@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Umrecilere Uçakta Şok...Takvimler 19 Nisan 2016'ı gösteriyordu.

Umre 2016 yılı Diyanet 9. Tur 14 günlük umre hazırlıklarımız sona yaklaşmış, harekete saatler kala grup hocamız tarafından aranmıştık.

Grup hocası Adem T... telefonda gece havaalanına  01 -02 gibi gelmemizi istedi. Tamam dedik. Aşı kağıtlarını sordu. Tamam dedik. Yurt dışı harcını bankadan yatırıp yatırmadığımızı sordu. Hayır dedik. yatırmadık. İçerledi. Gerildi. Olmazmış. Niye almamışız. Hocam havaalanında bir kaç dakikada alırız, bankaya gidip neden 1 - 1,5 saatimizi harcayalım dedik. Verdiği cevap " olmaz efendim olmaz... Havaalanında 190 kişi birden gider pul alırsa zaman kaybedilir. Sonra sadece biz değil uçak yolcularının tamamı büyük bir kalabalık birikir, pul almak zaman kaybıdır" dedi.

Dedi ama bugüne kadar ne zaman yurt dışına gitsem yurt dışı pulunu hep havaalanından aldım. Bir dakika bile sürmedi.

Hocam hallederiz, sorun değil dedik. İçerledi, hayıflandı. Gece 1 de havaalanında olun dedi.

Gece 3 te havalanına gittik. Bir dakika bile sürmeyen zaman zarfında yurt dışı harç pulunu aldık. Gişenin önünde hiç kimse yoktu. Havaalanı sakindi.

B kontuarının yanında bekleyen gruba dahil olduk. Pasaportları ve kimlikleir aldık. Biletler verilince şaşırdık. Oysa bavulları teslim etmemiştik. Bavulları teslim edin talimatı verildi. Teslim ettik.

O an biletlerdeki kapı numarasına bakmak isterken koltuk numaralarımıza da bakalım deyince eşimle benim 10 koltuk farkla ayrı ayrı yerlere kesildiğini gördük.

Pasaport kontrolden geçtiğimiz için grup sorumlusuna ulaşmam zor oldu.

Hocam biletleri kim kestirdi dediğimde, ben diye cevap verdi. Neden eşimle ben ayrı koltuklardayız. Yok olmaz dedi. Listeye göre kesildi dedi. Numaraları gösterdim. Hallederiz dedi.

İyi de hocam bavulları verirken check-in yapılır biz o zaman yanyana alırdık. Bu sizin göreviniz değil ki dedim. Vakit kaybetmeyelim diye erken aldık dedi.

Tütk Hava Yollarına ait TK 5482 uçakla Medime'ye gitmek için belirlenen kapıya gittik. İmsak vakti girince namazımızı kıldık ve 05:30 kalkacak uçağa geçtik. Ben 21 nolu koltukta eşim 32 nolu koltukta.. Sadece biz değil tabi. Uçağın 1/5i bu durumda idi.

İlginç olan ben iki bayan umrecinin tam ortasında, bir başka bayan iki erkek umrecinin yanına, bir evli çift biri en arkada bir en önde.. ve diğerleri. Uçak karıştı. İtirazlar havada uçuştu.

Yine grup hocasına bu nasıl düzelir dediğimde biletleri İstanbul Müftülüğünden gelen kişinin önceden hazırladığını söyledi. Terminalde kendisi idi uçakta müftülük görevlisi bu hatayı yapmıştı :)

Hostesler çaresiz bakakalmıştı. Bir yarım saat tekrar düzenleme yapıldı. Sadece kadınların yanındaki erkekler ile erkeklerin yanındaki kadınlar yer
değiştirdi.

Herkes bir şekilde oturdu

THY'nin içerisinde çorap, seccade, zikirmatik ve ayakkabı torbası olan bel çantası hediyesi her koltuğa konulmuştu. Her yolcuya hediye verilen çantaların yanı sıra THY tarafından hazırlanmıiş olan umre 2016 özel sayısı dergi de harika bilgilerle dolu olarak koltuklara konulmuştu.

Hosteslerin yol bıyu ikramı, güleryüzlü davranışlarının yanı sıra umre duası uygulaması, yolcu duası THY tarafından hazırlanması ve sunulması ayrı bir güzellik olurken görevlilerin söylediği tekbir, tehlil, dualarla yola devam ettik.

Bilindiği gibi umre ve hac yolcuları için hazırlanan THY'den dualı yolculuk uygulaması 2013 ylından beri yapılmaktadır.


Uçakların kabininde bulunan koltukların, yolcu bilgilendirme ekranında sesli ve yazılı olarak okunabilen yolculuk duası, Türkçe, Arapça ve İngilizce seçenekleriyle sunuluyor. Suudi Arabistan'a düzenlenen hac ve umre seferlerinde başlayan uygulamada yolculara sunulan dua ise şöyle;

"Allahu Ekber... Allahu Ekber.. Allah’ım bu yolculuğumuzda senden bütün iyilik ve güzellikleri takva ve kulluk şuuruyla bizden razı olacağın amellerde bulunmayı niyaz ederiz. Allah’ım bu yolculuğumuzu bize kolaylaştır ve uzaklığımızı yakınlaştır. Allah’ım yolculuğumuz süresince yardımcımız sensin. Geride bıraktığımız ailemizin görüp gözeteni koruyup kollayanı da sensin. Allah’ım yolculuğun zorluklarından ve üzücü durumlarla karşılaşmaktan sana sığınırım. Malımı mülkümü ailemi ve çocuklarımı başlarına gelebilecek kötülüklerden sen koru Yarabbi".

Bu ilgiden dolayı THY'ye ve tüm çalışanlarına teşekkürü bir borç biliriz

THY tarafından hazırlanan dergiden bir kaç fotoğraf aşağıdadır ..

Dergiyi okumak için bu linki kullanabilirsiniz. ( http://skylibrary.net/issues/com.turkishairlines.specialissues/3F5AE784D92F5F8B3823D543FE9F4248/webreaderHTML/complete/index.html#/spreads/1)#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda