@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

SGK vatandaşın KÖR olmasını mı istiyor. ?Yıllardan beri gözlük kullanan biriyim. Camların 6 ayda bir gözlüklerin iki yılda bir değiştirildiğini biliyordum. Ve bu da bugüne kadar bir problem etmiyordu. Bu ay gözlükçülere gittiğimde neredeyse lades denilen bir olayla karşılaştım

Gözlükler 3 yıl dolmadıkça değişmiyormuş.

Şimdi bir SGK’lının gözlük hakkını kullanabilmesi için o gözlüğü 3 yıl kullanması zorunlu. Bu gözlük sürekli kullanımdan dolayı esnemeyecek, aşınmayacak, rengi atmayacak , deforme olmayacak olursa sorun yok, tabi.. Ama olursa kendi kesenizden ödemek zorunda kalıyorsunuz. Ayrıca gözlükçülere gidin SGK’nın vatandaşa uygun gördüğü gözlüklere. Gençlerin ifadesine göre dede, babaanne gözlükleri… Demode olmuş, yüze ve göze uygun olmayan aptal aptal tabiri caizse dandik çerçeveler. Ha birde bu oyunda gözlükçüler de yer alıyor. Hiçbir zaman size güzel bir gözlük göstermiyorlar. Onların fikri, bilhassa çocuklara ve gençlere daha pahalı, daha hoşa giden gözlüklerin ticaretini yapmak gibi olmaktadır. Gözlük fiyatları 50 TL ile 800 TL arasında değişiyor. Tabi ki daha ucuzu ve pahalısı da olabilir. Devlet bu fiyatın 35 TL gibi bir kısmını karşılıyor. Geriye kalan kısmını ödeyebilirseniz alabilirsiniz ödeyemezseniz o miadı geçmiş çerçevelere razı olacaksınız ya da gözlük takmaktan vazgeçip gözlükçüyü terk edeceksiniz. Bu da sizin daha fazla görme zorluğu çekmenizi ve ileride “kör” olmanızı sağlar.

Camlara gelince durum daha vahim olarak ortaya çıkmaktadır.

Eğer gözlük numaranızda 0,25 Diyoptri gibi bir fark olduysa ne yazık ki SGK bunun ücretini ödemiyormuş. Ya da belli, bir yaşta numaranın sabitlendiği göz doktorları tarafından sıkça söylenir ve kıdemli göz hastaları da bunları sıkça duyar. Diyelim ki göz numaranız aynı olmaya devam ediyor. Artık hiçbir zaman sizin gözlük camlarınızı SGK ödemiyor. Camınız çizilmiş, bozarmış, kararmış olsun kimsenin umurunda değil tabi. Eğer numaranız 0,5 Diyoptri ve daha üstü bir fark olursa o zaman bonkör devlet yani SGK’nın gözlük camı bedeli ki o da 8 ila 20 lira arasında değişen bir rakam ve bunun inisiyatifi hasta anlamadığı için gözlükçülerin vicdanına bırakılıyor. Kimine 10 TL kimine ise 20 TL arasında bir fark ödemesi alınıyor.

Muayene için verdiğiniz katılım paraları da bunun cabası tabii… Ayrıca ailenizde gözlük kullananların sayısı arttıkça ne kadar cam çerçeve gideriniz olacağını düşünmeniz lazım.

Kısacası gözlüğü devlet karşılıyor olarak düşünmeyin, devletin verdiği çerçeve ve cam pek işe yaramaz, iyi bir gözlük sahibi olmak istiyorsanız en az 100 TL’de cebinizden ödemeniz gerekiyor. Ayrıca camlar içinde en az 100 TL gözden çıkartmak zorundasınız.

SGK güvenceniz her 3 yılda bir ve gözlük ve cam için numaranızın en az 0,5 Diyoptri değişmesi şartıyla en az 43 TL en fazla 58 TL civarında bir katkı sağlamaktadır. Bu da Yüce Devletimizin insan gözüne verdiği değeri göstermektedir.

Buradan anlaşıldığı gibi devlet vatandaşına ya “kör” ol ya da gözlerini “ bozma” demeye getiriyor.


Not: Sosyal Güvenlik Kurumları numaranızın en az 0,5 Diyoptri değişmesi şartıyla 3 yılda bir uzak gözlük çerçevesi için 35 TL+KDV ve gözlük camı için 8-23 TL+KDV karşılamaktadır. Ortalama gözlük başına 50 TL katkıda bulunmaktadır. Eğer 40 yaş üstüyseniz ve yakın gözlüğünüz de reçete verilmişse kurum ikinci bir 50 TL’de yakın gözlüğünüz için ödemektedir

14 MAYIS 2011 - EROL KARA


#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda