@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Göz Muayeneleri Bedava, Yalanına İnanmayın
Özel hastaneler kazancın yolunu nasıl bulacakları konusunda çok çaba harcıyorlar.
Bunlardan biri ve en tehlikesi yaşlıların ve çocukların bu kazanç oyuna alet ediilmesi.
Kahvelerde, cami önlerinde tezgah kurup, vatandaşlara ücretsiz göz muayenesi yapanlar, ücretsiz çek-up yapacağız diye okullara giderek öğrencilere sözde sağlık taraması yaparak SGK'lı olanların paralarını kendilerinden değilse de devletten kat be kat fazlasıyla alıyor.
Zaman zaman cami önünden, bazen cami görevlilerini yanıltarak cami içinden yaşlı, emekli yeşil kartlı kimi bulurlarsa, kimi zaman kahvehanelerden vatandaşları toplayıp servislerle hastanelere taşıyorlar.  O an servisle gitmek istemeyenlere daha sonra gelmeleri için sözde randevu kağıtları vererek hastane ya da kliniklere davet edenler tedavi ya da teşhisten çok bedava sözünü tekrarlayarak  vatandaşları yolunacak kaz durumuna getirmese bile bunların sayesinde devleti yolunacak kaz durumuna getiriyorlar.
Zaman zaman haberlere kadar yansıyan ve çoğu vatandaşın gözlerini kaybetmesine, kör olmasına sebep olanların oluşturduğu sağlık skandallarına da şahit oluyoruz.
SGK’dan ameliyat parası alabilmek için özel hastanelerin, hasta ya da değil herkese “sende katarakt var” denilerek ameliyata alınmasıyla sahtekarlığın başladığı artık bilinen bir gerçek.. 
Ameliyat sonrası yaşanan sıkıntılar nedeniyle de hastaların gözlerini kaybettiği ya da ameliyatları sonrası oluşan rahatsızlıklar için hastalardan sürekli para alınması ya da SGK'dan tahsil yoluna gidilmesi de bu oyunların cabası.
Tıbben böyle bir ameliyata ihtiyaçları var mıydı yok muydu tartışmaya açık olan muayeneler sonrasında yapılan ameliyatlar bir yana sadece muayene olup da sanki ameliyat edilmişler gibi evraklar tanzim edilerek hastalardan alınan imzalı belgelerin SGK'ya masraf olarak gönderilip tahsil edilmesi de zaman zaman medyaya yansıyan haberler arasında yer almaktadır.
Hatta Türk Oftalmolji Derneği'nin (*)  bu konuda uyarıcı yazısında şunlar belirtilmektedir.
"Vatandaşlara gereksiz tetkik ve ameliyatlar yapanlar cezalandırılıyor
Maalesef, etik dışı yollarla hasta sayılarını ve gelirlerini haksız bir şekilde artırma yolunu seçmiş, hastalarımızın göz sağlığını tehdit edecek ölçüde abartılı muayene ve ameliyat sayılarına ulaşan bazı sağlık kuruluşları da vardır. Bunlar, çeşitli yöntemlerle vatandaşlarımızın aklını çelerek ‘göz taraması’ adı altında gerekli-gereksiz tetkik ve ameliyatlara yönlendirmektedir. En başta hastanın sağlık hakkına yönelik bir saldırı olan bu tür uygulamalar, tüm vatandaşların ödediği prim ve vergilerle oluşturulan kamunun sağlık bütçesine zarar vermektedir. Yasal olmayan bu uygulamalar, tespit edildiğinde Sağlık Bakanlığı ve SGK tarafından cezalandırılmaktadır. Vatandaşlarımızı bu konuda da daha bilinçli, dikkatli olmaları konusunda uyarıyoruz.Türk Oftalmoloji Derneği, yasa ve etik dışı bu tür davranışların tümüne karşı duruş sergileyerek halkımızın göz sağlığını ve kurallara saygılı davranan hekimlerimizin ve sağlık kuruluşlarının haklarını koruma azmindedir. Bu kampanyalarda mağdur olan hastalarımızın ellerindeki makbuz ve belgelerle Derneğimize başvurmaları halinde Sağlık Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Türk Tabipleri Birliği, Reklam Kurulu, RTÜK ve Yargı organları nezdinde girişimlerimize katkıda bulunmuş olacaklardır."
Sözü daha fazla uzatmadan vatandaşları uyarmak istiyoruz.
Ayağınıza kadar gelip sizi ısrarla ameliyat etmek isteyenlere şüpheyle yaklaşın.
Uzmanlıklarını sorgulayın, başka bir doktor ya da hastaneden teyit alın...
Bizce İl Sağlık Müdürlükleri, SGK'nin müfettişleri ve haliyle savcılıkların  bu konuyu ciddiyetle incelemesinde fayda var.
Bir yandan vatandaşların sağlığını tehlikeye düşüren bir olay var.
Bir yandan da gereksiz ameliyatlar yapılarak, SGK’dan milyonlarca TL para talep edilmesi var.
Bu konuda BEDAVACI vatandaşlara uyarıda bulunalım.
Bu memlekette hiç bir hizmet BEDAVA DEĞİLDİR. Bedava deyip gittiğiniz yerlerden sizin cüzdanınızdan para çıkmıyorsa devletin kasasından trilyonlar bazı insanların göbek büyütmesine neden oluyor. Yatlardan, katlardan inmeyen bu insanlar aynı zamanda devlete de kafa tutar hale gelenlerdir. Hastanelere gittiğiniz imzaladığınız kağıtlara dikkat edin. 
Siz de bu ameliyat servislerine dikkat edin.
Sağlığınızdan olmayın.

Not : Bu haberi 2010 yılında, 2016 yılında gündeme getirmiştik. Bugünlerde edindiğimiz duyumlar bu olayların son bulmadığı..

Haber Güncelleme: 31.03.2021
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda