@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Hacıların Kargo Parası İsyanıUmre mevsimi geride kalırken 2016 hac ibadeti için sayılı günler kaldı. Ve bu yılın ilk hacıları 4 Ağustosta yola çıkma heyecanı yaşarken daha önce umre ve hacca giden vatandaşlarımızdan PTT tarafından sağlanan kargo hizmetinde ücretlerin çok fazla olduğu, taşımacılığın daha ucuza yapılması ifade edildi.


Diyanet, PTT ve Gümrük Müsteşarlığı arasında yapılan protokolle 2008 yılından bu yana Suudi Arabistan'dan Türkiye'ye kargo taşımacılığı başlatmıştı. Ve her yıl onlarca insanın sahtekar kargoculara kaptırdığı para ve malların da devlet güvencesinde Türkiye'ye gönderilmesi sağlanmıştı.

2008'den bu yana ''Diyanet Kargo'' adı altında PTT Kargo'ya teslim edilen eşyalar devlet güvencesi altında hacı ve umreciler tarafından güvenle verilirken kilogram başına istenen hurma için 7 riyal , hediyelik eşyalar için istenen 8 riyal bir çok vatandaşımız tarafından tepkiyle karşılanmaktadır.

" Hurmayı 10.15 riyalden alıyorsun, kargo 7 riyal, hurma fiyatına kargo. Allah aşkına el insaf! " diyen umreciler "en önemli nokta ise miktardaki kusuratlar da kilo fiyatından ücretlendirilmektedir. 20,2 kg gelen de, 20,7 kg gelen de 20 kg gelen de bir üst rakama eşleştirilerek  7 Riyal üzerinden fatura edilmektedir. Gramajların fiyatlandırılırken 20,5 ve altının 20 kg dan üstününse 21 kg a denk gelecek şekilde fiyatlandırılmasının uygun olacağını" söyleyen hacılar "hem fahiş fiyat hem gramajların tama tamamlanması adeta çürük esnaf gibi hacıyı yolunacak kaz görme anlayışından" geldiğini ifade etmektedir.

Sadece Medine'de hizmet veren PTT Kargo'nun bir şubesinin de Mekke'de açılması gerektiğini, çalışma saatlerinin akşam 18:00 yerine gece 24:00 e kadar uzatılmasının uygun olacağını dile getirmektedirler

Ayrıca kargo ödemelerinde sadece Riyalin zorunlu tutulmasının da kendileri için sıkıntı olduğunu söyleyen hacılar Türk parası dahil avro ve dolarında geçerli olmasını istemektedirler.

Bilindiği gibi , Hacı adaylarına 50 kilogram hurma, 50 kilogram hediyelik eşya gönderme hakkı tanınıyor. Kolilerin 50 kilogramın üzerine çıkması veya değerinin 430 avroyu geçmesi gümrük yasalarına göre ticaret sayılıyor. Bunun için kişi başına toplam 100 kilogram sınırlaması uygulanıyor.İLGİLİ HABER
Umrecilerin PTT Kargo'dan istekleri var.
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda