@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Çıtkırıldım kartİstanbulkart İstanbul hanımefendisi gibi “çıtkırıldım”

İETT’nin 2009 yılından beri toplu taşım araçlarında uyguladığı İstanbulkart adlı manyetik kartlardan şikâyeti bitmiyor.

Bozuk para sıkıntısını, araçlarda para dönmesini engelleyen sistemle birlikte gelen İstanbulkart bir çok kolaylıkları getirirken çok sık şekilde deforme olması, manyetiğinin bozulması ve en küçük darbede kırılması nedeniyle İstanbulluların cebinden çıkan ek bir masrafa neden olmaktadır.

Hafif bir bastırmada kırılan İstanbulkartların dayanıksızlığı şikâyet konusu olurken bu kartların içindeki kalan miktarların aktarılması için İstanbul’da sadece Karaköy Tünel yanındaki başvuru Merkezinde yapılması da şikâyet konusu olmaktadır. İstanbulun neresinde olursanız olun içinde bakiye yüklü kartınız kırıldığında İETT Karaköy’e yönlendirmektedir. Uzak mesafelerde oturanlar için sıkıntı oluştururken kırılan kartların yeni kart fiyatlarıyla satılması da tepki içermektedir.
Bunun yanı sıra kaybolan ya da çalına kartın yerine yenisini çıkartmanın bedeli de İstanbulluları düşündüren bir başka konu olarak yansımaktadır. Kartını bir şekilde kaybeden vatandaşlar 1. Kayıpta 10 TL, 2 ve 3. Kayıpta 20 TL, dördüncü kaybedişlerinde de 40 TL ücret ödemek zorunda kalmaktadır.

Karaköy’deki kart değişim yerine görüşlerini aldığımız vatandaşlar konu ile ilgi şunları söyledi.
Mavi kartımı değiştirmeye geldim. İçinde 145 kontör varken akbil makinesine bastırırken kenarından kırıldı. Çatlaktan bir şey olmaz dedim. İkinci bir araca bindiğimde çalışmadı. Şoför Manyetiği bozulmuş dedi. Buraya geldim. 10 TL de para verdim. Sefaköy’den buraya başka yerde kontör aktarma olmadığından geldim.

Ben de Leventten geliyorum. Kartımı arka cebime koymuştum. Kırılmış. Yapacak bir şey yok. Araçlara binerken mutlaka lazım. Benim de 10 liram gitti tabii..

Çocuğum için geldim. Kartını kaybetmiş. Öğrenci belgesi lazımmış. Şimdi okula gideceğim. Tekrar geleceğim.

Kartı ceketimin cebinde bırakmıştım. Üzerine oturduğumda kırmışım. Değiştirme, içindeki kontörleri aktartmaya geldim. Anlayamadığım konu, kredi kartları yıllarca dayanıyor. Kırmaya kalksanız kırılmıyor. Bu kartlar en küçük darbede kırılıyor. Biraz daha kalın yapamazlar mıydı.

İstanbulkart değişim ücretleri ( Kaynak : İETT )


EROL KARA - 01.05.2013
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda