videoerk

Doğum yardımı almak için hangi şartlar gerekli? Doğum parası alma şartları şunları.

015 yılında çıkan yasa ile annelere doğum parası verilebilecek. Devlet doğum yapan  anneye 1.çocuk için 300, 2.çocuk için 400 ve 3.çocuk için 600 Tl doğum parası vereck.

Resmi gazete de yayınlanan yasaya göre; Türk vatandaşlarına, canlı doğan birinci çocuğu için 300 TL, ikinci çocuğu için 400 TL, üçüncü ve sonraki çocukları için 600 TL doğum yardımı yapılacağını bellirti.

KİMLER YARDIM YAPILIYOR
Bu yardım Türk vatandaşı olаn anne vеya babaya, her ikisi de Türk vаtаndаşı ise anneye yаpılıyor. Doğum yardımı ödеnmеsindе Kimlik Pаylаşımı Sistemi'nde yer alan nüfus kаyıtlаrı esas alınacak.

Doğum Parası Ne Kadardır?
Doğum parası aylık kazancınızın 2/3’ü kadardır. Aylık kazancınızın net 900 TL olduğunu varsayarsak 600 tl * 4 ay yaparak doğum paranızın ne kadar olacağını hesaplayabilirsiniz. Şimdi de sık sık merak edilen “Doğum Parası Kaç Günde Yatar?” sorusuna cevap vermek istiyorum.

Doğum Parası Kaç Günde Yatar?
Doğum parası ödemesi genel olarak doğumunuzu takip eden 1 hafta ile 10 gün içerisinde yapılır. Doğum parası PTT üzerinden yatırılmaktadır. Fakat sık sık takip etmeniz gerekir. Eğer takip işini sıkı tutmazsanız paranız geri iade edilir. Tekrar ödeme çıkartma için birçok uğraş gerekmektedir. Doğum paranızı aşağıda vereceğim link ile sorgulayabilirsiniz. Linke tıkladığınızda açılan sayfada “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna basınız. Ardından sizden TC kimlik numaranız ve E-Devlet şifreniz istenecektir. E-Devlet şifresini size en yakın PTT şubesinden 2 tl karşılığında çıkarabilirsiniz. E-Devlet şifrenizi edindikten sonra bilgileri doğru girerek “Sisteme Giriş Yap” butonuna basınız. Böylece doğum parası sorgulama işleminizi tamamlamış olacaksınız.

DOĞUM YARDIMI PARASI DETAYLI BİLGİLENDİRME İÇİN TIKLA
Daha yeni Daha eski