videoerk

Göz estetiğinde göz damlaları kullananlara önemli uyarı

Hemen hemen tüm ilaçların yan etkileri vardır. Bunlar genellikle kötü olarak algılanır, ancak bazen beklenmedik sonuçlar da verebilir.

Nerden çıktıysa çıktı, ilk kim denediyse şimdilerde kadınlar arasında göz damlalarından bazılarının kirpik uzatma ve kaşların güçlendirilmesi amacıyla kullanılmasının giderek yaygınlaşması dikkat çekmeye başladı.
Yılların göz hastası olarak kullandığım birçok göz damlası vardı. Bunlardan bazılarını son 4 yıldır sıkça deniyor ve kullanıyorum. Ömrüm oldukça da kullanacağımı biliyorum.

Bilhassa retina dekolman ameliyatımdan sonra yaşamaya başladığım glokom ( göz tansiyonu) sonrası doktor kontrolünde kullandığım göz damlaları içinde en fazla beni rahatsız eden Cosopt olmuş, ardından Betoptic sıkıntım ve en sonunda Lumigan dert oldu.

Bunlar hakkında yazdıklarımı “ Göz Damlama Dargınım – 1” “ Göz Damlama Dargınım – 2” “Lumigan’a da Hayır dedim” ilgili linklerden okuyabilirsiniz.

Bu ilaçları araştırırken çok ilginç konulara denk geldim. Bayanlar göz estetiğinde genelde kirpik uzatmalarda Lumigan ve benim kullanmadığım Latisse adlı ilaç ları kullanıyormuş.
Kullandığım üç damlanın vücudumdaki reaksiyonlara baktığımda gereksiz olarak bu ilaçları kullananlara ne diyeceğimi şaşırdım.

Ve başta kirpik uzatmak için kullananlara önerilerimi ve bu ilaçlardan uzak olmasını sağlayacak uyarılarda bulunmak isterim.

• Gözlerinizin rengi canlılıktan mat bir duruma dönüşebilir
• Gözde kahverengi pigment artışı olabilir
• Belli bir süre sonra dökülen kirpiklerin yerine eskisi gibi kısa kirpikler yer alır, uzama devamlı olmaz
• Zamanla kirpiklerinize seyrelme ve dökülme olacağını unutmayın
• Göz civarında kıllanma başlar ve bunlar da rahatsız edici bir duruma alabilir
• Uzayan kirpikler gözlük kullananlar için rahatsızlık verebilir
• İlacı kullananlarda beyin rahatsızlığı, unutkanlık, cinsel zafiyet yaptığı ve vücutta birçok hormonu bozduğu bilinmektedir. Hasta olmadığı halde bu damlayı kullananlar her ne kadar sürüyoruz dese de kirpik aralarından vücuda geçtiğinde bunların oluşabileceğini unutmayın.
• Gözlerinizde ağrı oluşabilir ve bu uyku bozukluğuna sebep olabilir.
• Gözlerlerde yanma, batma, kızarma göz kapağında kaşıntı ve kalınlaşma ile kendini gösteren kirpik dibi iltihabı olursa hemen doktora başvurun

Daily Mail'de yer alan haberde Royal Pharmaceutical Society'nin sözcüsü Neal Patel'in önemli bir uyarısı da yer alıyor:

"İlaçları eğlenceli bir olumlu yan etki elde etmek için almamalıyız. "

İlgi çekebilir : Kirpiklerden gelen tehlike

Erol Kara - 08.03.2014
Daha yeni Daha eski