erolkara

Bir süre önce yazmış olduğum "Garanti Bankası Ne Yapmak İstiyor"    yazıma Garamti Bankası hem eposta ile hem telefonla arayarak bir şekilde yanıt verdi. Haftasında gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür ediyorum. Müşterinin tepkisine kayıtsız kalmamaları memnun edici idi. Zaten firmalardan beklenen budur.

Kendilerine yazdığım yazıyla ve kartla ilişklili bir cevap yazmışlar ki halen amatör bir firmanın düşüncesinide bilinen ve bir o kadar da karşısındakini bilgisiz gören , ayrıca her itiraz edene gönderilen matbu bir cevap idi.

Biz yazımızda ne demiştik onlar ne cevap vermiş. Yorumsuz olarak bankanın gönderdiği cevabı yayınlıyoruz

Sayın EROL KARA,

Haklı Müşteri Hattı´na iletmiş olduğunuz 51843138 numaralı mesajınız değerlendirilmiştir.

Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik’in (“Yönetmelik”) 11/1. Maddesi uyarınca kart çıkaran kuruluşlar, yıllık üyelik ücreti ve benzeri ad altında ücret tahsil etmedikleri bir kredi kartı türü sunmak zorundadır. Bu kapsamda Bankamız tarafından yıllık üyelik ücreti içermeyen Bonus Flexi kredi kartı müşterilerimize sunulmaktadır. Yönetmelik’in 11./4. Maddesine göre de kart çıkaran kuruluşlar, yukarıda belirtilen ücretsiz kredi kartı dışında çıkardıkları kredi kartlarından, bu kartların özelliklerine göre yıllık üyelik ücreti alma hakkına sahiptirler. Kullanmakta olduğunuz 5406 **** **** 6014 numaralı kredi kartınıza 31/10/2015 tarihinde 86 TL yıllık üyelik ücreti yansımıştır.

Bankamız uygulamasında yasal düzenlemelere uygun olarak yıllık üyelik ücreti ya da benzeri adlar altında ücret tahsil edilmeyen kart türleride bulunmakla birlikte Bankamızdan birden fazla kart türüne sahip olmanız halinde,

* Bonus ve Miles&Smiles kredi kartı sahiplerinin, Bonus Card yıllık ücretinin yarısının,
* Bonus, Flexi ve Miles&Smiles kredi kartı sahiplerinin Bonus Card yıllık ücretinin tamamının,
* Bonus, Miles&Smiles kredi kartı ve American Express Card sahiplerinin Bonus Card yıllık ücretinin tamamının ve Miles&Smiles kredi kartı yıllık ücretinin yarısının

Bankamız tarafından karşılandığını belirtmek isteriz.

Öte yandan kredi kartı ücretleriyle ilgili bazı bilgileri sizinle paylaşmak isteriz;
Kredi kartlarımız, yaptığınız alışverişleri yaklaşık 1 ay sonra ödemenizi sağlayan ve bu süre için herhangi bir vade farkı yansıtılmayan güvenli ödeme araçlarıdır. Kredi kartlarımız, hayatınızı kolaylaştırıp hızlandırırken, taksitli alışveriş fırsatı sunuyor ve biriktirdiği bonuslarla bedava alışveriş, millerle ise uçuş imkanı sağlıyorlar. Kredi kartınızla Bankamızın sunduğu asistan, valeparking gibi birçok farklı hizmete de kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz.

Garanti Bankası olarak, müşterilerimize her zaman en kaliteli hizmeti ve en kazançlı alışveriş fırsatını sunma hedefiyle çalışıyoruz. Farklı ihtiyaçlara yönelik kredi kartı programlarımızla ilgili bilgilere ve güncel kampanyalarımıza www.garanti.com.tr ve kartlarımıza ait internet adreslerinden ulaşabileceğinizi bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla,

Diğer cevap 

Sayın EROL KARA,

Bankamızın Haklı Müşteri Hattı´na ilettiğiniz 51856023 numaralı mesajınızı detaylı olarak inceledik. Öncelikle Bankamızdan hizmet aldığınız için teşekkür ederiz.

Hesap işletim ücretleriyle ilgili bazı bilgileri sizinle paylaşmak isteriz.

Bankalardaki vadesiz hesaplar, yüksek miktarda nakit taşıma sorununu ortadan kaldırırken, günün her saatinde ATM´ler aracılığıyla nakit çekme, banka kartları aracılığıyla alışveriş ve ödeme yapma gibi avantajlar sağlamakta, zaman kazandırarak hayatı kolaylaştırmaktadır. Bu hesaplar sayesinde, şubelerin yanı sıra İnternet Şubesi ve Alo Garanti üzerinden, her türlü bankacılık işlemi kesintisiz olarak gerçekleştirilebilmektedir.

Bankalardaki tüm vadesiz hesaplar için açma, kapama, işletme ve arşivleme işlemleri yapılmaktadır. Aynı zamanda bu hesaplar, 7 gün 24 saat sizlerin kullanımına hazır tutulmaktadır. Güvenli bir şekilde ve her geçen gün artan bir kaliteyle bu hizmetlerin sürdürülebilmesi için, teknoloji ve insan kaynağı tabanlı ciddi maliyetlerin ortaya çıktığını belirtmek isteriz.

Ayrıca konuyla ilgili yasal düzenlemeler hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse;
3 Ekim 2014 tarihinde yürürlüğe giren Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik’in 13.maddesi uyarınca da Bankalarca müşteri bazında hesap işletim ücreti tahsil edilebileceği düzenlenmiştir. Bununla birlikte hesap işletim ücretine konu dönemde kesintisiz olarak, en az yüz seksen gün süreyle hiçbir hesabı hareket görmeyen müşterilerden bu süre zarfında hesap işletim ücreti alınamayacağı da hüküm altına alınmıştır.

1 Eylül 2013 tarihinde yürürlüğe giren Türkiye Bankalar Birliği’nin Bankalar ile Bireysel Müşterileri Arasında İmzalanacak Sözleşmelerin Şekil ve İçeriğinde Yer Alması Gereken Asgari Hususlar ile Sözleşmelerin Uygulanacağı İşlemlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ uyarınca, hesap işletim ücretinde değişiklik yapılması durumunda ve tahsilat yapılmadan belirli süre önce müşterilerin hesap işletim ücreti tahsilat zamanı ve tutarı konusunda bilgilendirilmesi gerekmektedir. Bu bilgilendirme sonucunda yeni dönem hesap işletim ücreti tahsilatları başlayana kadar hiçbir ek ücret ödemeden müşterilerin hesaplarını kapama hakkı bulunmaktadır.

6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunu’nun 31. ve 39. maddeleri kredi sözleşmesi ile ilgili olarak bir hesap açılması ve bu hesaptan sadece kredi ile ilgili işlemler yapılması durumunda, tüketiciden bu hesaba ilişkin herhangi bir isim altında ücret veya masraf talep edilemez şeklinde bir düzenleme getirmiş olup, hesabın yalnızca bu amaçla kullanıldığının tespit edilmesi durumunda ilgili hesaptan işletim ücreti alınmamaktadır.

Belirtilen yasal düzenlemeler çerçevesinde ve müşterilerimizle imzaladığımız sözleşmeler kapsamında altı aylık dönemlerin sonunda yılda iki defa olmak üzere tüm vadesiz hesaplardan hesap işletim ücreti alınmaktadır.

Ayrıca Bankamız tarafından www.garanti.com.tr’de Vadesiz TL Hesabı/Ücretler bölümünde de ilan edilen kurallar dahilinde bazı hesaplara istisna uygulanmaktadır. Örneğin, maaş müşterilerimizin maaşlarının yattığı hesaplar ile iki adet otomatik fatura sözleşmesinin bağlı olduğu ve faturaların otomatik olarak ödendiği hesaplar hesap işletim ücretinden muaf tutulmaktadır. İstisnalar dışında kalan hesaplarda ise hesap işletim ücreti tahakkuk ettirilmekte ve ilgili dönemde bakiye olması halinde tahsil edilmektedir. Hesap işletim ücreti yansıtma dönemi ve tutarı bilgisi ile ücret yansıtılmayan muafiyet uygulamalarımıza http://www.garanti.com.tr/tr/bireysel/mevduat_ve_yatirim/mevduat_urunleri/vadesiz_tl_hesabi.page internet adresinde yer alan ´Ücretler´ bölümünden ulaşabilirsiniz.
Bankamız Hesap İşletim Ücreti 2015 2. yarıyıldan itibaren TL ve yabancı döviz kurundan hesaplardan müşteri bazında toplam 69 TL olarak tahsil edilecektir.

Bu kapsamda Ocak 2016’dan itibaren başlayacak 2015 2. yarıyıl tahsilatları kapsamında, tahsilata konu olacak hesapları bulunan müşterilere 16 Kasım 2015’ten itibaren bilgilendirme yapılmıştır. 16 Kasım 2015 – 01 Ocak 2016 arasında istisnasını kaybeden müşterilere ise, 11 Ocak 2016 itibariyle bilgilendirme yapılmış olup, bu müşteriler Şubat 2016 itibariyle tahsilata dahil edilecektir.

Bilgilendirme yapılan koşullar, yukarıda sözü edilen istisna koşullarını sağlamayan hesaplar için geçerli olup bu koşulları sağlayan hesaplarınızla ilgili istisnanız korunacaktır.

Bilgilendirmeye konu olan hesaplarınız incelendiğinde, istisnai durumların dışında kalan hesap/hesaplarınız olduğu ve bu nedenle bilgilendirme yapıldığı görülmektedir. İstisna koşullarını sağlayan hesap/hesaplarınızın dışında kalan hesaplarınıza hesap işletim ücreti tahakkuk ettirileceğini bilgilerinize sunarız.

Konu ile ilgili 10/02/2016 tarafınıza telefon ile bilgilendirme yapılmıştır.

Saygılarımızla,
T. Garanti Bankası A.Ş

*****

Sonuç : Kullandığım Bonus Gold Kredi Kartımı iade edeceğimi kendilerine söyledim.
Daha yeni Daha eski