@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Ramazan Müslümanlığı BaşlıyorÜç ayların ikincisi Mübarek Şaban ayını geride bırakacağımız sayılı günlere girdiğimiz bu günlerde Ramazan-ı Şerif ayına hoş geldin demeye hazırlanma heyecanı ve bir tatlı telaş gönüllerimizi doldurmaya başladı, bile... Tüm iyi niyetimizle, Allah-ü Teala’nın bize ömrümüz yeterse, bahşettiği bu mübarek ayın tüm İslam Alem’ i için hayırlara vesile olmasını temenni ederiz.

Gelmesine sayılı birkaç günü kalan mübarek Ramazan ayında da her yıl olduğu gibi bu yıl da gözle görünür bir şekilde insanımızın İslami bir yaşam biçimini seçmeye başlayacağı da kesindir. Hele, geçmiş yıllara oranla bu yıl orucunu tutan, namaza başlayan, örtünmesine dikkat eden ve günah ile sevabın hesabını yapan ayrıca teravih namazına gidenlerin sayısında da müthiş bir artış olacağı bekleniyor.

Hep Allah’ın ayetlerinin 6666 olduğunu ve bunun da çoğumuzun evinin duvarlarında asılı mushaf kabının içinde yıllandırdığımız Kuran-ı Kerim kitabının içinde bilirdik. Bilirdik de bu ayetlerin aslında yaşadığımız bedenlerin ve dünyanın ve dahi soluduğumuz evrenin içinde olduğunu gözlerimizle göremez, aklımızla bile algılayamazdık ya da algılama zahmetinde bulunmazdık. Kulaktan dolma bilgilerle öğrendiğimiz dinimizin işimize gelen tarafını alarak “hamd olsun Müslüman’ım, bakın kafa kağıdımda, nüfus cüzdanımda bile Müslüman olduğum yazıyor ” gibi komik ve zavallı ifadelerle ve hatta “ yahu, ben hacı torunuyum, imam oğluyum, annem mahallede mevlitlere gider, dayım beş vaktini hiç bırakmaz ” gibi bomboş ve anlamsız ifadelerle ne muhteşem Müslüman olduğumuzu anlatır dururuz. Tabii çepeçevre bizi kuşatan Allah’ın ayetlerini görmezden geldiğimizin yanı sıra onların üzerine yemin ederek ve de inkar edecek eylemlerde bulunmamıza rağmen....

Şimdi bu birkaç gün sonrası Müslümanlığı kimseye bırakmayız. “En hakiki Müslüman biziz. "Bak münafığa ben oruçluyken gün ortasında nasıl da yemek yiyor. ” gibisinden sözlerle oruç tutmayanları kınarız, onlara tahammül edemeyiz ve bir takım ağızların ya da kalemlerin diline düşer “oruç tutmayan bir genç dayak yedi ” diyerek Müslümanların şiddetle dolu oldukları dile gelir.

Veyahut “ Ya ramazan ramazan beni konuşturma da git işine be adam oruçluyum işte ...” Elhamdüllillah İslam’ım ve dahi oruçluyum.” gibisinden laklakaları da bolca duyacağımıza eminim. Hele hele ilk teravih gecesi camilerin hınca hınç dolu olacağından bile şüphem yok. İlk gece camiye gelenlerin hepsinde öyle bir duygu ve heyecan vardır ki, gören beş vaktin üstüne beş vakit katar sanır. İmamlarımız bu kalabalıkları görünce daha bir coşacak bazı camilerde bu coşkulu ve dahi heyecanlı ve canlı cemaate namaz kıldırmak için imam efendiler sıra bile yapıp hutbeler verecekler. İlk hutbede söylenecek sözcükler üç aşağı beş yukarı “ sakın ha, bu gelişlerinizi bayrama kadar yapmayın artık her gün, Ramazan ‘dan sonra da sizleri bekleriz. Sonra teravih ilk birkaç geceden ibaret değil, otuz gecedir. Her gece sizi bekleriz. ” şeklinde olacak ve ilk gece 34 rekat namaz kılmanın varolmaz hafifliğini yaşayacak Cuma Müslümanları ya da Ramazan Müslümanları bu hareketliliğe dayanamayacak ve Ramazan ayı sonuna kadar sapır sapır dökülmeye başlayacak.

Tabi bu arada kapı önlerinde bu coşkulu cemaati kaçırmak istemeyen cami dernek görevlileri yardım toplama şevk ve heyecanı ile daha bir zevkle pamuk ellerin ceplere gitmesini isteyecek ve "ne verirsen elinle o gelir seninle" diye her ton erkek sesi ile bağırıp çağıracaklar. Hele bazı dernek görevlileri hızlarını alamayacak ellerine geçirdikleri çamaşır sepetlerini kaptıkları gibi cemaatin arasına dalmaya da başlayacak !. Gerçi bunu genellikle bayram namazlarında yaparlar ve bir çok cemaat ferdini de öfkelendirirler.

Tabi , Ramazan Müslümanlığı namazla ya da oruçla bitmiyor. Bir de fitre ya da vakti gelenin zekatları dağıtma zamanı .... Cami hocalarına, müftü efendilere, radyo - tv veyahut gazetenin fıkıh uzmanlarına sorulan soruların başında “ hocam , benim borcum var. Borcu olan fitre (zekat) verir mi .? ” “Vermez.” “ Oh, ya bundan da kurtuldum. ” Nidaları duyulmaya başlar. Ama hiç kimse sormaz. Bu borç neden kaynaklandı. Ne aldı. Adam ev almıştır , araba almıştır , düğün dernek yapmıştır. Ya da yalan (!) söylememek için birinden az bir borç almıştır. Amaç aslında kendini kandırmak ama kime anlatırsınız.

Bayram namazı ile artık hadi bilemediniz bayramda birkaç vakit daha kalabalık son kez camilere dolacak ve bir Ramazan sonra görüşmek arzu ve temennileri ile kaybolup gidecekler.

Neden ? Neden ? Neden ?

Daha birkaç gün önce aylar boyunca gazetelerinden eksik etmedikleri dindar kesime örümcek kafalı, yobazlar, yılanlar , baş örtülü kesime ağır hakaretler edenlerin nasıl ACI ALLAHIM manşetlerini attığını gördünüz, herhalde...Ama bunlara hangi Allah acıyacak. Öncesi ve sonrası olmayan, her şeyi hakkıyla bilen , tüm yarattıklarına rahman , ahirette yalnızca kendisine inananlara rahim olacak Allah (c.c.) ‘mı yoksa cüzdanlarındaki paralar mı, gazetelerindeki baldır bacak teşhirci kadınlar mı, lüks evlerinin bahçe ve salonlarını ve hatta yatak odalarını süsleyen sözde heykel insan figürlerimi, mason babaları mı ?,....
Ve bittabi dua etmesini bilmeyenlerin cenazelerde uydurdukları alkışlar mı bunları kurtaracak.

Neden diye yazmıştım . Neden Cuma’dan Cuma’ya ya da Ramazan’dan Ramazan’ a veya bayramdan bayrama ve hadi hadi cenazeden cenazeye camilere koşarız. Eksikliğimiz nedendir. Biz huzuru Rahman ’da Cenab-ı Allah’a ne diyeceğiz. Ben böyle bir iğrenç dünyanın insanı olduğum için kahroluyorum. Üzerimize atmışlar bir ölü toprağı yaşayıp gidiyoruz. Ve hiç çekinmeden "Elhamdüllillah Müslüman’ım" diyoruz.

Allah (c.c.) kullarına ve bilhassa Hz. Muhammed Aleyhisselam ’ın ümmetine zulmetmeyeceğini bildirmiştir. Zelzele,fırtına,cinayetler,terör, belanın her türlüsü, zulümlerin her çeşidini tadıyorsak muhakkak bir hata ediyoruz. Acaba bu hata kısmi ve sorumsuz bir Müslüman oluşumuzdan mı kaynaklanıyor. Yoksa Müslümanlığı mı bilmiyoruz.
Sahi biz Müslüman mıyız. Yoksa etiketimiz mi bu....

EROL KARA - 05.06.2016 - @erolkaranet
   
Ramazan Müslümanlığı Başlıyor - Akit - 18.11.1999
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda