@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Son cemaat yeri olmayan cami tepki topluyor‏Mimar Sinan’ın son eserlerinden bir olduğu bilinen Fatih ilçesinde Atikali Nişanca caddesindeki Nişancı Mehmet Paşa Camii’nde son cemaat yerinin olmayışı şikâyetlere neden olmaktadır.

Son restorasyonu 1958 yılında yapılan ve Vakıfların sorumluluğunda bulunan camiinin 5 kubbeli olarak bulunan son cemaat yerinin namaz kılmaya uygun durumda bulunmaması yüzünden vakit namazları dışında gelenlerin mağdur olmalarına sebebiyet vermektedir.

Camii avlusunda bulunan son cemaat yerinin kapatılarak ibadet mahalline dönüştürülmesi için çerçevelerle kapatılmasına Vakıfların karşı gelmesi yüzünden ibadet için yer bulunamadığını söyleyen vatandaşlar şunları söylediler.

“Bu camide ancak vakit namazlarında içeriye girerek ibadet etme imkânımız bulunmaktadır. Gerek çevre sakinleri gerek yoldan geçenler namaz vakitleri dışında camiye geldiklerinde kapının güvenlik gerekçesiyle kilitli tutulması yüzünden başka yerlere gitmek zorunda kalıyor. Son cemaat yerinin bulunmaması yüzünden camide namaz kılacak yer bulunmamaktadır. Bu nedenle onlarca insan geri dönmekte, bilenler de bu camiye gelmemektedir” derken cami görevlileri artan hırsızlık olaylarının önlenmesi için cami kapısının kilitlenmek zorunda kaldığını belirtmektedir.

Vatandaşlar “Vakıflar Genel Müdürlüğü son cemaat yerinin namaz kılınması için teşrifatla donatılmasına karşı ise yan taraftaki revakların altının kapatılarak namaz kılma yeri haline getirilebileceğinin mümkün olabileceğini” söyleyerek bunu da camiinin siluetini bozmayacağını iddia etmektedirler.

EROL KARA 2012-11-08
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda