@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Kuraya katılan herkes hacca gitmeli, katılmayanlar gitmesin…70 bin hacı adayı üzgün ve düşünceli. İçlerinden 14800’ü gidemeyecek. Bunun kimler olduğu belli değil. Ve herkes haccın nasip olması için gece gündüz dua ediyor. İçlerinde ilk kez yazılanlar olduğu gibi yıllardır bekleyen de var. Hac kaydı yapıp ta kura yüzünden gidemeyen binlerce kişi de ya hakkın rahmetine kavuştu. Ya parayı başka yerde harcadı veya artık bana çıkmaz diyerek kaydını yenilemedi.
70 Bin hacı kurada çıktı. Hazırlıklar yapıldı. Paralar yattı. Kayıtlar tamamlandı. Eşe dosta haber verildi. Ve işgüzar Suud hükümeti işin tam sonuna yakın, hani yüzdük yüzdük kuyruğuna geldik derler ya. İşte o misal “ben her ülke kontenjanından %20 sinin gelmemesini istiyorum. Hatta kendi hacılarımın da %50 sini getirtmiyorum” diye tavrını koyunca olan gönülleri Kâbe aşkıyla yanan binlerce hacıya oldu.

Ve şimdi diyoruz ki. Diyanet İşleri Başkanlığı tam gücüyle, Sayın Başbakan tüm gayretiyle ve Sayın Cumhurbaşkanı tüm hassasiyeti ile bu “gelme” demeye son noktayı koymalı. Kura ile gitmeye hak kazanmış tüm hacı adaylarının kutsal topraklara gitmesini sağlamalıdır.

Bedavacılar ve kurasız hac kontenjanıyla gidecek olan makam sahibi kişiler, yüksek meblağlarla kurasız hacca gitmek için özel acentelerle anlaşanlar, sağlık ve din görevlisi,hizmetli, kasap, işçi ve bunlara benzer niteliklerle gidecek olanların sayısı azaltılmalı ve kura sonucu hacca gitme hakkı kazanmışlara verilmeli ve o masum insanlara, yüreği peygamber aşkı ile yanan, yıllardır umutla bekleyen, kuraları gözleyen, devletin kanatları altında bugünü beklemiş ve adını listede görünce bayram yapmışlara engel olunmamalıdır.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez her ne kadar ''Suudi Arabistan, Kâbe’nin etrafındaki inşaatlar dolayısıyla bu sene tüm ülkelerin hacı kontenjanlarının yüzde 20'sini kesmek zorunda kaldı. Maalesef biz ülke olarak da kuralarımızı çekmiştik. Hacılarımız ile ilgili her türlü önlemi almıştık. İlgili binalarını kiralamıştık, hangi hacımızın nerede kalacağı tespit edilmişti. Ancak üzülerek belirteyim ki; artık bütün çabalarımıza rağmen mevcut hacı adaylarımızdan 14 bin 800'ü bu sene hacca gidemeyecek. “ diyerek adeta talihsiz bir açıklama yapmıştır.

Başkan her ne kadar “ Ancak Diyanet İşleri Başkanlığı olarak biz, onları gelecek sene mutlaka götüreceğiz” dese de bu insanların sevinçlerini kursaklarında bırakmak, gitmelerine engel olmak ve hatta artık nasip olur mu cevaplarının duyulmasına, ahlara sebep olmaktadır.

Suudi bu olanları tahmin etmiyor muydu ki her şeyin olup bittiği bir dönemde dalga geçer gibi yasaklama getiriyor. Bu nasıl ileriye bakmak. Bu nasıl plan program yapmak. Suudi yönetimi de bu yanlış karardan dönmeli ve kendi halkına yasak etmelidir. Ya da şartları zorlayarak bu yıl olan oldu deyip kapılarını açmalıdır.

EROL KARA -2013-07-08

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda