@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Sözleşmeli ve Ücretli Çalışanlar Dikkat
Kurumdan ayrılır ayrılmaz hesabınızı kapatın. Bankaya elini veren kolunu alamaz.

Genelde yaşları 18 - 25 civarında olan ve Diyanet'in yaz ve kış dönemlerinde ders saati karşılığında öğreticilik yapanların bankalarda hesap açarken çok dikkatli olmaları gerekmektedir. Tabi sadece öğreticler değil, sözleşmeli her personelin dikkat etmesi gereken bir uyarı bu...

Bankalar bilindiği gibi kapıdan giren herkesin elini verdiği kolunu kurtaramadığı kuruluşların en başında gelmektedir. Vatandaşı nasıl yolacağını çok iyi bilen bankalar bilgisizlikten ya da uyarılmadıklarından dolayı yeni hesap açan herkese işletim ücreti, artı para veya kredi kartı vererek ileri ki dönemlerde mağdur olmalarına yol açmaktadır.

Yeni bir işe girme sevinci içerisinde olanlar kurumca belirtilen bankalara hesap açmak için yönlendiriliyor. Bankaya giden ve çoğu ilk kez banka kapısından içeriye giren vatandaş hesap açılırken kendilerine bir çok formlar oldu bitti ile imzalatılmakta ve ne olduğu belirtilmeyen hesaplar açılmaktadır.

Bankadan hesap açma sevinci ile hesap numarasını firmaya/kuruma veren vatandaş her şeyin bu şekilde bittiğini sanıyor. Oysa bankanın pençesi bir kez yakasına yapışmış oluyor.

İşte bankanın yaptıkları

* Aylık işletim ücreti.. Bankadan bankaya değişen bu miktar bazı kriterler sağlandığında alınmıyor gözükse de kişinin kurumdan ayrılmasından sonra devreye giriyor ve banka her ay hesaba işletim ücreti tahakkuk ediyor. Bu da 6 ya da 12 ayda bir kesiliyor. Çok cüzi ücretlerle Diyanette/MEB'te öğretici olarak görev alanlar dönem bittiğinde bankada kalan ve kapatılmayan hesabına işletim ücreti tahakkuk ettiğinden habersiz aylar yıllar sonra yada hesap üzerinde işlem yaptığında haberdar oluyor..

İşletim ücreti ödememek için ya bankanın kriterlerini öğreneceksiniz ya da kurumdan ayrılır ayrılmaz hemen HESABI KAPATINIZ

* Ek Hesap ( Artı para ) : Banka vadesiz mevduat hesabında yeterli miktarda para olmasa bile, limitler dâhilinde belirli bir miktar daha fazlasını kullanma imkânı veren tutarı vatandaşın hesabına koyuyor. Bundan habersiz olan müşteri "kurum bana bunu yatırmış" diyerek çekiyor. Banka bir sonraki maaştan fazla çekilen kısmı kesiyor. Eğer öğretici bir daha maaş alamadığı dönemde bu kez fazladan çektiği paradan haberi olmadığı için ona borç yazılıyor. Bir süre sonrada aleyhine açılmış takiple icralık oluyor

Artı Para nedir; Banka tarafından müşteri hesabı için öngörülen limitten belirli bir miktar daha fazlasını kullanma imkânı veren tutara artı para kredisi denir. Hesapta yeterli para olmasa bile nakit çekebilir, faturalarınızı, kredi kartı borcunuzu ödeyebilir, havale, eft yapabilirsiniz. Ödemeleriniz aksamaz ancak kullandıkça ve geciktirdikçe faiz ödemeye başlarsınız. Ödemeler aksadığı zamanda banka ya da finans kurumunca icra takibine muhatap olursunuz.

Bununla ilgili haciz takibi ile karşılaşan vatandaş " bu ne kardeşim, ben böyle bir hesap açmadım. Sizi dava edeceğim, sahtekârlar üçkâğıtçılar, hain bankacılar " diyerek başta banka avukatları olmak üzere karşılarına çıkan herkese bağırıp çağırmaktadır. Mahkemeye gidenler de davayı kaybedince icra inkâr tazminatına da muhatap olarak katmerli bir şekilde bu borcu ödemek zorunda kalıyorlar.

Böyle bir sürprizle karşılaşmak istemiyorsanız kesinlikle şunu yapmalısınız. Çalıştığınız bankadaki "artı para kredisi" hesaplarını ya hiç açtırmayın ve ya açtırdıysanız ya da bunun farkında değilseniz araştırıp HEMEN KAPATINIZ.

*Kredi Kartı... Bankalar hesap açan herkese kredi kartı verme yarışında.. Kredi kartının teslim alınmasıyla birlikte senelik üyelik ücreti de işlemeye başlıyor. Hiç kullanmasanız bile kartın müşteride kalması demek bu ücretin mutlaka ödenmesi demek oluyor. Bu da müşteriye gün oluyor icra takibi ile ödeme zorunluluğu getiriyor.

erolkara.net olarak bilhassa bankalardan ilk kez hesap açacak herkesi, MEB, Diyanet veya diğer kurumların sözleşmeli/ ücretli personellerini uyarıyoruz.

Maaş hesabı açacağınız zaman artı hesap, ek hesap, kredi kartı gibi ileride canınızı acıtacak hatta icra takibine düşürecek unsurlardan uzak durun. Bunları istemeyin. Kurumdan ayrılır ayrılmaz da HESABI KAPATINIZ.

HESAP KAPATMAK İSTEMİYORSANIZ

Ya da bazı bankalar işletim ücreti alınmaması için çeşitli alternatifler sunmaktadır. İnternet bankacılığı, otomatik fatura talimatı gibi faktörleri kullanabilirsiniz. Ancak artı para ve kullanmayacaksanız kredi kartından uzak durunuz.

Not : Yazı görülen lüzum üzerine güncellenerek tekrar yayınlanmıştır

EROL KARA - 22.06.2016
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda