@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Polis Telefonlarımıza El Koyup İnceleyebilir mi ?
OHAL uygulaması kapsamında kolluk görevlisi, şüphelenirse cep telefonunuzu karıştırıp mesajlarınızı, rehber, resimler ve Whatsapp görüşmelerinizi incelemek isteyebilir. Ancak kimse telefondaki bilgileri vermekle yükümlü değildir yani hiç kimse telefonun şifresini açarak incelenmesi için vermek zorunda değil

Kolluk kuvveti yolda durdurup telefonumuzu karıştırabilir mi?

Bu en çetrefilli soru; zira OHAL ilan edilmeden önce de kolluk görevlisi şartları oluşuyorsa kişilerin üstünü, araçlarını, eşyalarını arayabilir ve suç teşkil eşyaya veya suça ilişkin delillere el koyabilirdi. Bu arama hakim veya savcı kararı ile yapılabilirken, OHAL’de vali veya yetkili kılınan idari makamın emri ile yapılabilecek.

Kolluk gücü, WhatsApp, mesaj ve rehberimizi kontrol edebilir mi?

Bu arama neticesi gerekli şüphe oluşuyorsa cep telefonu karıştırabilir. Kolluk görevlisi elinizdeki telefona suçta kullanıldığı veya suça ilişkin delil elde edildiği gerekçesi ile el koyabilir, bunu karıştırabilir ve bu durumda Whatsapp’a da ulaşabiliyorsa, mesajlarınızı ve rehberiniz ile resimlerinizi inceleyebilir. Burada önemli kıstas kimse kendisi aleyhine delil vermeye zorlanamayacağı için, hiç kimse Whatsapp veya diğer mesajlarını yahut telefondaki bilgilerini kolluk kuvvetlerine vermekle, göstermekle yükümlü değildir yani kimse şifresini açarak kolluğa incelemesi için vermek zorunda değildir. Aksini talep Anayasa tarafından korunan susma hakkının ihlali anlamına gelir ki işkence ve kötü muamele yasağının da ihlali anlamı taşır. Ancak kolluk telefonu alır ve inceleyebilir, kendisi açmayı başarır ve delil elde ederse bu delil aleyhe kullanılır.

@erolkaranet - 24.05.2019
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda