@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

İmam Hatip Liselerinin adı değişmeli midirMazisi eski düşmanı çok olan okulların en başında İmam Hatip okulları gelir.

Bugünkü İmam Hatip Liseleri’nin kökü 1913 yıllarına dayansa da birçok defalar hükümetlerin politikaları nedeniyle aç – kapa yapılmalarından dolayı bir türlü rayına oturmayan eğitim kurumlarından biri olmuştur.

İmam hatip Liseleri mutaassıp halkın okulu olarak görülmektedir. Duyarlı insanımızın katkıları, inadı ve vazgeçilmez iman duyguları neticesinde İmam hatip Liseleri ayakta kalmayı başarmıştır.

Bu her ne kadar bazı kesimleri rahatsız etse de yaşamın gerçeğidir. İmam hatip okulları daima var olacaktır.

İmam Hatip meselesine nereden geldik. Bir grup İmam hatip Lisesi öğrencisi ya da mezunu birkaç grupla geçenlerde yaptığımız hasbıhalde bir dileklerinin olduğunu söylediler.

Okullarının adını değişmesi yönünde düşüncelerini söylediler. Biz de bu güzel insanları kırmadık. Araştırmamız yaptık. Neden olmasın tarzı olumlu tepkileri yazıya dökmek istedik.

Malumunuz, İmam hatip Liselerinde 28 Şubat öncesinde kız öğrencilerin sayısı yüzde 30, erkek öğrencilerin sayısı ise yüzde 70 düzeyinde idi. Birçok okul bu süreçte kapanma ile karşı karşıya kalmıştı.

“Kızlardan imam ve hatip olmuyor, neden kızlar imam hatip liselerine gidiyor?” tartışmalarının odağında olan İmam Hatip Liselerinde okuyan veya okumak zorunda kalan kız öğrenciler de bu nedenden dolayı bir eziklik hissetmekte idi.
Kayıt için anne babalar kız evlatlarını bu okullara götürürken kızların boynu bükülürdü. Çünkü kızların gözünden bu okullar imam ve hatip olamayacaklarından dolayı öğrenimlerinin son evresi gibiydi.

Bu kırıklık, bu çekingenlik halen olsa da birçok İmam Hatipli kız öğrenciye mezuniyet sonrası farklı kulvarlarda imkân açılması, Diyanetin Kız Kuran Öğreticisi ve hatta müftülük yardımcılığı yolunu açmış olması bir kamçı gibi bu okullara giden öğrencileri şevke sokmuştur.

Hatta birçok İmam Hatip mezunu kızların doktor, avukat gibi gözde mesleklere yönelmesi ve buralarda başarılı olmaları, kayıt olan öğrencilerin hedefini de genişletmiştir.

Kız öğrenciler ilk kez 1960 yılında İmam Hatip okullarının yolunu tuttu.

2010–2011 öğretim yılında kız öğrencilerin sayısı erkek öğrencileri geçmiş durumda.

2002 – 2003 eğitim öğretim yılında 28 bin 247’si kız, 42 bin 853’ü erkek olmak üzere 71 bin 100 olan imam hatipli öğrenci sayısı 2010–2011 eğitim -öğretim yılında 112 bini erkek, 123 bini kız olmak üzere bu okullarda 235 bin öğrenci ye yükselmiştir.

Kızların bu okulları tercih etmeleri ve sayılarının giderek artması gözleri okulun adına çevirmiştir. Madem artık kızlar bu okullarda daha fazla söz sahibi ise, okulların ismi de kız öğrencileri de kapsayacak şekilde uyumlu olması gerekirdi.

1974 yılında İmam Hatip Lisesi olarak isimlendirilen okulların “erkek okulu” çağrışımının kaldırılması yönünde öneriler pekte haksız sayılmaz.

Şimdi kız öğrenciler, kız öğrenci velileri bu okullardan imam ve hatip kelimeleri yerine farklı bir isim konmasının uygun olacağını söylemektedirler. Bu liselerden mezun olanların ilk gidebilecekleri fakültenin İlahiyat Fakültesi adını almasından yola çıkanlar bu okullara “İlahiyat Lisesi” adını önerirken bir başka düşüncede olanlar da “Din Bilimleri Lisesi” olarak yeni bir unvan verilmesi yönünde ısrarcılar.

Birkaç haftadır diyalog kurduğumuz kız öğrenciler ve hatta imam ve hatip olmak istemeyen ancak bir din âlimi konumuna gelmeyi arzu eden, dinler üzerinde ihtisas yapmayı düşünen erkek öğrenciler bile bu isteğe olumlu bakmaktadır.

Bizden iletmesi.

Erol Kara – 26 Aralık 2011

 
 

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda