@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

MR11'in Yolcularını Korku Tünelinden KurtarınTopkapı minibüslerinin son durağı

Öncelikle sürekli gelişen ve takviye edilen hatlarla ulaşımın kolaylaşması yönündeki çalışmalarıyla sürekli takdir toplayan, konforlu otobüslerle yolculuğu ve duraklara konulan tarife göstergeleriyle çağdaş hizmet anlayışı sunan İETT'ye öncelikle çok teşekkür ediyoruz.
Zaman zaman yapılan planlamanın uygulamada aksak yönlerini de yolculardan gelen tepkiyle düzeltme yoluna giden İETT'ye aylar önce yaptığım ve Marmaray hattı için konulan MR11 KAZLIÇEŞME - CEVİZLİBAĞ hattının Topkapı Altgeçidine kadar uzatılarak Habipler- Topkapı tramvay hattı yolcularının, Cevizlibağ yönüne gidecek yolcuların, Topkapı Kaleiçine gidecek ya da Topkapı Kaleiçi alt geçidindeki duraktan aktarma yaparak veyahut M1 Yenikapı - Atatürk Havalimanı / Kirazlı Metro Hattından yararlanacak yolcuların faydası yönünde Topkapı altgeçidine girerek Panorama 1453 ( geçit altı) - Topkapı 1 den sonra Vatan Başından (Turgut Özal Kabrinin bulunduğu köşeden) u dönüşü yaparak Panorama 1453. TOPKAPI 1 3 ( geçit altı) ve Cevizlibağa çıkacak şekilde güzergahının değiştirilmesini rica etmiştim.
 
Panorama 1453

Böylece halihazırda Topkapı minibüslerinin son durağı olan ancak yolcular tarafından çok kaygı verici olan adeta korku tüneli denilen bilhassa bayanların en fazla tedirgin olduğu geçidi kullanması önlenmiş ve daha fazla yolcunun yararlanması , buna paralel olarak daha fazla fayda sağlamış olarak hizmete devam edebileceğini bunun için geçitten 50 metre ötedeki durak olan  PANORAMA1453'ün iptalinin uygun olacağını önermiştim.
İETT önerimize "Kurumumuza yapmış olduğunuz MR11 hattının güzergah değişikliğine ilişkin başvurunuz incelenmiştir. Hattımızın güzergahında Panorama 1453 durağı bulunmakta olup, bu durağımızdan yürüme mesafesinde olan Tramvaya ulaşabilirsiniz." cevabını aldım.

Topkapı minibüslerinin son durağı

Ancak yürüme mesafesinde olduğu söylenen ve Marmaray yolcularının dışında hat üzerinde bulunan çok sayıda ilk, orta ve yüksek okulların öğrencileri, Süleymaniye ve Semiha Şakir, Yedikule Göğüs, Surp Pırgiç Ermeni ile Balıklı Rum Hastanelerinin hasta ve yakınlarını ve de semt sakinlerinin oluşturduğu bu hattın yolcuları yukarıda sözünü ettiğimiz alt geçidi kullanmak istememektedir.


Geçidi kullanmak istediklerinde her an gasp gibi bir tehlikeye maruz kalabilecek duruma düşmenin endişesiyle burayı kullanmak istemeyen yüzlerce yolcu bu nedenle bu durağa kullanmak istemiyor ve MR11 hattı bu duraktan gün içinde parmakla sayılacak kadar az yolcu ya da hiç yolcu almadan geçmektedir. Şoförlerin demesine göre Cevizlibağ durağından diğer Cevizlibağ durağına kadar yolcu aldıklarını pek hatırlamadıklarını söyledikleri de tespitlerim arasındadır.


Mevcut durumda Topkapı'ya gidecek olanlar geçitten geçmemek ve o korkuyu yaşamamak için Cevizlibağ'dan inerek tramvay ve otobüsler aktarma yapmak zorunda kalmaktadırMevcut hat MR11 KAZLIÇEŞME - CEVİZLİBAĞ

1. KAZLIÇEŞME MARMARAY
2. SÜLEYMANİYE DOĞUMEVİ
3. GÖĞÜS HASTANESİ
4. ZEYTİNBURNU A.İ.H.L
5. SEYİT NİZAM CADDESİ
6. YUNUS EMRE CADDESİ
7. ŞEHİTLER PARKI
8. CEVİZLİBAĞ
9. TEKSTİL MESLEK LİSESİ
10. PANORAMA 1453
11. CEVİZLİBAĞ

şeklindeki hat aşağıdaki gibi olduğunda yolcu sayısında VE FAYDA KAT SAYISINDA  artış olacaktır
Olması istenen MR11 KAZLIÇEŞME - TOPKAPI

1. KAZLIÇEŞME MARMARAY
2. SÜLEYMANİYE DOĞUMEVİ
3. GÖĞÜS HASTANESİ
4. ZEYTİNBURNU A.İ.H.L
5. SEYİT NİZAM CADDESİ
6. YUNUS EMRE CADDESİ
7. ŞEHİTLER PARKI
8. CEVİZLİBAĞ
9. PANORAMA 1453 ALT GEÇİD
10. TOPKAPI 1
11. ULUBATLI ( TURGUT ÖZAL KABRİ)
12. TOPKAPI 1
13. PANORAMA 1453 ALT GEÇİD
14. CEVİZLİBAĞ

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda