@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Vatandaş Resmi Nikah Yapamıyor....Belediyelerde insaf yok, Nikâh yapacaklar çaresiz


Resmi nikâh yapmak için müstakbel gelin ve damatlar, hem de aileleri belediyelerin evlendirme müdürlüklerine müracaat ettiklerinde adeta şok olmaktadır.

Mobilyası, beyaz eşyası, ev masrafları, taksitler, borçlar evlenenleri bunaltırken yasal olarak yapılması gereken resmi nikâhlar için belediyelere müracaat edenler duydukları rakamlar karşısında dilleri tutulmaktadır.
Yıllar önce bedava ya da çok cüzi fiyatlarla yapılan nikâh ücretleri için günümüzde el insaf denilen rakamlar bazı belediyelerde 1100 TL ‘ye çıkarken en ucuz nikah işlemi 65 TL ile hiç kimse olmadan törensiz yapılan nikahlar olmaktadır.

Adeta serbest piyasa ekonomisini uygulayan belediyeler kendilerine özgü fiyatla yeni yuva kurmak isteyenlerin karşısına dikiliyor.  69 TL olan evlilik cüzdanı ücreti dışında ‘belediye masrafları’ adı altında fiyatlarını abartan belediyeler evlenmek isteyenleri adeta nikâhsız yaşamaya yönlendirmektedir

Çiftler taksit mi ödeyelim, nikâh parası mı yetiştirelim diye şaşırırken, belediye meclislerinin Encümen Komisyonlarının belirlediği fiyatların bazıları insanı çileden çıkartmaya yetmektedir

Belediyeler, aralarında uçurumlar olan nikâh işlem ücretleri açısından farklı uygulamalara girerken ihale yoluyla salonları kiralayan fotoğrafçılarda kapıyı 500 /1000 TL gibi rakamla açmaktadır.  Fotoğraf ve video çekimi İhaleyle belli firmalara verilirken o firmalar tarafından istenen astronomik ücretler cep yakmaya yetiyor.

Bu yazıyı yazmamızda etken olan Ümraniye Belediyesinin fiyatları ilçe halkının gelir durumu göz önüne alındığında belediyece istenen fahiş fiyat ve fotoğraf çekim ücreti olmuştur.

Ümraniye ve Üsküdar Belediyesinde çalışan fotoğrafçı firma 750 TL çekimler için bedel istemekte, istemediğiniz takdirde hiç kimseye de fotoğraf ya da kamera çekimi için izin vermemektedir. Kendi çekimini zi yapamadığınız gibi rayiç fiyatlarıyla yapılan çekimlere mecburen evet demek zorunda kalan nikâh sahipleri, davete gelen misafirlerine zorla satılan fotoğraflarında fahiş fiyatla istenmesinden rahatsız olmaktadır. Ayrıca salon fotoğrafçısından çekim istemeyenlerin nikâh ve nikâh sonrası salonda bulunmalarında da rahatsız edici davranışlar olmaktadır.

Ümraniye Belediye yetkilileri her ne kadar nezaketen fotoğrafçı firmadan izin istendiğinde çekim yapabileceğini söylese de gerçekte buna imkân bulunmamakta, adeta nikâh sahiplerine mobbing uygulanmaktadır.

Belediyelerce, asgari ücretin yaklaşık 900 TL olduğu günümüz şartlarında 450 TL nikâh işlemleri, 30 TL nakil ücreti 750 TL çekim ücretinin dar gelirli çiftlerin belini büktüğü düşünülmemektedir. Fiyatlar için tepki gösterenlere başka belediye ücretlerini yada kapılarını gösteren yetkililer, fotoğraf çekimi için müdahale etme şansı olmadığını, ihale ile hizmet verildiğini, fotoğrafçının inisiyatifine bırakmaktadır.

Ayrıca evlendikten sonra nikâh kıyılan ilçede oturacak olan çiftlerden ilk ikametgâhlarındaki belediyeden nakil kaydı adı altında istenen ücretler de tepki çekmektedir.

İşte bazı ücretlerBELEDİYEDE  DIŞARIDA NAKİL
BELEDİYE ADI HAFTA İÇİ HAFTA SONU HAFTA İÇİ HAFTA SONU ÜCRETİ
ÜSKÜDAR 124 TL 454 TL 344 TL 619 TL 11 TL
KADIKÖY 196 - 550 TL 609 - 786 TL  432 - 786 TL 100 TL
BAHÇELİEVLER 150 TL 275 TL 350 TL 500 TL
MALTEPE 210 TL 1.110 TL 200 TL 440 TL 30 TL
BAĞCILAR 100 TL 200 TL 250 TL 500 TL
PENDİK 280 TL 400 TL 165 TL 240 TL
BEYOĞLU
ÜMRANİYE 200 TL 450 TL 400 - 600 TL 30 TL
KARTAL 450 TL 165- 330 TL

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda