@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Kurban Bayramında İnsanlığımızdan Utandık

Kurbanların kesimi tüm Türkiye’de ve İslam ülkelerinde yerine getirilirken usulu göre olmayan kurban kesimleri de birçok yerde vatandaşın tepkisine neden oldu.

Kurbanların kesilmesi için belediyelerin ya da hayır kurumlarının kesim yeri olarak belirlendiği yerlerde kesimlerin bir an önce bitmesi ve kurban sahiplerinin etlerini almak için saatlerce beklemelerinin önüne geçmek isteyenlerin kesimleri İslami usullere uygun olmadan yapması tepki topladı.

Kurbanlık hayvanların nasıl kesildiği, kesimden sonra hayvanların dakikalarca nasıl kıvranarak can verdiğini gören duyarlı vatandaşlar kesim alanlarının sahipleriyle belediyelere tepki gösterdi.

Kutsal bir görev olarak kurbanları için kesim alanlarına gelen ancak içeriye sokulmayan onlarca vatandaş dışarıda saatlerce etleri almak için beklerken, kesim yerlerinde hayvanların bir ayağından caraskallara takılarak havaya kaldırıldığı ve zaman zaman besmelesiz, tekbirsiz ve kıble şartıyla yatırılması gerekirken yatırılmadan havada iken kesildiğini görenler yetkililerle tartıştı.

İlahiyatçılar bu şekilde kesilen etin ‘helal’ olup olmadığının tartışma konusu olabileceğini özellikle vurgularken besmele getirilmeden kesilen hayvanın haram olduğunda ittifak ettiler.

Kesimhaneye itiş kakış getirilen hayvanlar, bir ayağından zincire takılarak yukarıya kaldırılıyor ve bir kasap tarafından can damarının kesilip kesilmediğine dikkat edilmeksizin havada boğazları yarım kalacak şekilde kesilerek yere indiriliyor. Yere indirilen hayvan dakikalarca çırpınarak can vermeleri beklenirken diğer yandan canı üzerinde olan kurbanlıkların hemen parçalanma işlemine uğramaları da ayrı bir sıkıntı olarak görünüyordu.

Kesilen hayvanlara yapılan olumsuz muameleyi hiç beğenmeyen duyarlı vatandaşlar organizasyon sorumluları ile uzun süre tartışmaya girdiler. Hayvanların sol tarafı üzerine yatırılarak ve kıbleye döndürülmek şartı ile besmele ve Allah-u Ekber tekbiri ile kesilmesinin şart olduğunu söyleyen ilahiyatçılar “Bu tür kaba davranışlar ve havada kurban kesmek İslam’ın onaylamadığı bir durumdur. , Kesilmeye giden hayvanları, böylesine itip kakmak, onlara kaba muamele yaparak eziyet etmek, zulüm sayılacak davranışlarda bulunmak, İslam’la bağdaşmaz. Hayvan kesecek kimseler ehil, yani bu alanda eğitim alıp uzmanlaşmış olmalıdır. Mesleği olmayan birtakım kimseler, kasap diye bu işle görevlendirilmemeli, dinimizin onaylamadığı bir takım davranışlara yol açıp, insanımızın vicdanı yaralanmamalıdır.”

Video için tıklayınız

EROL KARA
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda