@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner


erolkaranet

Cennetin Kapıları

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı’nın (UNESCO) ‘Dünya Kültür Mirası’ listesinde yer alan ve Anadolu’nun ‘El-Hamrası’ olarak nitelendirilen Sivas’ın Divriği ilçesindeki Ulu Camii ve Darüşşifası 1228 yılında Mengücek Beyi Ahmed Şah tarafından yaptırıldı.

Külliye’yi 4 dilde interaktif tanıtımla oturduğunuz yerden gezebilirsiniz.

Divriği Ulu Camii ve Darüşşifasın www.divrigiulucamii.com üzerinden dört farklı dilde (Türkçe, İngilizce, Arapça ve Japonca) yazılı, sesli ve görsel olarak ayrıca sesli anlatımlı 360 derece tur ile de Külliye’de sanal bir gezinti yapılabilmektedir.

Cami ve Darüşşifa hakkında


Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası olarak bilinen külliye, cami, darüşşifa ve türbeden meydana gelmektedir. Anadolu Selçuklu Devleti’ne bağlı Mengücek Beyliği döneminde inşa edilen Ulu Cami, Süleyman Şah’ın oğlu Ahmet Şah tarafından; Darüşşifa ise eşi Melike Turan Melek tarafından yaptırılmıştır. 1228 yılında başlanıp 1243 tarihinde tamamlanan yapı kompleksinin Baş Mimarı Muğis Oğlu Ahlatlı Hürrem Şah’tır. Başta kapılar ve sütunlar olmak üzere, külliyenin bir çok yerinde bulunan, Ahlatlı ve Tiflisli ustaların ellerinden çıkan taş işçiliğini yansıtan motifler tüm dünyanın ilgisini çekmektedir. Bu eseri farklı ve özgün kılan bir diğer özellik de, uzaktan bakıldığında simetrik olduğu düşünülen, fakat özünde asimetrik olan bezemelerde yer alan on binlerce motifin hiç birinin bir daha kendini tekrar etmemesi; kâinattaki farklı varlıkların muhteşem bir ahenk ve denge içerisinde olduklarının taşa nakşedilerek gözler önüne serilmesidir. Mimari üslubu, süsleme ve örtü sistemlerinin dengeli ve uyumlu tasarımıyla önem kazanan bu şaheser, dünyada, görülmeye değer eserler listesinin başında yer almaktadır. Seyahatnamesi ile meşhur bir Türk yazarı ve seyyahı olan Evliya Çelebi, tekkeyi şöyle tarif etmiştir: ‘Methinde diller kısır, kalem kırıktır’. Görenleri kendisine hayran bırakan bu muhteşem abide eser, sanat tarihçileri tarafından ‘Divriği mucizesi’, ‘Anadolu’nun Elhamrası’ gibi ifadelerle tanımlanmıştır. 1985 yılında UNESCO tarafından ‘Dünya Kültür Mirası’ listesine alınan, İslam mimarisinin bu başyapıtı, aynı zamanda Cumhurbaşkanlığı’nın koruması altındadır.

Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm