@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Dikkat' Telefonlarınızı 4,5G İçin DeğiştirmeyinGün geçtikçe artan mobil teknolojide 3G den sonra 4,5G de hayatımıza girdi.Teknoloji hızla değişirken insanların da buna ayak uydurmaları zor olmaktadır.

Elimizde bulunan telefonlar ve sim kartlar biz tüketicilere yeni sorunlar açmakta ve ne yazık ki ister istemez bazı değişimlere uymak zorunda kalıyoruz.

4,5G internet teknolojisinden yararlanmak için Avea ( Şimdi Türktelekom) bayilerine Aralık 2015 den beri gidiyorum. Her bayide farklı söylemler bu işin altında bir çapanoğlu olduğu inancınını bende doğurdu.

Zira bayilerden bayilere her gidişimde değişik sözler duyunca araştırmaya başladım ve ilk kanaat getirdiğim konu telefon pazarını hızlandırmak olduğunu gördüm.

Elinde eski sim kart ve artık ilkel diyebileceğimiz telefonu olanlar bir yana son 2-3 yıl telefon alanlar değiştirmek zorunda olmadığı halde telefon değiştirilmek zorunda bırakılıyor. Bu da operatörlerin ya keyfi ya bilgisizlik ya da vurgun amaçlı düşüncelerinden kaynaklanıyor.

Şimdi yaptığım araştırmada Avea ve Turkcell 4.5G kullanmak için hem cihaz uyumu hem de yeni sim kart almamızı istiyor. Vodafone ise sadece cihaz uyumu istiyor ve mevcut sim kartlarımız bunu desteklemektedir, diyor.

Bir çok uzman vodafonun sim kartlarının yeni sisteme uyumlu olabileceğini söylerken Turkcell ve Avea sim kartlarının daha eskiye dayanan alımlara sahip olanlar için değiştirmesi şart deniliyor.

Şart ise, hizmeti veren GSM firması bunu ücretsiz vermeli. Vermeli ve veriyor. Veriyor diyoruz ancak telefondan gönderilen mesaja olumsuz yanıt geldiğinde size 8 veya 20 lira arasuında değişen fiyatlarla kart satmaya kalkıyorlar.

Hatta bir çok bayi bu tür olayları fırsat bilerek rant elde etme amaçlı kapıdan gelenleri yolunacak kaz gibi görme düşüncesiyle nasıl kandıracaklarının planlarını yapmakta ve sayısız tüketici de bu oyuna gelmektedir.

Ben para verip 4,5 G kart kullanıyorsam neden bedava alamıyorum.

Dedikler şu, 4,5G simkart kullansan da alacağın hizmet 3G dir. Bunun teknik kısmını anlamam ancak biraz kurcaladığımda ve operatörüme şikayet yazışmalarıyla müracaat ettiğimde telefonum 4,5G'ye uyumlu ancak güncelleme yapmadıkları için telefonum uyumsuz olarak bana dönmektedir.
 
Akllı telefon dediğimiz cihazları kullananlar acele etmesin. Zira Türktelekomdan son gelen uyarıda kullandığım telefonu ( teknik servislere de gittim) uyumlu ancak kendi sistemleri güncel tutulmadığından ben 4,5G den yararklanamıyormuşum. Bunun için tarih vermeden şunu söylediler.

"İleri ki günlerde güncelleme yapılarak daha fazla telefonun 4,5Gye uyumlu olarak kullandırılacağı ve bu aşamada kullandığım akıllı telefonunda bu kapsamda olacağı" söylendi.

Tüm tüketicilere şunu söylemek isterim ki bizi daha fazla tüketmeye binlerce lira verip aldığımız telefonları 4,5G uyumsuz lakırdısıyla atmayın. Operatörler bir hizmet veriyorsa biz kullanırsak kazanırlar. Kimse almazsa bir çok hizmeti bedava vereceklerdir. Biz onların esiri değil onlar bizim esirimiz olmalıdır.

Ne var ki tüketiciler arasında birlik olmadığından bir çok kurum ve markanın da esiri oluyoruz.

Erol Kara - 09.03.2016
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda