@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

İmamları Hep Böyle Faal Görsek
Binlerce imam – müezzin canla başla çalışıyor
Mübarek Ramazan Ayı’nın girmesiyle birlikte başlayan cami hareketliliği, cemaatin çokluğu gönülleri okşarken, ibadethanelerde görev yapan binlerce imam ve müezzinin çabalarıyla daha bir güzelleşir oldu.
Camilere sığmayan, avlulara, avlular olmasa yollara serilen seccadelerdeki, hasır örtülerdeki Müslümanların sayısı bir İslam ülkesi olduğumuzun görüntüsünü verirken, özlenen ve hasreti çekilen bir manzara oluşturmaktadır. Cemaatine hizmet aşkı ile yanan binlerce imam, imam hatip, müezzin, müezzin kayyım, kuran öğreticisi ve tüm cami çalışanları, müftülüklerde görev yapanlar Ramazan Ayının anlamını, Ramazan Ayının bereketini ibadet aşkıyla yanan insanımıza işlemek için var gücüyle çalışmaktadır.
Uykuyu gözlerinde tatil eden din görevlilerimiz , “varsın cemaat memnun olsun, uyumasak da olur” düşüncesine kapılmışçasına 24 saatini vazife aşkıyla doldurmaya çaba gösterirken cemaatle aralarında kurdukları köprülerin daha bir sağlam olması için ellerinden gelenden fazlasını yapmaya çalışmaktadır.
İşte bir imam ya da müezzinin, sadece bir cami görevlisinin Ramazan Ayı münasebetiyle 24 saatine baktığımızda uykuyu terk ettiklerini görmemiz mümkündür.
Karıncaları dahi kıskandıracak çalışma gayreti, koşuşturma ile hatta ailesinden uzak iftar yapabilmenin umursamazlığı içerisinde “cemaatim memnun olsun, camime ibadet eden insan kazandırayım, düşüncesiyle gayret gösteren cami görevlilerimiz cemaatin çokluğu ile coştukça coşuyor.
Gece sahura kalkmasıyla başlayan hareketlilik sabah ( imsak ) vakti ezanını okumasıyla, sabah namazına gelenlere yaptığı Kuran ziyafeti, hadis dersleriyle geçirilen 15-20 dakika ve sabah namazını kıldırması, işe gidecek olanlar için sabah namazının ardından yapılan mukabeleler, sabah 8 ya da 9 da başlayan Kuranı Kerim dersleri, öğleden evvel yapılan mukabeleler ve öğle namazı, öğle namazı sonrası sohbetler veya Kuranı Kerim dersleri, yine Kuran mukabeleleri ve ikindi namazı.
Bitmedi…
Pek çoğu ikindi ile akşam arasını kendine istirahat vakti olarak ayırırken, İkindi den sonra mukabele derslerini verenler Akşam ezanına kadar camide çalışmaya devam etmekte. Bunun ardından iftar müjdecisi Akşam Ezanının okunması ve Akşam namazının ardından yatsı öncesi sohbete hazırlık çalışmaları ve kılınan teravih namazı ile günü dolu dolu geçen din görevlileri teravih sonrası yorgunlukla ama huzurlu bir yorgunlukla başını yastığa koyabiliyor.
Hiçbir din görevlisinin bu yoğun tempodan şikâyetçi olduğunu sanmıyoruz. ( aradaki bazı çürük domateslerden, mesleğine saygı duymayan, misyonunun ne olduğunu idrak edememiş meslektaşlarımızın farkında olsak da ) bu gayretliği, bu çabayı vicdanı olan herkesin gördüğünü ümit ediyoruz..
İnanıyoruz ki, cemaatin çokluğu ile şevke gelen din görevlilerimiz isterse hizmet vermekten asla kaçınmayacağını göstermiştir. Bu çaba “imamlar ne yapıyor ki” diyenlere de büyük bir cevap olmuştur.
Bu çabaya katkı sağlayan tüm din görevlilerine bu gayretlerinin sürmesi dileğiyle…. 
Allah-u Teâlâ güç ve kuvvet versin. derken bu çalışmalarının Ramazan sonrasında da devam etmesini diliyoruz.

EROL KARA - 26.07.2012
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda