@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Cami tuvaletleri namaz vakti ücretsiz olsun
Zaman zaman Osmanlı torunları olduğumuzla gurur duyarız.

Osmanlının yaptırdığı camilerde ibadetler ederiz. Ancak Osmanlı’nın temizlik konusunda gösterdiği özeni göstermiyoruz.

İbadet öncesi temizliğe özen göstermediğimiz gibi “sıkışık” bir durumda namazlarımızı eda etmeye adeta zorlandığımızı kimse inkar edemez.

Camilerdeki tuvalet meselesine değinmek istiyorum. Camilerde namaz vakitlerinde tuvaletler ücretsiz olmalıdır. Ve buna kesin uyulmalıdır.

Büyük şehirlerde bütün camilerin tuvaletleri derneklerce kiraya verilmektedir. Bu öylesine bir rant haline geldi ki, zaman zaman bu uğurda kaba kuvvete, zorbalığa dahi gidilebilmektedir. Bu rant artık bitirilmelidir. Tuvaletlerin Müslümanlara namaz vakitlerinde ücretsiz hizmet vermesi sağlanmalıdır. En ucuz tuvalet ücreti 45 kuruş en pahalısı 1 TL dir. Bu parayı veren vardır veremeyen vardır. İbadetini yapmadan, gerisin geriye dönmek zorunda kalanlar bile oluyor. Dönmek zorunda kalıyor zira tuvalet görevlileri para vermeyeni azarlıyor, hakaret ediyor, küçük düşürüyor.

Bazı cami tuvaletlerine turnike koymuş, vatandaş girmeden parasını ödüyor, sonra içeriye giriyor.

Rahatsızlığı olan, yolcu olan ya da bir sebepten cami çevresinde bulunurken ibadet etmesi gereken bir insan, parası yoksa içeri dahi giremiyor.

Diyanet bu vebalden kurtulmalıdır. Ve namaz vakitlerinin öncesi ve sonrası olmak üzere her vakitte en az bir saat tuvaletler vatandaşlara ücretsiz hizmet vermelidir.

EROL KARA - 10.04.2009
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda