@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Helvacı Baba Türbesi Üzerine Oyunlar
HELVACI BABA TÜRBESİ ÜZERİNE OYUNLAR!!!

Şehzadebaşı camii avlusunda bulunan ulu bir çınar altında kabri olan, 1980 ihtilal yıllarına kadar adak adayanların niyetleri çıkınca Cuma günleri gelip helva dağıttığı yer olarak gördük burasını. Sonra ihtilalcılar buraya toplanan yüzlerce vatandaşın kamu düzenini tehdit ediyorlar gerekçesi ile toplanmayı yasakladılar.
Yasağın işe yaramadığını gören askeri yönetim bir gece ulu çınarın kıble tarafındaki asırlık kabri zemin seviyesinde kepçe ile sökerek çınarın etrafını dümdüz ettiler.


O günden sonra, Yasak olduğu için, helva dağıtan olmasa bile dua etmeye vatandaşların gene geldiği bir mekandı, doksanlı yılların başında siyasi hava sertliğini kaybedince Helvacı baba gündeme geldi, Buradan sökülen türbenin nereye götürüldüğü konusunda bir bilen çıkmadı, Uzun zaman "Burada türbe yoktur" levhası bile asıldı, fakat vatandaş gene geliyordu.
Birkaç yıl evvel yolum camiye düştü, ulu çınarın altından geçerken, hala cesedinin burada olduğuna inandığım için üç ihlas bir Fatiha okuyayım dedim, ulu çınarın etrafı kalabalıktı genelde kadınlar dua ediyorlardı, okuma niyetiyle çınara yaklaştığım zaman etrafa çevrilen demir çitin üzerinde sarı metal levha üzerine "Burada Sahabe-i Kiramdan Ali Tabl'i kabri bulunmaktadır “ yazısını görünce şaşırmıştım. Orada bulunan kadınlara buradaki helvacı baba türbesi 1982 yılında söküldü nereye gittiği belli değil dememle kadınların bana sözle saldırıları karşısında oradan açıkça kaçmak mecburiyetinde kaldım.


Olayı hemen haber yaptım,
Aradan uzun zaman geçti, bu sahabe tabelası varlığını koruduğunu görüyordum, birileri Eyyüb sultan camiine özenmiş olmalı diye düşündüm, bir gün küçükpazarda Fatih müftüsü ile tanıştım, kısa tanışmadan sonra ilk şikayet olarak bu helvacı baba hikayesini anlattım, orada sahabe türbesinin olmadığını kendiside biliyormuş, böyle bir şey olamaz, gereğini yaparız diyerek ayrıldık, aradan 8-10 ay geçti Bu gün 25 Temmuz 2010 yolum gene camiye düştü, ulu çınarın altındaki sahabe tabelasının kaldırıldığını gördüm, gerçekten mutlu oldum.
Fatih müftüsü bile bu basit yalancı tabelayı kaldırması bir yılını aldı, işte böyle bir ülkede yaşıyoruz.

HELVACI BABA ÇINARININ BU GÜNKÜ HALİ
Şimdi Fatih Müftümüzden arz ediyoruz, Helvacı Baba türbesinin tam yerini adım gibi biliyorum, burası ya kazılsın yada elektronik zemin etüdü ile burada ceset araştırılması yapılsın, askeri dönemde kaldırılan türbenin derinleme kazı yaptığını sanmıyorum, zemin üstünden yapılan bir hafriyatla olay geçiştirildi sanıyorum. Aradan onlarca yıl geçmesine rağmen halkın bu türbe yerine rağbet etmesindeki hikmet'e binaen bu konu araştırılmalı, İstanbul'da onlarca sahabe, binlerce fetih dönemi alim insanların türbeleri var, onların kapısını çalan yok, Bu ulu çınarın altının boş kaldığı yok.!
Bu konuya gerektiği gibi sahip çıkarsa Fatih Müftümüzün duacısı olacağız.

Abdullah gözaydın
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda