@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Optisyenlerin haksız tepkileriToplumumuzda gözlerin bozukluğu artık önü alınamaz derecede artmaktadır. Yıllar önce gözlük takanların yadırgandığı durumdan gözlük ve lens kullanmayanların yadırgandığı ortama gelmiş haldeyiz.

Hemen herkesin gözü bozuk. Hemen herkes gözünden şikâyetçi.

Gözlük piyasasında ise kendilerine optisyen dedirten halk dilinde gözlükçü olmaktan kurtulmayan esnaf da piyasada kendilerine rakip gördükleri firmalardan şikâyetçi.

Göz sağlığı çok önemli.

Hatta sağlıklı göz kontrolü yapılmadığında görme unsurunu kaybedenlerin sayısı afişe edilmediğinden ya da tespiti zor olduğundan kör olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan binlerce insanın varlığından söz edilememektedir

Klasik göz muayenelerdeki yanlışlığa bir başka yazımda söz etmek istiyorum.

Bu makalede değinmek istediğim gözlük ve lenslerin sertifikalı gözlükçülerden alınmasını savunmalarına cevabımdır.

Gözlük ve satıcılarıyla ilişkili yazı ve şikâyetlere anında tepki koymayı kendisine görev edenler buna da tepki gösterecektir

SGK’dan yararlanarak gözlük veya camı almak için gözlükçülere gidenlere “SGK bu kadar ödediği” denilerek demode olmuş gözlükleri vatandaşın önüne koyarak daha iyisini farklı fiyattan satmaya çalışmaları, odak noktası bozuk camları hastalara dikkatsizce takanları, atölyelerde çalıştırılan optiyenlikten çok uzak ucuz elemana iş yaptıranları, çerçevelerdeki haksız kazancın yanı sıra camlardaki muhtelif oyunlara değinmeden sadece bir lens fiyatında karşılaştığım rakamdan söz ederek tüketicinin nasıl bir tezgah içinde malzeme olduğunu anlatabilmenin resmini çizmek istiyorum

Bir çift lens alınacak. 4 ayrı lens satan gözlükçüden alınan 270 ve 480 TL rakamı karşısındaki şaşkınlığımı üzerimden atmış değilim. Kimi bir günde teslim ediyor kimi bir haftada..

Kimi reçetedeki ölçülerin olmadığını, piyasada böyle bir numaranın bulunmadığını, kimi ise sorun
olmadığını söylüyor.

Bir çift lens için ortalama bulduğum fiyat 340 TL civarında iken internetten ulaştığım bir firmanın 170 TL’ye temizleyici ilacı dâhil reçeteye uygun olarak satış yapması düşündürücü değil midir?

Hatta evinizden çıkmadan, bir günde kapıda teslim. İster peşin öde ister teslimat anında.. Bir kaç kere gözlükçeye gitme, yol parası harcama sorunu olmadan..

Serbest piyasa diyorlar.

Eczanenin ayakkabı, oyuncak ve ekmek satmasına göz yumanlar gözlük ve lenslerin dernek üyesi olmayanlara sattırmak istememeleri rantın elden gitme korkusundan başka nedir.

Gözlük ve camlarda büyük bir rant var.

Tüketiciyi bu ranta malzeme etmeden birilerinin buna dur demesi lazım. Bu da başta ilgili bakanlıkların olaya el koymasıyla, vicdanların Allah korkusu ile dolmasıyla düzelir.

Erol Kara – 26.03.2016
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda