınarak ihlal tespitinin yapılmasının amaçlanıyor

Sistem, ihlal tespiti algıladığında ihlali gerçekleştiren aracın geniş açı, dar açı ve belirlenen süreden önce nerede olduğunu gösteren geniş açı resmiyle ihlal tespitini gerçekleştirmektedir.

Taralı Alan EDS teknolojisiyle, önemli kavşaklarda ortak kullanım alanı olan bölgenin (sarı renkte boyanan alanın), kavşakların verimli bir şekilde kullanımını sağlamak ve kavşaktan geçen araç sayısını arttırmak amacıyla boş bırakılması adına sürücülerin trafik yoğunluğuna göre hareket etmeleri hedeflenmektedir.

İhlalle ilgili Trafik Ceza Rehberinde belirtilen "Işıklı trafik işaretleri izin verse bile trafik akışını engelleyecek bir durum olduğu hallerde kavşağa girmek" ihlal tipi (57/1-D) maddesine göre işlem uygulanmaktadır
  
Taralı Alan İhlal Tespit Sistemi; Kavşaklarda bulunan taralı alanda araç trafiğinin yoğun olması ve diğer araçların bu yoğun trafiğe karışması durumunda hareketli ve sabit kameralar marifetiyle fotoğraflar alarak ihlal tespiti yapmaktadır.

Taralı Alan İhlal Tespit Sistemi saha noktasını izleyerek ihlal teşkil eden bir araç tespit ettiğinde otomatik olarak sistemi aktif hale getirmektedir. Taralı Alan İhlal Tespit Sistemi Yazılımı, ihlal tespiti algıladığında ihlali gerçekleştiren aracın 1 adet geniş açı, 1 adet dar açı ve 1 adet belirlenen süreden önce nerede olduğunu gösteren geniş açı resmiyle birlikte ihlal tespitini gerçekleştirmektedir.

www.ibb.gov.tr/

@erolkaranet - 23.12.2019
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda