@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Sultangazi’de ASM Kaydı ÇilesiSultangazi’de ASM Kaydı Çilesi

Sultangazi ilçesi nüfusu 700 binler ulaşan ve sürekli göç alan ilçelerden biri olmaya devam ediyor. İlçe olma tarihi yeni olmasına rağmen hizmetlerin ve kurumların tam oturmadığı ve sürekli adres değiştirdiği Sultangazi’de aile sağlık merkezlerinden hizmet alabilmek için kayıt yaptırmak tam bir çile olarak şikâyetlere neden olmaktadır.

Sağlık Bakanlığı İstanbul Halk Sağlığı Kurumu bünyesindeki aile sağlık merkezleri (ASM) nden faydalanabilmek için vatandaşların bulunduğu mahallelere yakın yerde hizmet alabilmesi için mutlak surette kayıtların yapılması gerekmektedir. Bunun için her ne kadar yönetmeliklerde “ Bir aile hekimine kayıtlı olmayan kişiler, kendilerine en yakın aile sağlığı merkezine,  toplum sağlığı merkezine ya da il sağlık müdürlüğüne müracaat ederek bir aile hekimine kayıt yaptırabilirler” dese de Sultangazi’de kayıt yaptırmak deveye hendek atlatmaktan zor olmaktadır.


36 km kare’lik bir alana sahip Sultangazi ilçe halkı nerede oturursa otursun ilçenin en batı kısmındaki ve neredeyse ilçenin bitim noktasındaki Habibler Mahallesinde bulunan ve en yakın toplu taşıma aracından indikten sonra 800 metre uzaklıkta konuşlandırılmış “Fatma Bedri Akman ASM“ ye gitmek zorunda kalmaktadır.

Oysa kayıt için “en yakın ASM”ye gitmesi gereken vatandaşa çektirilen bu çile için yıllardır bir çözüm bulunmadığı hatta kayıt yapmakla görevli ve biri özürlü olan çalışan personelinde şikayetçi olduğu durum için Sağlık Bakanlığı ve İstanbul Halk Sağlığı Kurumu’nun vatandaşları bu çileden kurtarması istenmektedir

Kış aylarında gidip gelmenin zulüm gibi olduğunu belirten personel vatandaşların da geldiklerinde isyan içinde kaldıklarını, herkesin bu durumdan şikayetçi olduğunu belirtmektedir.

Vatandaşlar da böyle bir kayıt için saatlerce ve birkaç araç değiştirip bir de yoldan çok uzakta bulunan ve yürümek zorunda kaldıkları için şikayetlerini dile getirirken “ Hem en yakın ASM’ye gitmek yeter diyorlar. Hem de en yakın ASM’ye gittiğimizde Habiplere gidin diyorlar. Burası Habipler halkı hariç  tüm mahalleler için çok uzak bir yer. Bilgisayardan yapamıyorsak en yakın asm de neden olmuyor. En azından Sultangazi Hükümet Konağında ya da Sultangazi belediyesinde veya daha merkezi yerde olsun. Veya Devlet hastanesinde olsun. Bu çile nedir. Bazı hanımlar kucağında çocuklarla geliyor. 1 kilometre yolu otobüsten, minibüsten indikten sonra yürümek zorunda kalıyoruz. Bu çile bu devirde yakışıyor mu ?” demektedirler.

Bu arada ASM kaydı için “evrak istenmiyor” denmesine rağmen kayıt için “Fatma Bedri Akman ASM“ merkezine gelen vatandaşlardan nüfus cüzdan fotokopisi ve nüfus müdürlüğünden alınması gereken yerleşim belgesi istenmektedir. Bu kez istenen belgeler için tekrar geri gidip bu belgeleri temin etmek zorunda kalan vatandaşlar sağlık kaydı için en az iki gün uğraşmak zorunda kalıyorlar. Şayet elinde belgeleri bulunanlarda bu sefer fotokopi çektirecek yer arıyorlar.Sadece bir eczaneden bu imkanı bulan vatandaşlar işlemleri bitirene kadar çektikleri çileye veryansın ediyorlar.

Erol KARA - 05.09.2015

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda