erolkara

“Rabbin İçin Kurban Kes” Vakıf, Dernek İçin Değil..
İlahi emir “Rabbin için kurban kes” ( Kevser süresi – 2 ) böyle.. İster Kur’an-ı Kerim harf harf incelensin, ister tüm hadis külliyatlarından bakılsın Kurban Allah-u Teâlâ’nın rızası için kesilir.
Ötesi yok..

Ne yazık ki Kurban meselesi her yıl olduğu gibi bu yıl da farklı cihetlerce yine saptırılıyor. Ve bunun en başında Diyanet İşleri Başkanlığı geliyor.
Geçmiş yıllarda cemaat dernek, vakıf gibi kurular geliyordu.  Bu yıl Diyanet bu işe o kadar ağırlık vermiş ki, ne yazacağımızı ne söyleyeceğimizi düşünür olduk.
Hadi diğer kurumlar dini kendine uydurup, insanları aldatıp bir şekilde kandırma yoluyla bunu yapıyordu.
Diyanete ne oldu.
Diyanet vekalet yoluyla kurban kesilir, fiyatı şu para diyor ama kusura bakmasınlar ben konuya parmak basacağım.
Kurumlara, derneklere, vakıflara kısaca tüzel olan kişilere vekalet verilip kurbanımı kes deme hakkına sahip değilsiniz.
Kurban infak etmenin, kardeşliğini, ikramın, bölüşmenin adıdır.
Kurban şükürdür.
Kurban kulun Allah-u Teala’ya yaklaşmasıdır.
Kurban kul ile yaratan arasında gidip gelmenin adıdır, bineğidir, yoludur.
Araya kimse giremez. İslam ruhbani bir din değildir. Ruhbanlık yoktur. Öyle ise “Kurban kes” emri ilahisinde “kestir” yok. Kesemezsen, bıçağı eline alıp hayvana yaklaşamazsan yanına bıçak tutan birini al vekâletini ver. Vekille el ele tutuş, gözgöze bak. Aranızda Allah rızası için yakınlaşma olsun. Birbirinize elektrik geçsin. Ruhlar şahit olsun.
Kurban önünde olmalı. Dokunmalısın. Hatta bir gece önceden misafir olmalı evine, yemini suyunu vermelisin. Göz göze temasınız olmalı. Kesimhanelerde mi keseceksin. O halde kesimden önce yanına var. Okşa onu.. Sev. Bir mümin beni sevdi diye sevinsin hayvancağız. Yumuşak davran. Şahidin olsun.
Seni zalim değil mülayim sahip olarak, Rabbine sığınmış kul olarak görsün.
Hissedin birbirinizi. Gözlerine bağladığın bağ, boynuna doladığın kurdele, sırtına sürdüğün kına bayram olsun. Tekbirler kurbanın melemesiyle göklere ulaşsın. Rahmet Melekleri nazarları üzerinde, kanın aktığı toprak, çevrendeki insanlar şahidin olsun. “Allah-u Ekber” nidasına sevinç gözyaşın karışsın. Hamd et. Ve ii rekat şükür namazı kıl.
İşte kurbanın kurban olduğu an budur. Nasip eden rıza göstererek razı olmasını dilediğin kurban budur.


Telefonla, e posta ile banka havalesiyle, hatırla gönülle adı ne olursa olsun bir kuruma, derneğe, vakfa hiç görmediğin birine vekâlet vererek, hiç görmediğin ve görmeyeceğin sözde kurbanın senden uzakta ( o da zamanı içinde keserlerse, gerçekten tekbirle, kurban olarak keseceklerse…) kesilecek.
Acaba kesildi mi? Acaba yerine ulaştı mı? Acaba gönderdiğin kurum neresi ise söz verdiği gibi yaptı mı?
Haydi oldu diyelim. Aranızdaki şahitlik nerede..
Kurban kurban olduğunu bilecek mi ? En zor şartlarda dahi kurbanını kendi kesen, hatta kızı Hz. Fatıma’ya (rah)  “gel kızım kes” diyen peygamberin (aleyhisselam) ümmetinden bir fert olarak yaptığından utanmayacak mısın?
O Peygamber ki istediği birine kestiremez miydi? İsteseydi  “bilmem nerede fakirler vardır” deyip oralara haber ulaştırıp kestiremez miydi.?
Oyunlara gelmeyin. Kurban ibadeti bir sacayağı gibidir. Kul, kurban ve Yaradan arasındadır.
Sevgili okurlar..
Kurban konusunda geçmiş yıllarda da çok yazılar yazdım. Yazdığımız yazıların haklılığı yaşanan yıllarda ortaya çıkmıştır. Bir çok kurban toplayan kurumun kurbanları kestirmediği, parasını başka yerlere yatırdığı, zaman yetmediği için hayvanları canlı olarak kasaplara sattığı, bir çok kurumun mahkemelik olduğu bilinmektedir.
Kurbanınızı kesiniz. Görünüz, dokununuz. Kestikten, kanı aktıktan sonra nereye isterseniz, gönlünüzün razı olduğu hangi kurum, dernek, vakıf, şirket, yer, ülke, insan varsa veriniz. İnfak, paylaşmak,dağıtmak kesimden sonra olmalıdır.
Mümin uyanıktır, aldanmaz. Aldanmayınız

Kurban konusundaki yazılarımız için aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz

Kurban nasıl kesilir. ?
Kabil'in Kurbanı, İbrahimi Kurban, Hz. peygamberin (as) Kurbanı
Kurbanı kimler keser, kimlerle kesmeliyiz
Aykırı bir kurban yazısı
Kurbanın Kurban Olsun
Kurban kurumlara verilir mi ?
Kurban Duası - Kurban Kesmenin Fazileti
Kurban nasıl kesilir ? Kurban Duası
Böyle Kurban Kesilmez
Kurban Bayramında İnsanlığımızdan Utandık

Erol Kara - 12.09.2015
Daha yeni Daha eski