@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Nihayet Beyazıt Cami’nde çalışmalara başlandı.İstanbul Beyazıt’ta bulunan ve semte adını veren, İstanbul Üniversite’sinin karşısında yer alan binlerce ziyaretçisi ve yüzlerce cemaati olan Beyazıt Cami’nde çalışmalara başlandı.

İki yıl önce çıkan yangından Hünkâr Kasrı kısmı kullanılamaz hale gelen 506 yıllık Beyazıt Camisi'nin restorasyonu için harekete geçildi.

1999 Marmara Depremi sonrasında kubbe kısımlarında çatlaklar oluşan tarihi caminin 5 yıl içerisinde tamamen bitmesi sanılıyor.

İstanbul'da orijinalliğini koruyan en eski selâtin camisi olarak kabul edilen Beyazıt camiinde bakımsızlık ve ilgisizlikten dolayı zaman zaman camiye gelenlerin başlarına onlarca metre yükseklikten düşen sıva parçaları tepkiye sebep oluyordu.

Vakıflar Genel Müdürlüğü cami çevresini sac levhalarla kapatarak onarımı başlattı.

Vakit namazları ve ziyaret için gelenlerin camiye girmelerine batı kısmında bulunan bölümde küçük bir yer açılarak kısmen izin verildiği görüldü.


Cami ana ve yan kubbelerde metrelerce çatlaklar, pencereler, yan duvarlar ve dış cephedeki çatlak ve kırıklar yüzünden çirkin bir görünüm halinde idi.

EROL KARA

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda