erolkaraAdli Sicil Kaydı Sorgulama
İnternetten Sabıka Kaydı Nasıl Alınır
Sabıka Kaydı Sorgulama

Adli Sicil Belgesi e-Devlet Kapısı üzerinden alınabilmektedir.

Devletin resmi sitesi turkiye.gov.tr'nin "Adli Sicil Sorgulama" sayfası yoluyla, "Sabıka Kaydı Sorgulaması yapabilirsiniz... Bu işlem için turkiye.gov.tr'ye e-devlet şifresi ile girmeniz gerekmektedir.

Adalet Bakanlığı Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü ile Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'na bağlı Türksat Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme A.Ş. arasında imzalanan protokol kapsamında vatandaşlar, “Adli Sicil Belgesini” e-Devlet Kapısı’ndan alabileceklerdir.

www.turkiye.gov.tr internet adresindeki e-Devlet Kapısı’ndan alınan adli sicil belgeleri üzerinde güvenlik için barkod numaraları bulunacaktır. e-Devlet Kapısı kullanıcıları, bu belgeyi çıktı alarak ilgili kurumlarla paylaşabileceklerdir. Paylaşım yapılan kurum yetkilileri, belge sahibinin T.C. kimlik numarasını ve belge üzerindeki bu barkod numarasını girmek suretiyle adli sicil belgesinin aslını görüntüleyerek doğrulayabilecektir.

Vatandaşların e-Devlet Kapısından alacakları belgenin ne için kullanılacağı bilgisini doğru olarak girmeleri gerekmektedir.

e-Devlet kapısı üzerinden adli sicil belgesi alabilmek için e-Devlet Kapısının kayıtlı kullanıcısı olmak veya e-imza/m-imza sahibi olmak gerekmektedir. e-Devlet kapısı kullanıcısı olmak için en yakın PTT merkezlerine gidilerek e-devlet şifresi almak yeterlidir.

Adli sicil belgenizi e-Devlet Kapısı üzerinden almak için tıklayınız.

Sabıka Kaydı Nasıl Alınır

Sabıka kaydı olarak bildiğimiz “adli sicil kaydı” belgesini adliye’ye gitmeden ve ücret ödemeden, ücretsiz, bedava almak artık mümkün. E-devlet şifresi uygulaması sayesinde internet üzerinden sabıka kaydı almak çok kolay. Hem zamanınız harcanmayacak, hem de paranız cebinizde kalacak. Sizlere adım adım internet üzerinden sabıka kaydı nasıl alınır anlatacağım.

Öncelikle bir e-devlet şifresine ihtiyacınız var. E-devlet şifresini, size en yakın PTT’lerden 1 lira ücreti karşılığında alabilirsiniz. Size verecekleri zarf içinden çıkan şifreyle turkiye.gov.tr adresine giriş yapmanız gerekli. Bundan sonraki işlemleri adım adım, resimlerle açıklayacağım.

Bir e-devlet şifresine sahip olduğunuzu ve turkiye.gov.tr üzerinden e-devlet sistemine giriş yaptığınızı farzediyorum.

Üst kısımda, arama çubuğunun hemen solunda yer alan e-hizmetler kısmına geliyoruz.

Bakanlıkların sunduğu e-hizmetler listelenmiş olarak karşımıza gelmekte.

Zaten alfabetik sırayla dizili olduğu için hemen karşımızda Adalet Bakanlığı’nın sunduğu e-hizmetleri göreceksiniz.

Buradan “Adli Sicil Kaydı Sorgulama” kısmına giriyoruz

Karşımıza bir uyarı yazısı geliyor. Yazıyı dikkatle okuyoruz

Uyarıları iyice okuduktan sonra yazıyı okuduğunuzu beyan edip devam butonuna basıyoruz.

Bu sayfada sabıka kaydını hangi sebeple aldığınızı ve bu adli sicil belgesini nereye vereceğinizi bildirmeniz gerekmekte.

Bu sayfada e-sabıkanızı alabilirsiniz. Sağ üstteki butona basarak adli sicil kaydınızı kaydedebilir ya da yazdırabilirsiniz.
Daha yeni Daha eski