@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Seccade Desenli Halılar Camilerden Halen KalkmadıOcak 2013’te Cemil Meriç Kültür Merkezi'nde Ankara'da bulunan 1100 cami dernek başkanıyla bir araya gelen Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, bu vesile ile yaptığı konuşmasında seccade tipi halıların camilerden kaldırılmasını istemişti.
Görmez, yapmış olduğu konuşmada namazda insanların omuzlarının birbirine değerek ruhların kaynaşmasıyla ibadet etmesi gereğine işaret etmiş, ''Seccade tipi halı safları kişiselleştirerek aradaki o birliği baltalıyor. Oysa cemaat olmak bedenlerimizin ve ruhlarımızın birlikte olması, kaynaşması ile olur. Seccade tipi halılardan vazgeçmeliyiz. Bizim böyle bir talebimiz olmazsa halı üreticileri de bu tip halıları üretmekten vazgeçerler'' diye sıkıntısını dile getirmişti.

Bu konuşmanın ardından harekete geçen Diyanet İşleri Başkanlığı camilerin iç dekorasyonlarını değiştirme kararı almıştı.

Başkanlık camilerde farklı renk ve desenlerde yer alan seccade halıların yerine aynı tip ve renk halı döşenmesi için harekete geçmişti. Ve bu konu tüm camilere de müftülükler aracılığıyla iletiliyordu.

Ne yazık ki Başkanın bu talimatını dinlemeyen birçok cami olduğu görülmektedir. Bunlardan biri de Üsküdar’da bulunan Yeni Valide Cami… .

Birkaç yıldan beri süregelen cami restorasyonun bitmemesi bir yana halılarda değişiklik yapılmaması da cemaatinde dikkatini çekti. Seccade desenli halıların cemaatin bir bütün halinde namaz kılmasını engellediğini söyleyen duyarlı Müslümanlar farklı desenlerdeki seccade tipi halıların yerine daha fazla insan alacak ve aynı renk ve desensiz halıların konulmasını istemektedir.

Bu arada Üsküdar’da bulunan Yeni Valide Cami çevresine ve girişlerine konulan “fotoğraf çekmek yasaktır” uyarı levhalarının da arttığını, resim çekmek ve tarihi camiyi belgelemek isteyenlerin de engellendiği gelen şikâyetler arasında yer aldı. Bu yasağa anlam veremeyen ziyaretçiler camiler ortak mallardır. Buraların resmedilmesinin engellenmesinin ne tür bir fayda sağlayacağı da anlaşılmamaktadır” demektedirler.

Erol Kara - 20 Temmuz 2013 - @erolkaranet
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda