@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

İğne olmanın bin dert olduğunu biliyor musunuzEczanelere vatandaşa enjeksiyon ( iğne ) yapma yasağı getirildikten sonra hastaların ve yakınlarının ne çileler çektiğini ancak yaşayan biliyor. Biliyor bilmesine ancak şikayetler o an dile geliyor, sonra unutuluyor.

Doktor tarafından verilen iğnelerin yapılması / yaptırılması deveye hendek atlatmaktan zor hale gelmiş ve çözüme kavuşacak bir harekette ne yazik ki yok...

En basit bir iğnenin dahi yaptırılması için ASM, TSM, Klinik, Sağlık Merkezi ve hastanelerin yolunu tutma mecburiyeti yüzünden ya çileye katlanarak bunların yolu aşındırılıyor veya bir iki yaptırmanın arkasından vatandaş ilacı çöpe atmak zorunda kalıyor

Uygulama ile birlikte sorumluluğu bulunmadığı halde iğne yapan kişiler hakkında 1219 sayılı yasaya muhalefetten savcılığa suç duyurusunda bulunulacağı, bu tür işlemleri yaptıran eczaneler hakkında da 6197 sayılı kanun hükümleri doğrultusunda yasal işlem yapılacağı belirtilince kimse iğne yapmıyor, yapmak istemiyor.

Hal böyle olunca vatandaş ASM, TSM, Klinik, Sağlık Merkezi ve hastanelere gitmek zorunda kalıyor. Bazı özel hastane ve klinikle fahiş fiyat alırken ASM ve TSM'ler mesai saatleri dışında kapalı olduğunda ya da bağlı olunan aile hekimi olmadığında ne yazık ki iğne olunamıyor.

Tatil günleri ve geceleri vatandaş iğne olmak için en yakın devlet hastanesine gitmek zorunda kalıyor. Bazı hastanelerde bu iş için gündüz saatlerinde 2 hemşire görevlendirilirken geceleri bu sayı bire düşüyor.

Artık vatandaş evine olan uzaklıkla orantılı olarak ya taksi tutarak, saatlerce yol yürürerek ve gittiğinde yoğun bir kalabalıkta sıra bekleyerek iğne olmak zorunda kalıyor.

Danışman eczacılar gündemde iken vatandaşa eziyet olan bu iğne yaptırma sorununa çözüm olarak her mahallede en az bir eczaneye ( nöbetçi eczane ) bu sorumluluk verilmeli veya bazı ilaçlar için tüm eczanelere yetki verilmelidir.

Ayrıca ASM'lerde kayıtlı olduğunuz doktor saha görevine gittiyse mutlak surette bir başka doktor ve hemşiresi bu görevi yerine getirmelidir. "Senin doktorun, hemşiren yok beni ilgilendirmez" anlayışına da ASM / TSM'lerde sona erdirilmesi de gerekmektedir.

Bunun yanı sıra madem sağlık merkezlerinde iğne yaptırılma zorunluluğu var bunun önlemi olarak günde 2 - 4 kez ( 12 saatte veya 6 saatte bir) iğne yaptırmak zorunda kalan hastalar için ASM; TSM'ler de 24 saat açık tutulmalıdır. Ya da her her mahallede en az bir nöbetçi ASM uygulaması getirilmedir.

Erol Kara - 28.06.2016
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda