@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Umre Turunda Kulağa Küpe Olacaklar

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından organize edilen 2016 yılı umre turunda şahit olduğumuz bir takım olayları başlıklar halinde vermeyi uygun gördük.
Her biri aslında bir yazı konusu olan olayların varlığını dile getirmemeizin nedeni bizden sonra hac ve umreye gidecek olan vatandaşlarımızın bu tür olaylarla karşılaşmamasını sağlamak içindir.
Umarım, yetkililer bunları dikkate alır ve gereken önlemlerin alınması içinde çalışmalar yapar.
Seminerler laf ebeliğinden ziyade kutsal topraklarda nasıl davranılması gerektiği konusunun anlatıldığı yerler olmalıdır. ( Bakınız : Umre seminerinden abesle iştigal )
Umrecilere verilen ve cd ler kitaplar güncel bilgilerle donatılmalıdır. Bir çok kitap gereksiz iken verilen Kur'an-ı Kerim'in mealli olması tavsiye edilir. Hatta namaz ilmihali, Arabistan hakkında kısa bilgiler içeren ve bir kaç arapça sözlüğün olması gereken kitapların verilmesi Kutsal Mekanlar albümünden çok daha işe yarayacaktır. Akıllı telefonlar için hac, umre bilgileri, dualar, kutsal mekanlardaki ziyaret edilecek yerlerin bilgisini içeren programları hazırlanmalıdır.
Umrecilere verilen terlik torbası herkesin sorunu oluyor. Kesinlikle kaliteli olmasına özen gösterilmelidir. Daha bir kaç gün içinde parçalanan terlik torbaları "buna verilen paraya yazık" dedirtiyor.
Kafilede görev yapan diyanet çalışanları arasında koordine yok. Herkes başına buyruk hareket etmeye çalışıyor. Bazı grup hocaları kafile başkanını yetersiz görmekte ya da görmek istemekte öne geçme, onu saymama tutumu içine girmektedir. Bazı grup görevlileri de sadece grubundan sorumlu olacağını sanmakta, aynı kafiledeki diğer grup üyelerine aldırış etmemektedir. ( Bakınız : Umrede Duyuru Anarşisi )
Her kafilede mutlaka ama mutlaka arapça bilen birinini varlığı önemlidir, bulundurulmalıdır.
Görevlendirilenlerin yaş ve sağlık durumları da dikkate alınmalıdır. Grubumuzda bulunan ve aynı zamanda kendisine grup sorumluluğu verilmiş olan bayan vaize 50 yaşında idi ve zaman zaman çantasını dahi nereye koyacağını bilemez durumda idi. Sık sık çantasını kaybeden, yürümede zorluk çeken, gruba sahip olmaktan uzak ve yaşı geçkin bayana bu sorumluluk nasıl verilmişti.
Uçaklarda koltukların mutlaka eşlerin yanyana gelmesi sağlanması, soyadı tutmayan ya da birlikte pasaportları biletleme aşamasında vermeyen kişilerin uçak içerisinde erkek ve kadının yanyana verilmesi engellenmesi gerekir . ( Bakınız : Umrecilere Uçakta Şok... )
Gezi yerleri tekrardan gözden geçirilmelidir. Hudeybiye, Cirane gibi diğer bazı yerlerde hacılara tanıtılmalı, mikat sınırları tanıtılarak her birinden ihrama giyme imkanı tanınmalıdır. Ayrıca Mekke ve Medine müzelerine de turlar düzenlenmelidir. Bu arada mevcut planda olan gezi yerlerine görevliler götürmekten imtina etmektedirler. Bunlardan biri Uhud'daki şehitlik, yedi mescitler ve Cuma mescidi gibi... ( Bu turumuzda şehitlik, yedi mescitler ve cuma mescidi gezdirilmedi Bu hakkımız görevlilerin üzerinde kalmıştır)
Hacılara sohbetler otelde verilmektedir. Genelde öğleden sonra ya da sabah saat 10:00 gibi düşünülen sohbetlerin yeri oteller değil haremin bir yerinde olmalıdır. Hem Harem'in havasını teneffes etmek, hem ibadetlerin Harem'de yapılmasını sağlamak hacıyı otele sıkıştırmaktan, otele hapsetmekten daha iyidir.
Yemek problemi ve yemekhane çalışanları bilinçlendirilmeli. ( Bakınız : Umrecilerin Yemek problemi)
Medine'de yakın otellerde mescit yok. Mecburen ibadetler Mescid-i Nebevi'de yapılmakta. Mekke'de ise her otelde mescitvari yerler var. Mescit demiyoruz çünkü mescit diye ayrılan bölümler ne yazık ki mescitten başka herşeye benzemektedir. ( Bakınız : Üç Kutsal Şehrin Otellerinde İbadet Yerleri )
Sağlıkçıların değişimi dolayısıyla zaman zaman Mekke ve Medine'de sağlıkçı sıkıntısı yaşanmaktadır. Bu süre. 1-2 gün arasında sağlık hizmeti verilmemesine neden olabilmektedir.


Mekke'deki Mescid-i Harem'deki inşaat çalışmaları nedeniyle harem çevresinde tam olarak dolaşma imkanı bulunmamaktadır. Harem'in doğusu - batısı, kuzeyi güneyi arasında gidip gelmek için ya Harem'in içi kullanılacak veya bir araç tutularak diğer tarafa geçmek gerekecek. Hal böyle olunca programda olan ve Diyanet'çe yapılacak olan küçük Mekke turunda araç gereksinimi bulunuyor.180 Kişi için küçük Mekke Turu. İki Otobüs tutuldu. Paralar Hacılardan ve hıncahınç yolculuk !
Diyanet böyle bir aracı tahsis etmediğinden küçük Mekke turu için hacılardan en az 5 Riyal yol parası toplanarak bu gezinin yapılması sağlanıyor. Oysa ücretlerin içerisinde Mekke turu bulunmakta, bunun Diyanetçe karşılanması gerekiyor. Kafile görevlileri küçük Mekke turu için araba sağlayabilmek için uğraşırken kapıda saatlerce bekleyenler ve üstüne üstlük bir de para istenmesi doğru bir davranış değildir.Bir var yok bir var otel servisi
Yakın otellerde bulundurulan servisler keyfe keder çalışmaktadır. Kesinlikle disiplin yok. Servisi bulmak şans olmaktadır. Otel idaresi de bu konuda sorumsuz. Sanki kendi sorunları değilmiş gibi davranıyor. Servşsler isterse çalışıyor. İstemezse yok. Servis var diye beklediğimiz nice zamanların sonunda beklememizin boşuna olduğuna nanıp yola düştüğümüz oluyor
İnternet için wifi var denilen otellerdeki bu imkan ne yazıkki yetersiz, her zaman bağlanma imkanı bulunamayan çok sayıda kişi girdiğinde ise kilitlenen bir hal almaktadır. Sözde wifi var ancak düzenli kullanma imkanı tam bir hayal
Özel şirketlerin yolcuları herhangi bir sıkıntıda soluğu Diyanet Hac Hizmetleri bürolarında almaktadır. özel şirketler zaman zaman brbirinden şikayetçi. Onlar için Tursab'ın ayrı bir büro edinmesi gerekir.

  

Hacıların kimlik kartlarının yanı sıra kaldıkları otelin telefonu ve adresinin de muhakka surette ilave edilmesi gerekir. Kartlarda bulunan telefonların muhatapları ne yazıkki arandığında yoklar. Otel adres ve telefonları bulunursa kaybolan hacı bu şekilde kaldığı yeri bulabilir. O nedenle kimlik kartlara bir göz daha eklenmelidir.
Hacılara daha Türkiye'den hareket etmeden önce sudan ve terden etkilenmeyen kimlik kayıtlı bileklikler kesilmedikçe çıkmayacak bir düzenle takılmalıdır.
Banyoların durumuna daha önce değinmiştim. Değişen bir şey yok. En azından küvet olmayan yerlerde banyolara yaşlıların oturabilmesi için plastik sandalye konulması gerekiyor.
Haremin hemen yanında kaybolan hacılar için irtibat büroları mutlaka bulundurulmalıdır.
Otellerde hijyen, temizlik hak getire... İstemedikçe çarşaf değişmiyor. İstemedikçe temizlik yapılmıyor. Tuvalet kağıtları insanın eline yapışıyor. Havlular sararmış. İyi yıkanmadıkları besbelli.
Daha önceki ilgili yazılarımız

Diyanet İşleri Başkanlığı Hac Dairesine Öneriler
Kutsal Topraklarda Tuvalet Sıkıntısı
Umre'de Taharet Sıkıntısı

Not : Aklımıza gelenler şimdilik bu kadar aksaklıkların düzeltilmesi amacıyla....
Erol Kara 2016 - @erolkaranet
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda