@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Kurum Aboneliğinizi Tam Kapatın


Vatandaşların başta Türk Telekom olmak üzere hizmet alığı kurumlardan ayrılırken aboneliklerini deyim yerindeyse "adam gibi" kapatmadıklarından dolayı icralık olmaları İCRA ile dolayısıyla HACİZ ile karşılaşmaları adeta SÜRPRİZ olmaktadır.
Vatandaşların hizmet aldıkları kurumlarla aboneliklerini tam kapatmadıkları için de kurumlar ve dolayısıyla avukatlarda ister haksız ister haklı deyin HAK EDİLMEYEN KAZANÇ sağlamalarına sebep olmaktadır
Ödemediğiniz için faiziyle katlanan faturalardan, icra memurları kapınıza geldiğinde haberdar oluyorsunuz.
Kapattırdığınızı düşündüğünüz telefon hattınızla, elektrik , su veya doğalgazla ilgili bir gün evinize icra gelirse şaşırmayın. Zira iptal edildiği kayıtlara geçmediği için sabit ücreti katlanarak büyümüş bir borçla karşı karşıya kalmanız mümkün. Kimi zaman da hakkınızda adli işlem başlatıldığı için geri dönüşü olmayan bir yola girebilirsiniz. Ödeyecek gücünüz de yoksa yolun sonu haczedilen eşyalarınız ya da cezaevi olabilir.
Son yıllarda adliye saraylarını en çok meşgul eden davalar arasında icralık olaylar başı çekiyor. İcra mahkemeleri ve icra müdürlüklerinin önü dosyalardan geçilmiyor. Tüketiciyi koruma dernekleri, faturalardaki küçük küsuratları bile fırsat bilerek faiz işleten kurumlara karşı uyarıyor. Bu işten kârlı çıkanlar ise avukatlar. İcralık olan her vatandaş, borcunun dışında 5 kalem ödeme daha yapmak zorunda. Davasını kaybeden bir vatandaş 2009 yılı fiyatlarıyla icra takibine 100 TL, haciz masraflarına 150 TL, tahsil harcına faizli anaparanın yüzde 4,8′ini, cezaevi harcına yüzde 2,4, avukatlık ücretinin ise yüzde 12’sini ödemek zorunda. Vatandaşın icra takibini yapan bir avukat 120 TL kazanıyor. Bir de borca ya da ferilerine itiraz ede de bunu kaybederseniz borcun %40 ı oranında inkar tazminatına da hedef oluyorsunuz.

HATTINIZI MUTLAKA İPTAL ETTİRİN!

Hattı kapattırma ile iptal ettirmenin ayrı şeyler olduğunu söyleyen Türk Telekom yetkilileri, hattı kapattırmak ile telefonun görüşmelere kapalı olacağını, ancak hâlâ sabit ücret geleceğini ileri sürüyor. Vatandaşların telefon hatlarını kapattırırken dikkatli olması gerektiğini söyleyen yetkililer, formdaki bilgilerin iyi okunması konusunda vatandaşları uyarıyor. Yetkililer bu şekilde uyarı yaparken kurum çalışanları birebir vatandaşı uyarmadıklarından sabit ücret arkalarından faizlerle koşmaya devam ediyor. Genelde vatandaşların telefonu söküp gitmeleri ya da telefon kablosunu kopartmakla "nasıl olsa görüşmüyorum fatura gelmez " zihniyetiyle hareket etmeleri icra takibiyle karşılaştıklarında kafalarının dank etmesine sebep olmaktadır. Bazı vatandalar ile bilhassa Türk Telekomun ya da faturalı hat kullandıkları diğer GSM şirketlerinin sabit ücretlerinin birikiminden habersiz olmaktadır. Ta ki kurum ya da kurum avukatları vatandaşın adresini tespit edip tebligat yaptıklarında vatandaş itiraz yolları aramaktadır. Ancak tüm itirazlar boşunadır. Gelen borç ödenecektir. Bu konuda mağdur olan yüz binlerce vatandaş mevcuttur.
Tabii sadece telekomünikasyon sektöründe bunlar olmamaktadır. Bilhassa üzerine abonelik alan kiracılarda ev değiştirirken kuruma giderek aboneliklerini kapattırmamaktadır. Bazı kiracılarda ya da ev sahipleri boşalttıkları mesken ya da işyerlerine gelenlerin " siz kapattırmayın ben faturaları öderim" demelerine aldanmaları da çokça rastlanılan örneklerdendir. Eski abone üzerine olan fatura ödemeyi garanti (!) eden yeni kullanıcı bir müddet sonra bu faturaları ödememekte ve "nasılsa bana bir şey olmaz" hain ve zalim düşünceleriyle faturaları ödememektedir. Bu şekilde olduğundan da eski ve iyiliksever abone hiç tanımadığı kişilerin kullandığı gaz, su, elektrik, telefon ücretlerini de faiziyle, mahkeme harçlarıyla , avukat paralarıyla ödemek zorunda kalıyor
Öte yandan faturalarını ödeyip sayaçlarını kapattıran ve adres değişikliği yapan vatandaşlar da ödenmemiş ücretlerle karşılaşabiliyor. Abonelerin son tüketim bedelini ödeyerek sayaçlarını kapattırmaları gerekiyor. Ayrıca herhangi bir ödenmemiş fatura sürpriziyle karşılaşmamak için fatura gelip gelmediği birkaç ay takip edilmelidir
Tüm bunların dışında hiç konuşma olmayan telefonların sabit ücretlerini aylarca biriktirip, faturalarını bekletilip, aylar sonra icraya verilmesinin tüketiciye kurulmuş bir tuzak olduğunu da burada vurgulamak isteriz.
Son olarak dürüst vatandaşlara yapacağımız tavsiyeler şunlardır.
Kurum abonelikleriniz son fatura ödemekle kapanmış saymayınız. Bizzat kuruma giderek aboneliklerinizi kökten kapatmak istediğinizi yazılı olarak beyan ediniz. Kapatma dilekçenizi mutlak surette kaşelendirip kayda geçiriniz ve bu evrakı yıllarca saklayınız
Kurum aboneliklerinizi iptal ettirdikten sonra kurumda "borcu yoktur" yazısı mutlaka isteyiniz.
İster vergi dairesi olsun isterse belediye vergileriniz olsun borç ödemesi yaptıktan sonra bu kurumlardan da borcu yoktur yazısı isteyiniz. Bu belgeler istendiğinde verilmek zorundadır.
Tüm borcu yoktur yazılarınızı mutlaka saklayınız. Bu belgelerinizi ailenizle mal bırakır gibi kıymetle saklamalarını tembih ediniz.
Bazı kurum çalışanları aboneliği iptal ettirme konusunda vatandaşa yardımcı olmamaktadır. İptal işleminizi ısrarla yaptırınız.

EROL KARA - 01.10.2015
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda