erolkara


Milli Eğitim Bakanlığı'nın 17 Haziran'da kapanacak okulların kapanacağını açıklamasının ardından Diyanet İşleri Başkanlığı yetkilileri de 2016 yılı Yaz Kur'an kursları öğretim dönemine 20 Haziran 2016 Pazartesi günü başlayacaklarını açıkladı.


Diyanet İşleri Başkanlığı bu kararı almalarındaki en büyük etkenin Ramazan ayının Yaz Kur'an Kursları zaman dilimine denk gelmesinden dolayı kaynaklandığını dile getirdiler.

Bu açıklamanın ardından Kuran kursu hocaları bu tarihe Ramazan ayına denk geliyor diye tepkilerini göstermeye, müftülüklere ve Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bu tarihleri Ramazan Bayramı sonrasına ertelemesi için baskılar yapmaya başladı.

Şikayetlerin temelinde ise orucun eğitime engel olacağı dile getiriliyor. Ve ardından 9 günlük Bayram tatilinin varlığı..Sevgili ve değerli Kuran Kursu hocalarımız, cami imamlarımız, müezzinler hatta ve hatta fahriler 20 Haziran tepkisinde " tam oruçların yarısında kurs... bayram tatili...Tatilde soğukluk...personelin oruca bağlı verimsiz çalışması...mukabele, teravih, halsizlik ve Kuran kursu.. " diye olmazları sıralıyor.

Günlerin uzunluğu, teravih namazının gecenin yarısına denk gelmesi , sabah namazı, hatimler vs her yıl olduğu Ramazan'da yoğun bir tempo bekliyor.

İlk bakışta haklılar dedik ve diyoruz.

11 ay sütliman olurken bir ay terlemek, belki de uykuya ayıracakları bir kaç saat olacak.

İlk bakışta din görevlileri haklı gibi görünüyor. Haklılar da...

Diyanet İşleri Başkanlığı ne diyor.. Tekrar hatırlatalım.. Başkanlığın bu kararı almalarındaki en büyük etkenin "Ramazan ayının Yaz Kur'an Kursları zaman dilimine denk gelmesinden " kaynaklandığını söylüyorlar.

Bu tarih Ramazan ayının ikinci yarısına denk geliyor. 15 gün kadar bir süreçte 10 iş günü eğitim..

Ramazan kutsal bir ay.. Kuran Ayı.. Çocukları ve yetişkinlerin Kurana en fazla yaklaştıkları, ilgi gösterdikleri ay.

Bu kutsaliyet ve ilgiye artı değer katmak için Başkanlık bu kararı aldı. Onlar sizden daha iyi düşünüyorlar. Siz nefsinize onlar topluma göre karar veriyor.

Okullar kapandıktan bir kaç gün sonra kursların başlaması ve 9 günlük tatili..

Onlarda biliyorlar.. Belki çok tartıştılar.. Gerekçelerini de açıkladılar.

Ama Ramazan ayının hikmetini yaşatmak lazım.dediler. Çocuklar Ramazan'ı bilsin istediler. çocuklar, camiler ve Kur'an buluşsun istediler.

Yoksa sizin ki, Çocukların oruçlu oluşundan ziyade kendi oruçlu hallerini öne çıkartmanın gizli gayreti mi..Durum buysa, oruçlu olup günün 12 saati çalışan vatandaşları düşünmek aklınıza gelmez mi.

Cam fabrikasında, maden ocaklarında, ateş hattında, ekmek fırınında, direksiyon sallayan taksiciler, otobüs şoförleri, yük taşıyan hamallar, meydanlarda ekmek parası arayanlar.. nefes almadan bir çok sektörde .alışanlar. Ya tarlada çalışanlar..Klimalı yerlerde Kuran-ı öğretmekten kaçınmanın amacı ne ?

Klima dediğime takılmayın. Belki bir kısmınız da yoktur.

"Oruçlu olarak zorlanacağız" derken rahat bir ortamda kendi hallerinizi gün boyu kan ter içinde ekmek parası kazananlara minberden, kürsüden, mihraptan orucun faziletinden bahsederken karşılaştırdığınızda samimi olabilecek misiniz.

15 gün kadar bir süreçte 10 iş günü vereceğiniz eğitim için fırtınalar kopartmak size dürüstçe geliyor mu ?Nasıl ki iki saat fazla çalıştığınız için mesai ücretleri verilsin diye kapıları aşındırmayı biliyorsunuz da bir 10 gün o da toplasan gün içinde 3-4 saat eğitim verseniz çok mu zor oluyor.

Bence Diyanet yanlış yapıyor. !

Kuran Kursu öğreticilerine de tüm yaz boyu tatil versin. Maaşınızı da ATM'lere gitmeden postacı kapıya getirsin. Siz yorulmayın..

Sonra birileri çıkıp Diyanete imam lazım, hoca lazım, Kuran Kursu öğreticisi lazım deyip meydanlara çıksın.

Çalışmak için mi geldiniz. Çalışmamak için mi ?

Hem oruçlu çalışmanın fazileti nerede..?

Kurs tarihi için gelen şikayetler içerisinde bir kardeşimizin haklı notunu da belirtmek isterim.

Diyanet yaz kursları için eğitim kitapları hazırlamış. Cami başına 15 kitap... Pekala diğer çocuklara ne verilecek.? Diğer çocuk bana kitap verilmedi diye üzülmeyecek mi?

Diyanet kitap işine çözüm bulmalı.

Haydi herkes Kur'an Öğretmeye.. "En hayırlınız Kuranı öğretendir" diyorsanız hayırlı olmaya

En hayırlı olmaya niyetleri olmayanlar bu iş bana göre değil deyip "istifasını vermeye"..

Erol Kara - 13.06.2016

Yorumunuzu yazın

Daha yeni Daha eski