@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Kredi Alabilmek için Kredi Notu Kaç Olmalı?
Kredi kullanmak isteyenlerin sıkça yönelttikleri;

Kredi alabilmek için kredi notu (skoru) kaç olmalı,

Kredi alabilmek için kaç ay sigortalı olmak gerekiyor ve

Kredi alabilmek için gereken şartlar nelerdir?

Sorularını teferruatlı bir şekilde yanıtlayalım.

Kağıt üzerinde kredi skoru 1.500 puan üzeri olduğunda iyi olarak kabul edilir. Fakat kredi kullandırımında tek kriter Kredi Kayıt Bürosu (KKB) puanı değildir. Aşağıda detaylı bir şekilde bahsedeceğimiz farklı unsurlar da hesaba katılır. Buna karşın puanlamada;

700 – 1500 puan Kötü

1500 – 1700 puan İyi

1700 üzeri Çok iyi

Olarak değerlendirilir. Yine de 1800 kredi skoruna sahip bir kişi bile bazı yasal nedenlerden ötürü kredi kullanamayabilir. Bunları detaylı bir şekilden anlatmadan evvel kredi skoru nasıl hesaplanır ona bir bakalım.

Kredi Skoru Nasıl Hesaplanır?Kredi skoru; ödeme geçmişinize, toplam borcunuza, kredi geçmişinize ve yeni kredi başvurularınıza bakılarak KKB tarafından hesaplanır. Kısaca izah etmek gerekirse şöyle anlatabiliriz:

Ödeme geçmişiniz en önemli noktalardan birisidir. Eğer geçmişte kredi ya da kredi kartı ödemelerinizi geciktirmiş iseniz bu durumunuzu olumsuz etkiler. Bu gecikmeler sürekli ve uzun araklıklarla meydana gelmişse veya yasal takibe düşmüşseniz bu skorunuzu oldukça kötü etkiler

Toplam aylık borcunuzun daha doğrusu aylık ödemelerinizin, haneye giren aylık belgelenebilir gelirin %50’sini geçiyor olması halinde kredi skorunuz bundan olumsuz etkilenir.

Bankalar ile ilişkiniz ne kadar eskiye dayanırsa kredi skorunuz o denli olumlu etkilenir bu durumdan. Uzun yıllardır hesabınız varsa, kredi kartı kullanıyor ve hatta daha önce kredi kullanmış ve düzenli bir şekilde ödemişseniz bu sizin lehinizedir.

Sürekli olarak yeni kredi başvurusu yapıyorsanız bu da durumuzu olumsuz yönde etkiler. Ancak başvurular 20 günde sıfırlanmaktadır.

Kredi Alabilmek için Gereken Şartlar Nelerdir?

Kredi alabilmek için gereken şartlar arasında yer alan, iyi bir kredi skorunun tek kriter olmadığını yukarıda belirtmiştik. Bunların arasında;

KKB puanı

Belgelenebilen gelir (son aya ait bordro vb)

Halihazırda ödenen aylık taksitler

Sigortalılık süresi

Önemli ve hassas noktalardır. Tek başına kredi skoru, kredi kullanmaya yetmeyebilir. Eğer belgelenebilen geliriniz yeterli görülmez, halihazırda ödediğiniz başka kredi taksitleri ya da kredi kartı ekstreleri varsa ve sigortalılık süreniz yeterli değilse yine kredi kullanamazsınız.

Kredi Alabilmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekir?

Kredi alabilmek için kaç ay sigortalı olmak gerektiği konusunda aslında bir düzenleme olmasına rağmen zaman zaman bankaların inisiyatif kullandıklarını sizlerden gelen elektronik postalardan biliyoruz.

Normal koşullarda aynı iş yerinde en az 6 ay sigortalı olmak gerekmektedir. Fakat Hangisi.net üzerinden ihtiyaç kredisi başvurusu yapan bazı kullanıcılarımızdan, 4 aydır sigortalı olmalarına rağmen kredi kullanabildiklerini yönünde geri bildirim aldığımız oldu. Sıkça sorulan sorulardan birisi de geçmişe yönelik sigortalılık süresi. Şunu belirtelim, önceki iş yerlerinizde 10 yıllık da sigortanız olsa esas olan son çalıştığınız yerdir.

Kredi Notu Kaç Tıkla Öğren

@erolkaranet - 27.01.2016
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda