@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Kur'an Kursu Öğreticileri Allak Bullak

Geçtiğimiz hafta bir çok müftülükte heyecan vardı.
2015-2016 kış dönemi Kur'an öğreticilerinin seçimi 9 günlük bayram tatili dolayısıyla ertelenmişti.
Kursların 28 Eylül'de başlamasına rağmen bu tarihte öğretici seçmek için faaliyete geçirilen müftülükler apar topar sınav hazırlığı yaptı.
Bayram nedeniyle idari izinli sayılan müftülükler bayram öncesi mülakata hak kazananların ilan edilmesiyle bayram sonrası hızlı bir mülakata başladı.
Sistemlere yüklenme bir çok müftülükte bilgisayar kilitlenmesine neden oldu.
Hac dolayısıyla bir çok müftü ve yardımcısı makamında olmadığından iş vekillere kaldı.
Hatta bir çok müftülükte vekil olduruldu.
Bazılarının kifayetsizlikleri bir yana ve "sorumluluk ben de kalmasın" diyen müftü vekilleri etliye sütlüye karışmadan mülakata başkanlık yaptı.
Başkanlık yaptıkları yerlerde komisyon üyelerinin manevi baskıları doğrultusunda istenen yönde puan verenler kendilerinin "sırt sıvazlanmalarından" memnun görevi tamamladıklarını sandılar.
Kısıtlı ve bilinçsiz kontenjanların belirlendiği müftülüklerde ise seçmeler yapılırken çok zorlanıldı.
Bakırköy ve Zeytinburnu'nda ihtiyaç belirtilmeyen, Üsküdar, Fatih, Gaziosmanpaşa, Pendik, Sultangazi, Beykoz, Trabzon, Ordu, Konya gibi ihtiyaçtan çok az talep edilen öğreticilik için müftülüklerde mülakata girenler sosyal paylaşım sitelerinden sonuçlar sonrası düşüncelerini paylaşırken komisyon görevlilerinin bir çoğunun aşırı stresli olduğu vurgulandı.
Trabzon ve Ordu müftülük önünde basın açıklaması yapanlar yaz dönemi kursları için aldıkları puanların yarısı kadar puan alamadıklarını belirtirken İstanbul müftülüğü gelen tepki telefonlarına cevap veremez duruma geldi.
Öğreticiler İstanbul müftülüğünün açıkladığı sınav sonuçlarından sonra yedek olanların dahi müftülüklere giderek kayıt yaptırmalarını isterken ilçe müftülükleri gelenleri " siz neden geldiniz, size görev hayatta gelmez" diyerek kovmaktan beter ediyordu.
10 kişilik kontenjana 100!ü aşkın kişi başvurunca yedekte olup 80-85 puanla başarılı oldukları halde 75inci yedek seçilenler şaşkınlığından ne yapacaklarını bilemediler.
Sınav çıkışı birbirleri arasında bilgi paylaşanlar yüzüne kuran okuyamayanların görev almalarının kendilerinde şaşkınlık meydana getirdiğini, hakkaniyetin yanı sıra hatırı dostlar ve yakın akrabaların kayırılmasının neden olduğunu söyledi.
Fatih'ten 75.inci yedek durumunda bulunan öğretici adayı "bizi neden başarılı saydılar" diye tepki göstermesine il müftülüğü konunun ilçe ile halledilmesi gerektiğini belirtti.
Yedeklerin başarılı gösterilmesi ve ilçe müftülüklerine gitmesi gerektiğini, kayıt yaptırmaları gerektiğini söyleyen İstanbul müftülüğü sisteme müdahele edemediklerini iddia etti.
Facebook sosyal paylaşım sitesinde paylaşımlarda bulunan öğretici adayları başta İstanbul olmak üzere Trabzon, Ordu ve bir kaç ilde sonuçların açıklanmasından sonra ne yapacaklarını bilmez durumda olduklarını yinelediler.
Bu arada bir çok ilçede çocuklarını Kur'an-ı Kerim öğretmek için kurs kapılarına gelen velilerin "kontenjanımız dolu" diyerek kapılardan döndürüldüğü gelen haberler arasında idi.
Aceleye gelen, duygusal seçimlerde bulunan komisyon görevlileri sonuçların ilan edilmesinin ardından rahatça nefes alırken yedek iken başarılı oldukları belirtilenlerin müftülük kapısından döndürülmeleri hakkında ne düşündükleri merak konusu...

Erol Kara - 2015 - @erolkaranet
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.