@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Tok tutan besinler nelerdir?
Ramazan ayında da oruçlulara büyük faydası dokunacak beslenme şekilleri

Yumurta: En önemli protein kaynağı olan yumurtanın tokluk süresini uzatmaktadır. Sabah kahvaltılarında tüketeceğiniz haşlanmış yumurta ile tokluk sürenizi uzatabilirsiniz. Haşlanmış yumurtayı sevmiyorsanız mantarlı omlet veya menemeni de tüketebilirsiniz.

Salata olmazsa olmazlardan

Yeşil çay: Güçlü antioksidan etkisi ile metabolizmayı hızlandırmaya yardımcıdır. Kabuk veya toz tarçınla tükettiğiniz zaman tatlı isteğinizi de azaltabilirsiniz.

Sirke: Salatalara ekleyeceğiniz sirke tokluk sürenizi uzatmaktadır. Yapılan bilimsel çalışmalar, sirkenin içinde bulunan asetik asidin sindirim hızını yavaşlattığını ortaya koymuştur. Böylece kan şekerinizin daha dengeli yükselmesini ve daha uzun süre kendinizi tok hissetmenizi sağlayacaktır.

Salata: Öğünlere koca bir kâse salata ile başlamak veya öğün içerisinde bolca salata tüketmek, öğünde alınan kaloriyi azaltabilir. Sebzeler yüksek posa yoğunlukları ile midede yer tutarak daha çabuk doymamıza yardımcı olmaktadır. İçerisine dereotu ve taze kırmızı biber ekleyerek tok kalma sürecinizi arttırabilirsiniz.

İştah kontrolü için çorba...

Çorba: Yemeklere başlamadan çorba tüketmeniz iştah kontrolünüzü sağlamanıza ve fazla kalori alımınızı azaltmaya yardımcı olacaktır. Su içermesi ve midede basınç oluşturması nedeni ile daha kısa sürede doymamızı sağlarlar. Yüksek yağlı ve kremalı çorbalar olmamasına dikkat ediniz.

Yoğurt: Protein içeriğinden dolayı iştah baskılamanıza yardımcı olduğu gibi kalsiyum içeriğinin yüksek olması sebebiyle kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Yulaf kepeği: Besleyici olduğu kadar düşük kalorilidir. Sabah kahvaltısına veya ara öğünlere, kuru meyveler, kuru yemişler ve süt ilavesi ile hazırlanan yulaf ezmesi uzun süre tok kalmanızı sağlar. Ayrıca, bir başka faydasıda bağırsakların çalışmasını desteklemesidir. Kabızlık sorunu çekenler mutlaka tüketmeli.

Çörek otu: Öğütülerek ya da tam haliyle salatalara, yoğurda eklenecek çörekotu doygunluk hissi dışında zindelik de verir. Maydanoz, dereotu, nane, fesleğen gibi yeşilliklerle hazırlayacağınız salataya serpeceğiniz çörekotu kilo kontrolünüzü sağlarken, aynı zamanda mide ve barsak sisteminin de desteklenmesinde etkili olacaktır.”

İFTAR SOFRANIZDAN EKSİK ETMEYİN

Soğuk ayran aşı: Yoğurt, yarma ve nohut içeriğiyle sağlıklı, soğuk içildiği için yaz aylarının gözdesi. Protein, kalsiyum, kaliteli karbonhidrat ve B vitaminleri açısından zengin.

Yoğurt ile servis edilen ızgara sebzeler: Hafif ve kolay sindirilebilir bir seçenek. Protein, kalsiyum, lif ve C vitamini içeriyor.

Kıymalı sebze yemekleri: Uzun süre açlıktan sonra ağır et yemekleri yerine tercih edilebilecek sindirimi daha kolay bir alternatif. Protein, demir, lif ve C vitamininden zengin.

BUNLARDAN UZAK DURUN!

Hamur tatlıları: Bütün gün boş olan sindirim sistemini zorlamamak ve kan şekerimizi birden yükseltip iftar sonrası halsizlik yaşamamak için hamurlu tatlıları tüketmeyin.

Yağlı iftariyelikler: Tereyağı ve kaymağı her iftarda yemeyin.

Pirinç: Pirinç kan şekerini en hızlı yükselten besinlerden. Pirinç yerine bulgur, tam buğday makarnası ve karabuğday yiyebilirsiniz.

5 ÖNLEMLE SICAKTA ZORLANMAYACAKSINIZ

Ramazan’da sahur ve iftar arasındaki sürenin uzunluğu ve artan hava sıcaklıkları nedeniyle oruç tutan kişiler, özellikle ilk günlerde zorlanabiliyor. Hayatınızda yapacağınız birkaç küçük değişiklikle zorlukları atlatabilirsiniz. 

Ramazan ayında yapılması gerekenleri ve alınacak önlemler

Sıcak havanın etkisi oruç tutarken 2 kat artıyor: Ramazan’da sıcak hava, sıvı alınamadığı için vücuttaki suyun da ter ile kaybedilmesine yol açar. Zamanla kanın akışkanlığı azalır ve risk grubundakiler damar tıkanıklığı problemi yaşayabilir.

Açık renkli ve bol giysiler tercih edin: Açık renkli, bol ve pamuklu giysiler giymek, geniş kenarlı şapka kullanmak, baş ve yüz bölgesini sık sık soğuk suyla yıkamak ve imkanı olanların gün içinde duşa girmesi alınabilecek önlemler arasında.

Kısa bir öğle uykusu kişiyi dinç tutar: Oruç tutulan saatlerde kan şekerinin düşmesi nedeniyle uyku isteği oluşabilir. Mümkünse gün içinde vücudu ve zihni kısa öğle uykusuyla dinlendirmek de faydalı. Sahur ve iftarda ağır, yağlı, acılı ve baharatlı gıdaların tüketilmesi uykuyu kaçırabilir.

Sahur sonrası başınız yüksekte yatın: Sahur sonrası yatıldığında baş bölgesi mutlaka yüksekte olmalı. Reflü rahatsızlığı olan kişiler buna özellikle dikkat etmeli.

İftar sonra kısa bir yürüyüş yapın: İftardan en az iki saat sonra uyunmalı. Yemek yedikten bir süre sonra yapılacak yürüyüş de yemeğin hazmedilmesi için faydalı olacaktır.

Derleme @erolkaranet - 14.04.2021
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda