@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

İlahiyat Meslek Yüksek Okulları Açılmalıdır
28 Şubatın izleri halen üniversitelerin yerleştirme kontenjanlarında sürmeye devam ediyor.

28 Şubatla birlikte öğrencilerin gidemediği örgün İlahiyat Yüksek Okulları halen kontenjanlarda yer almamakta ve binlerce İmam Hatip Lisesi ya açık öğretimlere yönelmekle ya da örgün olarak gidebilecekleri farklı okulları tercih etmektedir.

Geçmiş yıllarda örgün olarak okuyamadıkları için tercih yapamayan binlerce İmam Hatip Lisesi öğrencisi ve bununla birlikte bu yıl mezun olanlar direk geçiş hakkını kullanarak İlahiyat Yüksek Okullarına gitmek için müracaatlarını yapmış, açıklanan yerleştirme kontenjanlarında sadece Erzurum ve Eskişehir İlahiyat Meslek Yüksek okulları uzaktan eğitim programlarını görünce adeta şok olmuşlardır.
Tercihlerin yapıldığı şu günlerde bu yönde çalışmanın acilen yapılmasını isteyen İmam Hatip Mezunları çaresizlikten ne yapacaklarını şaşırdılar. Yatırdıkları paralar bir yana tüm ümitlerinin yok olduğunu söylerken yetkililerin bu sorunu çözmeleri ve bu yıl itibarıyla örgün eğitimlerde kayıt yolunun açılmasını istediler.
Bilindiği gibi, ilahiyat meslek yüksek okulları diyanet personeli yetiştirmek ve görevli personelin eğitim seviyesini yükseltmek amacıyla açılan örgün bir eğitim kurumuydu. Ülkemizde Marmara (İstanbul), Uludağ (Bursa), KTÜ (Trabzon), Dokuz Eylül (İzmir), Erzincan ve YYU (Van) ilahiyat Meslek Yüksek Okulu olmak üzere toplam 6 tane ilahiyat Meslek Yüksek Okulu açılmıştır. Bu okullar örgün olmaları hasebiyle büyük bir eğitim açığını kapatıyordu. 1998'den sonra bu okullara öğrenci alımı durduruldu.

DİL SINAVLARINDA ARAPÇA NEDEN YOK
Önümüzdeki günlerde yapılacak olan Dil sınavlarında da önceki yıllarda olduğu gibi Arapçaya yer verilmemesi de soru işaretlerini dile getirdi.

EROL KARA - 14.07.2013


22.07.2013 Türkiye Gazetesi
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda