@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Hırka-ı Şerif'e Büyük Saygısızlık..Her Ramazan ayı gelişinde içimdeki bir heyecanda peygamber efendimiz aleyhisselam'ın mübarek hırkalarını ziyaret etme imkanı bulacağımdan kaynaklanır.


Ve hamdolsun 10 Haziran 2016 günü, Ramazan ayının ilk cuması törenle açılacak olan camide zamanında yer almam nasip oldu.

Bilindiği gibi peygamber efendimiz aleyhisselam'ın mübarek hırkaları Fatih'te bulunan asıl adı Hürrem çavuş olan Hırka-ı Şerif camiinde bulunmaktadır.

Cami çevresine geldiğimde ilk şoku yaşadım. Yıllarca kapılarından serbestçe girilen caminin bir kapısı sadece çıkışa uygun hale getirilmiş. Kapısına asılmış kocaman afiş ve kapıda bekleyen güvenlik elemanlarından bu kapıyı giriş için kullanılmayacağını resmen ilan ediyordu.

Cami çevresinde ellerinde poşet bulunan çocukların varlığı, "poşetin olmazsa içeriye giremezseniz" tedirginliği yaşatarak ve belli bir ücreti olmayan, ne verirsen miktarlı para ödeyerek poşet almak zorunda kalıyorsunuz. Yaşları 10-15 arası olan çocuklardan alış veriş yapmak yasak olarak bu bir suç. ne yazık ki çevrede bulunan zabıtalar yol kesen bu çocuklara söz etmiyor, bile.


Alt caddeden dolaşarak yan sokağa geçtiğimde ise bayanların giriş kapısına kaldırımdaki bulunan korkuluklar da kullanılarak içeri alınması olmuştu.

Ve sürpriz .. Cami ana kapısı yani erkeklerin giriş kapısı, kesinlikle bayanların girmesine imkan yoktu. Ayrıca yapılan korkuluklar sayesinde kapıdan giren her ziyaretçi direkt olarak Hırka-ı Şerif'in olduğu tarafa yönlendiriliyor. Kapıda bulunan güvenlik geçisi, kadın ve erkeklerin girişlerine yerleştirilmiş xray cihazı, her kapıda bir kaç tane güvenlik elemanı artık girmek isteyenin içerisine korku verir gibiydi. İnsan ister istemez rahatça geçemem endişesi içerisinde kalıyordu.


Siz manevi bir duyguyla, özgürce ve heyecanla bir camiye girme duygularını bu kadar aşırı güvenliği, tedirgin edici bakışları, azarlarvari sözleri görünce birden nereye geldiğini sorgulamak zorunda kalıyorsunuz.

Abdest alma ihtiyacım olduğunu söyleyince güvenlik lütfen izin vererek, avluya ve şadırvana doğru yürüdüm.

Restorasyon çalışmalarının sürdüğü cami ibadete kapalı. Ancak Ramazan ayına özel bir düzenleme yapılmış, Hırka-i Şerif ziyareti için caminin kapısı vatandaşlara açılmış.

Cami yok hükmündeydi. Devasa örtü ve levhalarla, brandalarla kaplanmış olan cami çevresi bir kaç yıldan beri aynı görünümde. Zira camide restorasyon var. Yıllardır devam eden. Bitmeyen. hatta bir ara yanlış restore edildiği medyaya düşen bir restorasyon.


Her gelişimde farklı bir çalışma ile ziyaretçilerin barıştırılmadığı camide bu kez daha farklı bir uygulama olmuş, mübarek hırka-i şerifi hiç hak etmediği şekilde inşaat çalışmaları, toz topraklı merdivenlerden çıkarak ziyaret ettirme imkanı sağlanmış oluyordu.

"Hızlı geç, acele et" nidaları içerisinde sürekli bir ilerletme, sürekli bir gözetim sanki darphaneye girmiş bir sıkılık ve sık boğazlık içinde saatlerce yol kat edip geldiğiniz ve 3-5 dakikada bitirdiğiniz ziyaret manevi havayı yok ederek boynu bükük dışarı çıkıyorsunuz

Ve aşırı sayıda elemanların görevlendirildiği cami ziyaretinde çıkış kapısında, avluda ve her adımda yardım toplayan kişilerin sık boğaz etmesi de bu ulviyete zarar veren unsurlar olarak göze batıyordu.

Avluya yapılmış olan çadır-kondu namazgah ise daha farklı bir rahatsızlık veriyordu.

Hırka-ı şerif bu mezbelelik, bu çirkinlik içerisinde teşhir edilmemeliydi. İstanbul'da bu mübarek emaneti sergileyecek o kadar güzel ve değerli yerler varki , bu cami inşaatı bitene kadar orada sergilenebilirdi.

Saygısızca bir tutum gördük.


Hatta ziyaret eden başta valimiz olmak üzere bu şehrin ileri gelenlerinden buna tepki göstermesini beklerdik. Böyle bir yerde böyle kutsal bir emanet ne tutulmalı, ne sergilenmeli, ne de bu inşaata insanlar sokulmamalıydı.

Kaynaklar :

http://www.sabah.com.tr/kultur_sanat/2014/12/29/yanlis-restorasyon-uygulamalari-gun-yuzune-cikti

http://www.dunya.com/toplum/toplumsal-haber/hirka-i-serif-camii-yenilenecek-160165h.htm

Erol Kara - 12.06.2016


#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda