erolkara

2011/2012 yılında Erzurum Atatürk Üniversitesi bünyesinde öğrenime başlayan Politam’a kayıt olan ve tamamı polis memurlarından oluşan öğrenciler olarak tam bir trajikomik olayın içinde kaldığımızı bildiriyoruz.
Politam olarak öğrencisi olduğumuz okul aldığı 1200 TL karşılığında diğer açık öğretim okulları gibi öğrencilerine Ders Kitabı, Cd, video gibi yardımcı olacak hiçbir kaynak vermeden eğitim sistemini sürdürmektedir. Öğrencisine kaynak vermeyen, kitap vermeyen tek üniversite olarak yaşamımıza girmiştir.

Atatürk Üniversitesi ile Polis Akademisi arasında yapılan protokole göre ön lisans diplomasına sahip, halen emniyet hizmetleri sınıfında çalışan ve alanlarıyla ilgili lisans düzeyinde eğitim almak isteyen emniyet teşkilatı mensuplarına yönelik olarak 2011–2012 yılında öğrenime açılan POLİTAM Fakültesi öğrencileriyiz. Bizlere iyi bir imkân tanınacağı amacıyla ve sevinciyle yıllık 1200 TL verdiğimiz harcın karşılığını alamamaktan, sınav şekillerinden, sınav saatlerinden, derslerin yoğunluğundan, derslerin sürekli güncellenmesinden, bugün için 1500 sayfaya ulaşan ve bir duyuma göre 2000 sayfa civarında olacağını öğrendiğimiz sanal sayfalardan, bilgisayarla çalışmaya vakit, zaman, yer bulamamaktan dolayı şikâyetçiyiz.

Ders verilme şeklinden tutun da sınavına kadar bir sürü trajikomik şeyler yaşıyoruz. Ara sınav dediler kayıtlı olan öğrencilerin pek çoğu bundan ya habersiz durumda kaldı ya da ilk başlarda internet üzerinden yapılan sınavlara giremedi. Hatta birçok memur öğrencinin evinde bekâr olarak yaşadıkları için bilgisayar yok. Çalışmak istediklerinde ve mesaileri uyduğunda internet kafelere gitmekte bu da bir hayli zor olmaktadır. Sayfa sayfa okunsa internet kafeye para mı yetişir. Zaman mı yetişir. Hatta birçoğumuz bilgisayar karşısında oturmaya da zaman bulamıyoruz. İlk aylarda 450 sayfayı bulan bir fasikül verdiler. Kendi imkânlarımızla 70/80 TL vererek kâğıda döktürdük. Ardından sisteme girdiğimiz de bu 400 sayfanın 700 sayfaya – 900 sayfaya ve son olarak 1500 sayfaya ulaşan sanal dersin yayınlandığını görünce artık pes demek zorunda kaldık. Ve bu sayfa sayısının yılsonuna kadar 2000 civarında olacağını öğrendik. Ayrıca her hafta üniteler güncelleniyor. İnternet üzerinden 1 hafta kaçırdığınız dersleri indirmediysek bir daha erişmeniz mümkün değil böyle saçma bir sistem yapmışlar

Pek çok arkadaşımız şimdi taksitlerini ödemekten vazgeçti. Birçoğumuz istifa dilekçelerini verdik. Bu nasıl eğitim sistemi anlamadık. Ayrıca ilk vize sınavları için verilen süre gündüz mesai saatinde olduğumuz süreler içerisinde idi. İtirazlar olunca gece 24.00 e kadar uzattılar.

Genel Müdürlüğümüzün okulla yaptığı bu protokolü değerlendirmesini istiyoruz. Verdiğimiz paralara yazık. Çoluk çocuğumuzun boğazından kesip bir üniversite diplomamız olsun derken yapılanlara bakın. Bir de bütünleme sınavları yok. Kredili geçiş sistemi koymuşlar ki okumanın sınır, alacakları paranın miktarı belli değil. Bugün 1200 TL çok para. Hem bu para ne karşılığı alınıyor. Bu kadar yüksek harç hangi açık öğretimde var. Kaldı ki kitap, CD, video, basılı yayın, bile vermiyorlar.

Ara sınavlara internet üzerinden giren arkadaşlarımız da sistemden kaynaklanan sorun ya da sorunlardan dolayı sınavlarının yarım kaldığını yüksek not bekleyenlerin bu yüzden düşük not aldıklarını duyduk. Bu emeklere yazık değil mi?

Ya bizlerle dalga geçiyorlar, ya da paramıza göz dikildi. Okul camiamızı oyuna mı getirdi.? Bu ne biçim eğitim sistemi. Sonra bunları uygulayanlar polisin çalışma düzenini bilmiyıorlar mı? Bizler evde oturan boş insanlar mıyız? Gecesi gündüzü işte olan memurlarız. Çalışma durumlarımız bu sistem hazırlandığında düşünülmedi mi?

Bizlere not ve sınıf geçme sisteminden bahseden broşürler bile gelmedi. Sınavların başladığı bildirilmedi. Sosyal paylaşım sitelerinde paylaşılan bilgilerle, ya da tesadüfen öğrenen arkadaşlardan sınavların olduğunu öğrendik. Bir acı olay da ilk yarı yılı kapsayan 5 dersin ve sanal ortamda yayınlanmış tamamı 1500 sayfayı bulan derslerinden bir gün içinde sınava gireceğimizi öğrendiğimizde allak bullak olduk. Ve pek çok arkadaşımız bu yanlış sistemden dolayı şimdiden pes etmiş durumdalar.

İki yılda bitireceğimizi düşündüğümüz ve her dönem 5 farklı dersin ve toplamda 20 ayrı dersin yer alması da bu trajikomik eğitimi sisteminin tuzu biberi olmaktadır.

Başta 7 Ocak 2012 de yapılacağı bilinen sınavlar dahil tüm sınavların iptal edilmesini, sistemin gözden geçirilerek tekrardan biz polislere uyacak şekilde hazırlanmasını, her öğrenciye basılı kitap gönderilerek ilk sınavlar için belli ünitelerin verdirilmesini, ikinci sınavlar için ünitelerin belirlenmesini, bütünleme sınavlarının getirilmesini veya 2 vize 2 final sınavlarının yapılmasını, öğrencilerin bilgilendirilmesinin posta yoluyla yapılmasa bile sms ve eposta yoluyla gönderilmesini, uygulama bu şekilde olmayacaksa ödediğimiz paraların iadesini de istiyoruz.

Mesleğimizle ilgili 4 yıllık fakülte mezunu olma hayali içerisindeyken ta baştan pişmanlık veren sistemin, polisin çalışma koşulları göz önüne alınarak kısa zamanda düzeltilmesini rica ediyoruz. Aksi halde Politam öğrencisi olmaktan vazgeçeceğiz.

EROL KARA


Daha yeni Daha eski